Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 19 gru 2010, 14:15

Mam kilka problemów i "zagadek" z elektryką w mojej dedrze - czeka mnie kilka namiętnych dni z nią sam na sam jak tylko zrobi się cieplej ;)
Do rzeczy:

- Na jakiej zasadzie działa i gdzie jest umiejscowiony czujnik otwarcia tylnej klapy? Cały czas od poskładania samochodu sygnalizuje mi otwartą klapę.
- W związku z powyższym oraz z tym że ktoś przede mną zamiast wymienić zepsuty sterownik oświetlenia wewnątrz podłączył światło pod czujnik otwartych drzwi/klapy chciałbym się spytać gdzie jest łączony sygnał z tych czujników - bo teraz cały czas mam odłączone oświetlenie wnętrza auta
- gdzie w lampach poliftowych tylnych(czerwono-białe) znajdują się światła przeciwmgielne(też mi nie działają)?
- jak to jest że dedra ma dzielone światła przednie ale drogowe i mijania są w jednej żarówce(h4)? jak się włącza tą środkową część lampy(żarówka H1)?

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Gramatyk » 19 gru 2010, 15:55

Jeśli chodzi o czujnik otwarcia klapy to jest chyba umiejscowiony w zamku.

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11979
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: topcio » 19 gru 2010, 17:31

Z tyłu przeciwmgielne są w klapie pod cofania, przednie H1 świecą razem z H4 jako drogowe.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 19 gru 2010, 22:08

topcio1 pisze:przednie H1 świecą razem z H4 jako drogowe
Właśnie u mnie nie, przyszło mi to do głowy jako pierwsze i sprawdziłem
Gramatyk pisze:Jeśli chodzi o czujnik otwarcia klapy to jest chyba umiejscowiony w zamku.
czyli wina nie leży w zamku bo miałem dwa i przy obu nie działa(wcześniej, tj przed malowaniem nie było z tym problemu)

Kolejny punkt do dodania na listę...

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: dr_scott » 19 gru 2010, 23:15

Lorgbow pisze:Mam kilka problemów i "zagadek" z elektryką w mojej dedrze - czeka mnie kilka namiętnych dni z nią sam na sam jak tylko zrobi się cieplej ;)
Do rzeczy:

- Na jakiej zasadzie działa i gdzie jest umiejscowiony czujnik otwarcia tylnej klapy? Cały czas od poskładania samochodu sygnalizuje mi otwartą klapę.
- W związku z powyższym oraz z tym że ktoś przede mną zamiast wymienić zepsuty sterownik oświetlenia wewnątrz podłączył światło pod czujnik otwartych drzwi/klapy chciałbym się spytać gdzie jest łączony sygnał z tych czujników - bo teraz cały czas mam odłączone oświetlenie wnętrza auta
- gdzie w lampach poliftowych tylnych(czerwono-białe) znajdują się światła przeciwmgielne(też mi nie działają)?
- jak to jest że dedra ma dzielone światła przednie ale drogowe i mijania są w jednej żarówce(h4)? jak się włącza tą środkową część lampy(żarówka H1)?

Co to jest za fura? Kombi czy sedan??

- Czujnik otwarcia klapy to zwykły mikrostyk, który jest umieszczony przy zamku. Czasem się zacina w pozycji wciśniętej (otwarty) i lampki się świecą. Wystarczy dostać się do klapy od wewnątrz i popsikać mikrostyk WD-40.
- Sygnały z czujników idą do centralki oświetlenia. Skąd wiesz że jest zepsuta? Może jest tylko odłączona albo bezpiecznik spalony?
- W zależności od modelu, ale raczej na klapie bagażnika. Kontrolka na Check-panelu od antymgielnych Ci się zapala?
- Żarówka H1 świeci razem z drogowym włóknem H4 i tu nie powinno być wielkiej filozofii bo powinny być one połączone wspólnym kablem, ale to muszę zerknąć do schematu żeby się upewnić.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 20 gru 2010, 0:02

dr_scott pisze: Co to jest za fura? Kombi czy sedan??

- Czujnik otwarcia klapy to zwykły mikrostyk, który jest umieszczony przy zamku. Czasem się zacina w pozycji wciśniętej (otwarty) i lampki się świecą. Wystarczy dostać się do klapy od wewnątrz i popsikać mikrostyk WD-40.
- Sygnały z czujników idą do centralki oświetlenia. Skąd wiesz że jest zepsuta? Może jest tylko odłączona albo bezpiecznik spalony?
- W zależności od modelu, ale raczej na klapie bagażnika. Kontrolka na Check-panelu od antymgielnych Ci się zapala?
- Żarówka H1 świeci razem z drogowym włóknem H4 i tu nie powinno być wielkiej filozofii bo powinny być one połączone wspólnym kablem, ale to muszę zerknąć do schematu żeby się upewnić.

Po kolei:
- w temacie jest 2.0T - więc sedan
- co do czujnika dzięki za podpowiedź, sprawdzę - ale sprawdzałem na dwóch różnych zamkach, przy czym jeden chodził wcześniej(tj przed malowaniem) bezproblemowo - sprawdzę chyba kable, chodziło mi po prostu gdzie on jest
- bezpiecznik oświetlenia sam odłączyłem - światło świeci cały czas, do wyplucia akumulatora, dopóki są sygnalizowane otwarte drzwi lub klapa więc to raczej nie uszkodzony sterownik, niestety nie mam chwilowo żadnego na podmianę, ale postaram się załatwić jakiś na testy
- lampy przekładałem, miałem te pierwsze(rocznik samochodu 92), zmienione na biało-czerwone(94(?) wzwyż), kontrolka na check się świeci, sygnalizuje błąd - żarówki na 100% są dobre wszystkie, posprawdzane
- dzięki za sprawdzenie, u mnie na 100% nie świecą razem

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: dr_scott » 22 gru 2010, 22:03

Co do czujnika tylnej klapy to nie wiem dokladnie jak jest w sedanie, ale w SW jest on przy zamku. Nawet nie wiem czy czasem nie jest całkiem obok zamka. Kiedyś mialem ten sam problem co Ty i robiłem ten mikrostyk. Ale to było dawno. Jeśli nie chcesz sygnalizacji tymczasowo to po prostu zewrzyj kabelki do tego czujnika (będziesz mógł załączyć centralkę).

Co do lamp tylnych anty-mgielnych. Skoro kontrolka na check-panelu się świeci to sygnalizuje przerwę w obwodzie. Skoro żarówki masz ok to znaczy kabel gdzieś jest rozpięty bądź uszkodzony. Obwód żarówki musi być zamknięty, wtedy check nie pokazuje błędu.

Co do świateł drogowych... Tak jak pisałem, żadnej filozofii to nie ma. Obie żarówki są połączone razem krótkim kabelkiem. Patrz schemat poniżej. Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem włókna drogowe żarówki H4, zielonymi żarówkę drogową wewnętrzną H3 (albo H1 nie pamiętam), niebieskimi przewody zasilające z przekaźnika. Kolory przewodów strona lewa VN - zielono czarny, strona prawa V - zielony.
Pewnie ktoś Ci tam coś grzebał i chciał sobie np zrobić światła dzienne więc uciął te przewody łączące obie żarówki. Sprawdź to zaraz przy reflektorach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 01 sty 2011, 14:14

Ruszyłem i oto co następuje:
- przednie H3(mój błąd, na pierwszy rzut oka wydawało mi się że do h1) - zrobione - wina leżała w zaśniedziałych kostkach
- tył przeciwmgielne - zrobione - również zawiniła kostka
- czujnik otwarcia klapy - zwieranie kabli nic nie daje - sprawa odłożona na później


Kolejne pytania:
- czy jest w skrzynce bezpieczników(zakładam że jest, bardziej chodzi mi gdzie ;) ) bezpiecznik/przekaźnik odpowiadający za wszystkie czujniki otwartych drzwi/cały check panel? Zaczynam podejrzewać że sterownik komuś padł i zmostkował sobie w skrzynce check z oświetleniem wnętrza
- uruchomiłem w końcu prędkościomierz(tutaj podziękowania dla miro-miglia za schemat i wytłumaczenie niemal łopatologiczne ;) ), ale nadal nie jestem zadowolony, tj. kilometry zlicza prawidłowo, prędkość również, ale robi to z opóźnieniem, i często nie pokazuje dokładnie(podczas przyśpieszania zatrzymuje się do 10km/h niżej, przy zwalnianiu odwrotnie - do 10km/h wyżej niż jest faktycznie - sprawdzone z GPS) - podmienić impulsator?

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 01 maja 2011, 21:26

Uaktualnienie(wolnego trochę to i za robotę się wziąłem ;) )

Nadal mam problem z oświetleniem wewnętrznym, pojawiły się nowe fakty, ale żeby nie trzeba było przewijać opiszę wszystko jeszcze raz:

Problem: oświetlenie wnętrza(dokładnie przód) świeci cały czas, niezależnie od otwartych/zamkniętych drzwi czy nawet pozycji kluczyka(na wyłączonym silniku również świeci, do rozładowania akumulatora)

Dodatkowe informacje:
- światełko można wyłączyć jedynie poprzez wyjęcie bezpiecznika
- odłączanie/podłączanie sterownika oświetlenia spod tylnej kanapy nie daje żadnego efektu
- wyjęcie bezpiecznika oświetlenia wnętrza powoduje:
a) zapalenie się na stałe kontrolki sygnalizującej otwarcie bagażnika
b) zapalenie się kontrolki "check" na desce
Uwaga do powyższych: na wpiętym bezpieczniku kontrolka otwarcia bagażnika działa poprawnie, ale razem z nią zawsze zapala się kontrolka "check" - gasną również razem
- wcześniej, tj od kupna samochodu oświetlenie działało inaczej, jednak nie tak jak fabrycznie, tj oświetlenie przód świeciło tylko po otwarciu drzwi(świeciło tak długo jak na desce świeciła się kontrolka otwartych drzwi, gasło natychmiast po ich zamknięciu)

Tym samym rozwiązał się problem czujnika tylnej klapy

Jutro będę miał drugi sterownik ośw wnętrza na podmianę, jednak wątpię żeby zrobił on jakąkolwiek różnicę. Jedyny plus że przypadkowo "rozwiązał się" problem świecącej ciągle otwartej klapy(cały czas mam wyjęty bezpiecznik od ośw wnętrza)

Ma ktoś jakiś pomysł gdzie szukać źródła problemu?

Przypominam dane auta: dedra sedan, 2.0T, wszystko w elektryce, ma szyberdach(elektr)

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: dr_scott » 02 maja 2011, 22:53

Trzeba wziąć schemat i krok po kroku mierzyć i szukać winowajcy. Nie ma innej rady.

Tutaj też winę ponosić mogą jakieś zaśniedziałe styki. Pamiętam miałem taki problem, że lampki z tyłu na słupkach mi nie gasły, mimo, że przód gasił się normalnie. To było na żarówkach LEDowych. Problem rozwiązał się samoistnie...
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 02 maja 2011, 23:32

Styki to jedno, ale w instalacji było kombinowane, ech...
dzisiaj plany popsuł mi deszcz, a zapowiada się nużący dzień z miernikiem w łapie i odkręcaniem po kolei plastików(niedługo będę to robił z zawiązanymi oczami :lol: )

Jak coś się uda zrobić, na pewno napiszę

pozdrawiam

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: dr_scott » 03 maja 2011, 12:29

Lorgbow pisze:Styki to jedno, ale w instalacji było kombinowane, ech...
dzisiaj plany popsuł mi deszcz, a zapowiada się nużący dzień z miernikiem w łapie i odkręcaniem po kolei plastików(niedługo będę to robił z zawiązanymi oczami :lol: )

Jak coś się uda zrobić, na pewno napiszę

pozdrawiam
Noooo, nie ma nic gorszego niż kombinacje w instalacji, szczególnie jak robił je ktoś delikatnie mówiąc nieznający się na rzeczy.
Trzeba zatem przywrócić stan pierwotny.

Oświetlenie wnętrza zapala się zaraz po otwarciu drzwi. A gasnąć powinno po upływie pewnego czasu od zamknięcia drzwi, bądź po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
Przy otwartych drzwiach światło świeci się przez długi czas, ale w końcu chyba i tak gaśnie (nie jestem pewien czy wszystkie lampki).
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - kilka pytań o elektrykę i światła(2.0T)

Post autor: Lorgbow » 12 cze 2011, 17:30

Miesiąc mnie w domu nie było, auto znowu stało, w ten weekend wziąłem się do roboty, i oto co następuje(powtarzam kilka rzeczy żeby nie trzeba było skakać po postach):
- z przodu podsufitka pali się dosłownie cały czas(niezależnie od otwarcia/zamknięcia drzwi, zapłonu)
- znalazłem masę sterującą(czarno-fioletowy przewód), po jej odcięciu światło gaśnie, można włączyć z przycisku wszystko
- mimo odcięcia masy sterującej, poruszając cały panel mogę doprowadzić do tego że zacznie świecić, po kolenym trącaniu/pukaniu palcem, czasem gaśnie na stałe, czasem tylko na chwilę
- tylna lampka działa prawidłowo, tj po otwarciu tylnych drzwi pali siędo 20sek lub gaśnie przy zamknięciu drzwi
- po zamknięciu drzwi przednich podświetla się stacyjka, czasowo, nie sprawdziłem na jak długo
- podsufitka przednia świeci się również po odpięciu sterownika oświetlenia spod tylnej kanapy, na stałe gaśnie tylko po wyjęciu bezpiecznika(co ciekawe po wyjęciu tego bezpiecznika zaczyna świecić kontrolka sygnalizująca otwarcie klapy)

Sprawdziłem napięcia na sterowniku, przedstawiłem w tabeli, nie widzę gdzie sterownik powinien dostać sygnał z otwarcie przednich drzwi, sterownik na wtyczkę 15pin, zapełnionych jest 13pinów, kolory jak na zdjęciu + opisane w tabeli
Jeśli ktoś ma pomysł co może robić zwarcie w panelu, lub gdzie w sterowniku powinien pojawiać się sygnał od otwarcia przednich drzwi, proszę o pomoc.

W następny weekend(o ile będę w domu), będę miał na podmianę drugi panel i drugi sterownik, niemniej jeśli ktoś jest coś w stanie doradzić, będę wdzięczny, chciałbym wreszcie mieć z tym spokój.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”