Dedra 1.9 TD - sterownaie szybą

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Dedra 1.9 TD - sterownaie szybą

Post autor: tom86tbg » 15 paź 2012, 19:39

Witam

Mam od jakiegoś czasu taki problem. Nie mogę opuścić szyby w drzwiach od strony kierowcy. Po wciśnięciu przełącznika nie reaguje. Podwójny przełącznik bez problemu steruje szybą od strony pasażera, natomiast tą w drzwiach niestety nie.

Jak sprawdzić co jest zepsute? Mechanizm czy przełącznik, czy może jakiś styk po prostu nie łączy. Proszę o jakąś podpowiedź, sprawa z jednej strony błacha bo nie uniemożliwia jeżdżenia z drugiej irytująca szczególnie na parkingach z automatami biletowymi.

Nie wiem czy ma to coś wspólnego z elektryką szyby, ale po otwarciu drzwi kierowcy nie zawsze włącza się światło na podsufitce, a po zamknięciu podświetlenie stacyjki. Z drugiej strony wszystko działa bez zarzutu.
Lancia Dedra 1.9TD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Dedra 1.9 TD - sterownaie szybą

Post autor: grzesiekj23 » 16 paź 2012, 20:15

Może być przetarty kabelek, uszkodzony silnik, centralka... Sporo rzeczy. Na początek zdejmij boczek i sprawdź przełącznik. Podłącz pod miernik i zobacz czy zwiera. Potem sprawdź czy napięcie dochodzi do silniczka lub sam silniczek podając napięcie bezpośrednio na jego bieguny, potem zobacz czy przewody nie są uszkodzone, np. w gumie między drzwiami a karoserią. Potem zostaje tylko centralka.

Co do światła po otwarciu drzwi to najpewniej mikrostycznik się zabrudził, lub się blokuje. Jest w zamku. Musisz odkręcić śrubki od boku drzwi, wyjąć plastikowe zabezpieczenie od wewnętrznej strony, porozłączać cięgienka, wyciągnąć zamek i przeczyścić/ustawić stycznik. Ciężko się tam dostać bo zamek niestety jest nierozbieralny. Trzeba pokombinować.

Ma to też związek z szybami ale nie tak ważny. Po prostu jak uchylisz drzwi, możesz sobie otworzyć /zamknąć szyby. Na zamkniętych drzwiach się nie da, chyba że przekręcisz kluczyk w stacyjce.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Re: Dedra 1.9 TD - sterownaie szybą

Post autor: tom86tbg » 16 paź 2012, 20:47

Dzięki wiem już od czego zacząć, tak więc będę miał zajęcie na weekend. Nie chciałem sam rozgrzebywać, a tak wiem gdzie najpierw szukać przyczyny usterki
Lancia Dedra 1.9TD

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Re: Dedra 1.9 TD - sterownaie szybą

Post autor: tom86tbg » 12 lis 2012, 22:05

Ok ze światłem jakoś poradziłem, tylko jest dość dziwna zależność teraz.

Otwieram drzwi kierowcy światło w podsufitce i tyle...
Otwieram drzwi pasażera światło w podsufitce i podświetlenie stacyjki :?:

Raczej tak nie powinno być bo to przeczy jakiejkolwiek logice. Jak powinno być? Stacyjka podświetla się przy otwarciu obu drzwi przednich, czy co gdzieś jest zamienione i powinno być odwrotnie?
Lancia Dedra 1.9TD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”