Olej roslinny do JTD?

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

Olej roslinny do JTD?

Post autor: maydayns » 30 maja 2008, 15:06

No i chyba po sprawie... zadzwonilem do wujka do ASO i powiedzial ze o ile w tdi mozna lac wszystko (pompo-wtryskiwacze) to przy fiatowskim common rail jest jakis czujnik ktory sprawdza paliwo i zlapalby jakis blad, przy podlaczeniu do examinera pokazywalby zbyt uboga mieszanke czy cos w tym stylu... czyli problem lezy po stronie elektroniki:/ bo mechanicznie podobno pompy i wtryski to i wode zniosa;)

Mimo wszystko chodzi mi to dalej po glowie...
Moze ktos z naszego forum ma jakies doswiadczenia??
Seat Leon

hamberg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Olej roslinny do JTD?

Post autor: hamberg » 30 maja 2008, 15:46

"maydayns" pisze:Witam, przy obecnych cenach ON zastanawiam sie czy nie zaczac jezdzic na mieszance 60% ON i 40% OR. Poczytalem troche w necie i sprawa wyglada dosc dobrze, oczywiscie w gre wchodzi tylko jazda na takiej mieszance w cieple dni na jakas traske gdzie wiekszosc paliwa spali sie w czasie podrozy:) Co o tym myslicie?? bo sie tak zastanawiam czy nie skoczyc po 5L rzepakowego na probe:)
A dla ludzi ktorzy jezdza w dalsze trasy, sa nawet instalacje na ktorych jezdzi sie na 100% OR:)

W niemczech pomimo wiekszych zarobkow, znaczna czesc kierowcow diesli jezdzi na czyms takim, a zamawianie 1000L beczek do garazu nikogo tam nie dziwi.
zapomnij o tym albo sprzedaj auto i kup benzyne na LPG. W przypadku Kazdego diesla z bezposrednim wtryskiem sa to glupie oszczednosci ktore pozniej czkawka sie odbija na silniku i Twoim portfelu. Wymiana wtryskow albo naprawa pompy jest duzo drozsza niz oszczednosci jakie zrobisz zanim sie silnik rozleci.

Ogolnie to grozi Ci korozja, koksowanie wtryskow, parcienie gumowych uszczelek i nie wiem co jeszcze.

Stare diesle z posrednim wtryskiem sobie podobno jakos radza jak cieplo na dworze.
Kappa JTD
Tipo 1.9TD

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

Re: Olej roslinny do JTD?

Post autor: maydayns » 30 maja 2008, 16:12

"hamberg" pisze: Wymiana wtryskow albo naprawa pompy jest duzo drozsza niz oszczednosci jakie zrobisz zanim sie silnik rozleci.

Ogolnie to grozi Ci korozja, koksowanie wtryskow, parcienie gumowych uszczelek i nie wiem co jeszcze.

Stare diesle z posrednim wtryskiem sobie podobno jakos radza jak cieplo na dworze.
Ale dlaczego mam wymieniac pompe?? olej roslinny ma o wiele lepsze wlasciwosci smarne, parcienie gumowych uszczelek?? dlaczego?? czym rozni sie OR od ON ze przy pierwszym beda parcialy?? OR to nie do konca biodiesel, jest obojetny w przeciwienstwie do biodiesla, ktory w starszych autach potrafil wyplukac uszczelki, bo nowsze sa przystosowane, korozja?? z jakiego powodu?? wytlumacz prosze bo jestem laikiem...

jak narazie to jedynym konkretem na nie, w przypadku JTD jest elektornika o ktorej pisalem wczesniej, moze ktos z was wie jak cos takiego obejsc??
Seat Leon

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Olej roslinny do JTD?

Post autor: jerzy » 30 maja 2008, 17:42

Ja już jeżdziłem na rzepaku tylko innym samochodem śmierdziało frytkami ale autko chodziło jak trzeba ale olej w marketach podrożał i stał się nie opłacalny - gdzie jest tak tani olej rzepakowy po 2 pln bo ja już od roku takiej ceny nie widziałem nawet w promocji.?

Teraz realnie myśląc mieszając napęd z rzepakiem to jest po to by go rozrzedzić i podnieść liczbę cetanową - by to wybuchło i był zapłon.

Kiedyś na TV4 oglądałem program motoryzacyjny prowadzony przez Zientarskiego ojca i syna i tam ten temat był poruszany - tam była mowa nie nie można tylko czy to jest zgodne z prawem. Wypowiadał tam się tam facet który prowadził jakiś biznes i lał rzepak bezpośrednio do baku i tak jeżdził .
A zwłaszcza w zimie twierdził ,że auto lepiej paliło i jeżdziło.
Inni podobno ale to chyba do jakiś rzęchów lali olej zużyty ze smażalni i on był podobno lepszy niż świeży.

Ale jestem ciekaw innych wypowiedzi - bo ceny oleju są droższe od benzyny tak jeszcze nie było a może być jeszcze gorzej - i trzeba pomyśleć o mieszaniu....... :?



__________________________
lancia dedra 19td 1995

Awatar użytkownika
Torell007
Założyciel LKP
Założyciel LKP
Posty: 1363
Rejestracja: 09 sty 2005, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Gdynia

Olej roslinny do JTD?

Post autor: Torell007 » 30 maja 2008, 18:12

Wiele serc, jedno bicie, ciężarówki ponad życie ;-)

Obrazek

Awatar użytkownika
kulu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 144
Rejestracja: 17 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Żagań

Olej roslinny do JTD?

Post autor: kulu » 30 maja 2008, 18:55

Witam
Olej roślinny ma znacznie większą gęstość niż olej napędowy co powoduje wzrost ciśnienia w układzie paliwowym. W przypadku starszych diesli ciśnienie wtryskiwanego paliwa nie jest takie duże a więc lejąc OR nie powinno się dużo zmienić ale przy silnikach JTD ciśnienie paliwa jest kilka razy wyższe niż w starszych konstrukcjach. Także lejąc OR do JTD napewno spowodujesz znaczny wzrost ciśnienia w układzie paliwowym ale czy będzie to miało jakiś wpływ na ten układ i jak duże ciśnienie ten układ może wytrzymać ciężko mi powiedzieć.
Drugą sprawą jest temperatura spalin. Trzeba by sprawdzić czy temperatura spalin nie będzie zbyt wysoka bo to napewno nie przysłuży się do poprawy samopoczucia turbinie.
Podejżewam że na początku nie będzie żadnych skutków ubocznych, a pojawią się one dopiero po dłuższej eksploatacji. Wybór OR czy ON należy podiąć samemu ale warto pamiętać że nad taką konstrukcją jak JTD pracowało wielu fachowców i jeżeli w tak prosty sposób (jak podniesienie ciśnienia wtryskiwanego paliwa) można by podnieść wydajność tego silnika to napewno by to uczyniono. A wszystko ma swoją wytrzymałość.
Pozdrawiam :D

jenks
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 386
Rejestracja: 20 gru 2007, 0:00
Imię: Artur
Lokalizacja: dominowo

Olej roslinny do JTD?

Post autor: jenks » 30 maja 2008, 19:10

witam,koledzy skończmy temat,jtd nie pojedzie na żadnym wynalazku i tyle,jak ktoś zna kogoś co jedzie to niech napisze.co innego tdi-to niemieckie klekoczące badziewie pojedzie bez szkody na wszystkim
pozd
lancia lybra intensa 2,4jtd-sprzedana
lancia delta III platinum 2,0 M-jet 2010r-sprzedana
Alfa Romeo Tonale-użytkowana
***** ***

arkashka

Olej roslinny do JTD?

Post autor: arkashka » 30 maja 2008, 19:14

A co z estrami, czy jak to się tam zwie? Ostatnio widziałem na Bliskiej, ale osobiście trzymam się z dala od wynalazków. Eksperymentatorzy może powinni od tego zacząć?

dudekken

Olej roslinny do JTD?

Post autor: dudekken » 30 maja 2008, 19:54

"jenks" pisze:...co innego tdi-to niemieckie klekoczące badziewie pojedzie bez szkody na wszystkim
pozd
Skoro pojedzie na wszystkim to nie takie znowu badziewie, jtd ma z tym problem

dudekken

Re: Olej roslinny do JTD?

Post autor: dudekken » 30 maja 2008, 20:01

maydayns pisze:
"hamberg" pisze:

Ale dlaczego mam wymieniac pompe?? olej roslinny ma o wiele lepsze wlasciwosci smarne, parcienie gumowych uszczelek?? dlaczego?? czym rozni sie OR od ON ze przy pierwszym beda parcialy??
A to dlatego ze olej z supermarketu ma w sobie dosc spora ilosc wody.Nawet przy smażeniu czegokolwiek na patelni pryszczy i strzela jak diabli.

Możnaby próbować pod warunkiem że bedziesz miał dojscie do pelnowartosciowego oleju roslinnego, a nie to żenione niewiadomo co z marketu.

Awatar użytkownika
misiekk
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Olej roslinny do JTD?

Post autor: misiekk » 30 maja 2008, 20:13

Nie wiem czy koszty ewentualnego zasyfienia wtrysków, filtra zrekompensują niższe koszta poniesione na lanie czegokolwiek. Ja zostaję przy ON i nie będę eksperymentował. W końcu JTD nie pali aż tak dużo.
Lancia Kappa 2.4 JTD - była :bialaflaga:
Lancia Lybra 1.8 SW - była

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

Olej roslinny do JTD?

Post autor: maydayns » 30 maja 2008, 20:43

Panowie, rozpatrujecie sytuacje zmiany na 100% OR i wtedy bez instalki sie nie obejdzie, podgrzewacz podgrzewa olej do 80 stopni po to by OR mial odpowiednia gestosc i cisnienie wtrysku i odpowiednie rozpylenie jest ok. Mi bardziej chodzi o roztwor 60/40, 70/30 ON/OR, co do ceny rzepaku to rzeczywiscie przesadzilem z tymi dwoma zlotymi:) dawno nie bylem na zakupach:) wniosek taki ze jak narazie to oszczednosc nie jest na tyle duza zeby ryzykowac... trzymajmy kciuki zeby do 5zl nie doszlo:D
Seat Leon

Awatar użytkownika
Kis79
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 211
Rejestracja: 25 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Giżycko

Olej roslinny do JTD?

Post autor: Kis79 » 30 maja 2008, 20:44

dla mnie pozorna oszczednosc ,. a do tego glupota.
Lybra SW Lx 2.4 JTD , YZF 750 R
Obrazek

Awatar użytkownika
viruskill
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 335
Rejestracja: 15 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: niebocko

Olej roslinny do JTD?

Post autor: viruskill » 30 maja 2008, 21:15

ja pamietam szwagier kilka lat temu mial sierre 2.3 d i lal tylko i wylacznie kopalnie z szybu :) po 1,50 zl palil ok 0,5l wiecej ale zrobil 150 000 km i wyszstko by bylo ok jak by buda niezgnila :) kupil druga z silnikiem 1,8 d i ta juz niechce zabardzo palic na kopalni i duzo wiecej pali! znow kolega lal kopalnie do sprintera z motorkiem CDI i nic sie niedzieje a zrobil troche tysiecy km :) !!! ale przeciez wasze jtd pala 6l przy normalnej jezdzie a po co sa diesle po to zeby jezdzic jak emeryt :) a to niejest duzy koszt jazdy! po co kombinowac i pozniej pakowac sie w koszta rzedu kilku tys zl i zniszczyc sobie tak zacny samochodzik! ZASTANOWCIE SIE NAD TYM!!
DEDRA INTEGRALE
rok 1992, skóra, przebieg 200 tys
180 pajacyków pod maska :D
STAG 300
661315659

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Olej roslinny do JTD?

Post autor: skyblu » 30 maja 2008, 21:31

Porzuć nadzieję jak znam ten kraj i bandę nierobów, którzy tylko szukają gdzie jest coś co można ludziom zabrać, to zaraz cena skoczy na 5 zł
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”