Y - spalanie

Sol
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Y - spalanie

Post autor: Sol » 03 kwie 2009, 9:12

Panowie jestem posiadaczem Y z 98 roku, wersja z silnikiem 1.2 8v... i mam problem > spalanie.

Szukaliśmy samochodu dla narzeczonej, małego 5ci miejscowego, zwinnego, zdolnego wjechać pod największy krawężnik, z bagażnikiem i przede wszystkim niskim spalaniem.

Nigdy miłośnikiem Lancii nie byłem i raczej chyba nie będę, ale akurat trafiło się bardzo ładne, zadbane Y z przebiegiem równym 79tyś (auto od niemieckiej rodziny, przebieg pewny). Poza przygniecionym lekko prawym błotnikiem auto nie widziało lakiernika, wszystko naprawdę fajnie.

Jeździło się super bo auto jest przewygodne i jak na taki budżetowy samochód dobrze wyposażone. Problemem jest mianowicie tylko spalanie. Paliwo szybko schodziło więc postanowiliśmy sprawdzić ile pije, wyszło na to że Y spala w granicach 9,5l/100km.

Jakie mogą być tego przyczyny?

Ostatnio przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym miga lampka ciśnienia oleju. Podejrzewam że to po prostu czujnik ciśnienia oleju dał ciała bo oleju jest ile powinno i przez pół roku nic nie ubyło. Tak więc czy to może mieć coś z tym spalaniem wspólnego?

Awatar użytkownika
Krzys
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 672
Rejestracja: 12 kwie 2008, 0:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Piaseczno / Krasnobród

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Krzys » 03 kwie 2009, 11:26

Sol pisze:...........Ostatnio przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym miga lampka ciśnienia oleju. Podejrzewam że to po prostu czujnik ciśnienia oleju dał ciała bo oleju jest ile powinno i przez pół roku nic nie ubyło. Tak więc czy to może mieć coś z tym spalaniem wspólnego?
Jak sama nazwa czujnik ciśnienia oleju jest od ciśnienia a nie od poziomu. Najczęstszą przyczyną migania kontrolki jest:
- brudny filtr oleju,stary olej, zbyt rzadki
- uszkodzona pompa oleju
- przegrzany silnik (to by tłumaczyło duże spalanie)
- przebieg 3 x większy od deklarowanego (czyli zużycie silnika)

Radziłbym pojechać do jakiegoś mechanika na pomiar ciśnienia sprężania, może to pokazać mniej więcej w jakim stanie jest silnik.

Awatar użytkownika
FajeK
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 441
Rejestracja: 28 mar 2006, 0:00
Lokalizacja: Głuchów

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: FajeK » 03 kwie 2009, 11:32

sprawdz sobie sonde lambda przepływomiez i regulator cisnienienia wtrysku
najlepiej podjedz do jakiegos mechanika co ma mozliwosc podpiecia pod kompa
nie orientuje sie czy w w kompie y jest cos takiego jak np w fiestach gdzie komputer sam sie dostraja do stylu uzytkownika
kolega mial wlasnie podobny problem we fiescie okazało sie ze wystarczylo tylko zresetowac komputer i spokojnie jezdzic a spalanie spadło o 3 litry prawie
pozdrawiam
była prisma i delta I a teraz jest Kappa :D

Sol
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Sol » 03 kwie 2009, 11:45

- brudny filtr oleju,stary olej, zbyt rzadki
wymieniony w październiku i olej i filtr i rozrząd nawet, w niemczech w serwisie Renault

- przegrzany silnik (to by tłumaczyło duże spalanie)
w jakim sensie przegrzany? podczas użytkowania temp. silnika jest w normie.

- przebieg 3 x większy od deklarowanego (czyli zużycie silnika)
przebieg jest oryginalny, gdybym nie miał zaufania co do sprzedającego to w ogóle bym się w Lancię nie pakował ;)

- uszkodzona pompa oleju
tego nie brałem pod uwagę chociaż w tym momencie lampka świeciłaby się pewnie cały czas, podczas gdy teraz przy rozgrzanym silniku dopiero zaczyna bardzo lekko migotać i z upływem czasu jazdy migota coraz mocniej oczywiście tylko na biegu jałowym. Przy najmniejszym dodaniu gazu i podczas jazdy oczywiście lampka nie świeci

Kondziu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 894
Rejestracja: 16 kwie 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Kondziu » 03 kwie 2009, 12:14

Sol pisze:- przegrzany silnik (to by tłumaczyło duże spalanie)
-w jakim sensie przegrzany? podczas użytkowania temp. silnika jest w normie.
Co to znaczy w normie?
W Y wskazówka temperatury nawet w upale w jeździe w korkach nie podchodzi do połowy skali, jeśli jest wyższa to silnik jest zdecydowanie przegrzany. Jest to dziwna sprawa ale te motory lubią zimno, miałem tak w tym aucie i w poprzednim.
Dla świętego spokoju zmień termostat i płyn chłodniczy.
Sprawdź to co koledzy proponują.

Awatar użytkownika
Krzys
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 672
Rejestracja: 12 kwie 2008, 0:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Piaseczno / Krasnobród

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Krzys » 03 kwie 2009, 12:37

Sol pisze:
- przegrzany silnik (to by tłumaczyło duże spalanie)
w jakim sensie przegrzany? podczas użytkowania temp. silnika jest w normie.

- uszkodzona pompa oleju
tego nie brałem pod uwagę chociaż w tym momencie lampka świeciłaby się pewnie cały czas, podczas gdy teraz przy rozgrzanym silniku dopiero zaczyna bardzo lekko migotać i z upływem czasu jazdy migota coraz mocniej oczywiście tylko na biegu jałowym. Przy najmniejszym dodaniu gazu i podczas jazdy oczywiście lampka nie świeci
Przecież nie ty musiałeś przegrzać, może poprzedni właściciel. Jedź do mechanika na pomiary ciśnienia sprężania i ciśnienia oleju.

Sol
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Sol » 03 kwie 2009, 12:57

ok ogarnę temat mechanika, co do przegrzania nie jestem pewny dalej o co chodzi ale nie drążmy tematu.

Dzięki za pomoc Panowie, gdyby ktoś miał jakieś info dotyczące spalania to bardzo bym prosił.
Myślałem z początku o tym czujniku ciśneinai oleju, silnik przecież ten sam co w punto 2 a czytałem że w punto to akurat bardzo prawdopodobna awaria.

Aha co do termostatu to jaki to może mieć związek z opisanymi problemami? ;) bo jak mówię wskazówka w normie, auto grzeje się tak jak powinno, obieg płynu jest, wiatrak się załącza.. tu na pewno wszystko w porządku.

W ogóle powiem wam Panowie że jestem przerażony tym autem. Mam 15sto letnią hondę crx del sol jako auto na letnie wypady i pomimo dwa razy większego przebiegu i faktu że nigdy pewnie tego auta nikt nie żałował nie miałem z nim najmniejszych problemów i generalnie na forach hondy są albo bardzo proste awarie wynikające ze zużycia elementów eksploatacyjnych albo 3 elementy elektroniczne które zdiagnozować i wymienić samemu potrafi każdy laik.

Tutaj silnik mniej zaawansowany technicznie, mniej wysilony itd a trudno określić przyczynę problemu. Nie odbierzcie tego jako jakieś wychwalanie japońca czy disowanie waszej ukochanej marki bo nie wątpliwie każda ma swoje zalety, ale ciekawy jestem czy wszystkie lancie y tak się buntują czy tylko mojej coś odbija? : yesyes :

Blash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1213
Rejestracja: 09 mar 2005, 0:00

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Blash » 03 kwie 2009, 13:06

ten silnik 8 zaworowy w trasie przy ostrej jeździe nie powinien spalić więcej niż 8,5 litra , jadąc spokojnie to mniej niż 6 , miasto max 8 (chyba że wrocław hehe) moja 16 spala w mieście mniej niż 8

Kondziu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 894
Rejestracja: 16 kwie 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Kondziu » 03 kwie 2009, 13:14

Sol pisze:Aha co do termostatu to jaki to może mieć związek z opisanymi problemami? ;) bo jak mówię wskazówka w normie, auto grzeje się tak jak powinno, obieg płynu jest, wiatrak się załącza.. tu na pewno wszystko w porządku
Może mieć ew. związek z przegrzanym silnikiem.
Ja jak mam wątpliwości po prostu sprawdzam/wymieniam/naprawiam i nie mam żadnych problemów z autem.
Co do spalania 8v to spokojnie w trasie ok.5-6 litrów (mój rekord 4,8 l/100km), w mieście 6-7,5 litra (Warszawa), a jak go mocno podusisz w trasie to 9litrów też potrafi spalić, przetestowałem to.

Powodzenia w usuwaniu problemu i życzę bezproblemowej eksploatacji.

Sol
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Sol » 03 kwie 2009, 13:19

Kondziu sprawdzę dzisiaj czy obieg na pewno ok i jak z grzaniem auta na postoju, dam info co i jak.

Co do pytania to wiesz, ogarniam trochę samochodowe tematy o Lancię pytam bo nigdy nie miałem nic fiatowskiego i liczyłem że to będzie jakaś pospolita awaria ;)

No ale nic, obacze obieg i na forum Y'tki znalazłem info o gumowej uszczelce pod filtrem powietrza która wpływa na zwiększenie spalania. Mało prawdopodobne chyba bo wtedy głupiały by choć trochę obroty a u mnie silnik pracuje jak zegarek...

KGB
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1456
Rejestracja: 17 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Ełk/wawa

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: KGB » 03 kwie 2009, 14:49

ta lancia to punto ,a punto jak wszyscy wiedza pali malo ,
no tak ,tylko ,ze 9.5l to nie jest zadna ilosc ,bo nie wiadomo ,czy w miescie ,czy na trasie ,czy mieszane ,a moze zona jezdzi tylko do sklepu po zakupy 2km ,po czym auto gasi ,przy czym obrotow sobie nie zaluje ,
za malo informacji

za najwieksze szopki ze spalaniem paliwa odpowiedzialna jest sonda lambda - latwo ja sprawdzic ,sondy padaja dosc czesto w kazdej marce ,nie jest to tez drogi element

Sol
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Sol » 03 kwie 2009, 15:07

nie rozumiem... to co mam Ci podać jeszcze siłę wiatru, temperaturę i ciśnienie atmosferyczne oraz kąt padania śniegu w dniu tankowania?

chłopie no weź pomyśl, pisałbym że mam problem ze spalaniem jeśli autem by ktoś piracił od świateł do świateł? : zolta :

KGB
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1456
Rejestracja: 17 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Ełk/wawa

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: KGB » 03 kwie 2009, 16:56

wypadaloby napisac,czy to spalanie w miescie czy na trasie ,
jezeli na trasie to problem jest ,ale jezeli w miescie ,to nie uwazam ,by 9.5l bylo jakims strasznie zlym wynikiem ,zwlaszcza ze zima dopiero puscila

Awatar użytkownika
Orsya
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 813
Rejestracja: 23 maja 2006, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: Orsya » 03 kwie 2009, 21:28

kolego Sol,
KGB zadał właściwe pytania i nie bardzo widzę powodów, zebyś się obruszał...
miałem astrę 3 z silnikiem 1.6 i dojeżdżałem do pracy oddalonej 2 km i na tej trasie auto paliło jakieś 13 litrów - powody: zbyt krótka trasa by się silnik nagrzał, do tego klima + korki

nietoperz

Odp: Lancia Y - spalanie

Post autor: nietoperz » 03 kwie 2009, 22:37

Kolega Bart1 ma 1.2 8V i w mieście autko pali mu 9.5 litra benzynki. A jeździ autem jego żonka a parę kilometrów do pracy ma. Moja 1.2 16V i mojej wadze bliskiej 150kg pali 8.5- 9.0 po Warszawie ale Ja mam ołowiane buciki :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”