Dedra - kontrolka ładowania

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: dr_scott » 17 wrz 2010, 21:04

Trochę to rozpracowałem. Objaw taki występuje gdy na alternatorze nie ma masy (lub na regulatorze napięcia). Kontrolka się nie zaświeci, bo załączana jest właśnie zwarciem do masy.
W każdym razie wyjąłem alternator, a już podczas demontażu sprawdzałem kontrolkę i czasem się zapalała ok. Rozebrałem tył altka, przeczyściłem, sprawdziłem zużycie części i poskładałem. Alternator był niedawno regenerowany, dlatego wszystko wyglądało ok. Regulator napięcia oryginal bosch, szczotki duże ok. Poprawiłem wszędzie kontakty i po teście w aucie kontrolka wygląda ok. Jeszcze go nie zamontowałem, bo przy okazji muszę sobie założyć MBC jak już mam dostęp do turbinki :D A ten kto wie jak trudno jest się tam dostać ten rozumie o czym mówię :)

Dzięki za porady. Zresztą wcale jeszcze nie przesądzone, że już altek jest ok, bo nie sprawdziłem ładowania.

Pozdro
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: dr_scott » 20 wrz 2010, 15:19

Problem rozwiązany. Ładowanie ok.
Winny był prawdopodobnie zły kontakt pomiędzy regulatorem a alternatorem bądź słaba masa na samym alternatorze.
Po rozebraniu i przeczyszczeniu wszystko gra jak należy.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

pchojak
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 105
Rejestracja: 28 gru 2004, 0:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Lubartów - Lublin

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: pchojak » 04 gru 2011, 21:14

Odświeżę temat może to pomóc innym. Warto co jakiś czas sprawdzić napięcie ładowania zwłaszcza gdy zaczynają się pojawiać jakieś nowe objawy przygasanie świateł, zapalanie się kontrolki od ładowania, problem z uruchomieniem silnika. W takich przypadkach sprawdzamy:
1. Napięcie ładowania na akumulatorze jeżeli jest mniejsze niż 14,4
2. Napięcie na alternatorze w przypadku kiedy na alternatorze mamy większe niż na akumulatorze w to do poprawy mamy kable, najczęściej jest to wina masy łatwo to określić ?+? na akumulatorze ?-? na obudowie alternatora.
3. Prawidłowe naciągnięcie paska, czy nie jest za luźny
4. Słuchamy czy nic nie piszczy( uszkodzone łożyska w alternatorze)
5. Jeżeli problem nadal występuje konieczne będzie wyjęcie alternatora, samemu możemy możemy sprawdzić diody, szczotki i stan komutatora w 70% wymiana samego regulatora pomaga tylko doraźnie na jakiś czas ponieważ bardzo często ?zjechany? jest komutator i nowe szczotki nie ułożą się dobrze i nie będą idealnie przylegały i tu z przykrością stwierdzam mało który elektryk na to zwraca uwagę. Jeżeli mamy rozebrany alternator koniecznie wymieniamy łożyska. Najsłabszym ogniwem takich napraw są regulatory napięcia najczęściej Chińskie lub jakieś dziwne podróbki, warto zakupić coś lepszego. Po takiej naprawi powinniśmy mieć z problem z głowy na kilka lat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”