Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja/

Awatar użytkownika
artur_cieslak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:01
Lokalizacja: Wólka Dłużewska

Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja/

Post autor: artur_cieslak » 27 sty 2011, 19:35

Witam przedstawię w jaki sposób naprawiłem rozwaloną obudowę którą teoretycznie nie nadaje się do użytku.

Potrzebne narzędzia:
-zestaw dobrych kluczy
- wiertarka
- nitownica i nity 3
-szlifierka kątowa
klucze potrzebne do wykręcenia obudowy 7, 10,13

Na początku należy wyjąć obudowę z komory silnika ja wyjmuje od spodu , wcześniej trzeba odłączyć przewody od przepływomierza i wyjąć aby go nie uszkodzić. po odłączeniu wszystkiego co jest przytwierdzone do obudowy wyjmujemy i zaczynamy zabawę :D

Mam nadzieje że komuś przyda się przewidywany czas pracy 3 godziny :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2011, 9:05 przez Dudi, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: pisownia - poprawilem

argenta67

Re: Lybra - naprawa obudowy filtra powietrza 1.9jtd fotorela

Post autor: argenta67 » 27 sty 2011, 19:39

Trochę tych filtrów na druty powiązanych widziałem, a wystarczy tylko raz przesmarować te śrubki smarem grafitowym i zawsze się odkręcają. Relacja : ok2 : .

Awatar użytkownika
artur_cieslak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:01
Lokalizacja: Wólka Dłużewska

Re: Lybra - naprawa obudowy filtra powietrza 1.9jtd fotorela

Post autor: artur_cieslak » 27 sty 2011, 22:17

dzięki

ksk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 266
Rejestracja: 03 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra - naprawa obudowy filtra powietrza 1.9jtd fotorela

Post autor: ksk » 27 sty 2011, 23:41

Opis : ok2 :

Ja na wiosnę mam zamiar wymienić przepływomierz, w tej chwili na razie został przeczyszczony, ale niestety niewiele to dało - mierzy 520mg/i (w stosunku do 448 mg/i) przy 4000RPM, podczas gdy sprawny przepływomierz - około 1000 mg/i. Zaniżony pomiar powoduje obcięcie dawki paliwa a w efekcie - muła.
Żeby wyczyścić przepływkę, należało wykręcić wkład. Przy okazji zauważyłem, że śruby mocujące cały przepływomierz są niesamowicie skorodowane, a próba odkręcenia powoduje przekręcenie całego bolca w plastiku :(
Nie chciał bym wymieniać samego wkładu tylko kompletny przepływomierz...
Czy ktoś miał podobny przypadek ? WD i odrdzewiacz wystarczy ?
Lancia Lybra Intensa SW 1.9 JTD

Awatar użytkownika
Ewro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 109
Rejestracja: 07 maja 2010, 14:13
Lokalizacja: Wawa-Bytom

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: Ewro » 29 sty 2011, 4:58

Czy taka sama jest "procedura" dla 2,4 silnika ?
Lybra 2,4 JTD

Awatar użytkownika
piotrgoralski
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 221
Rejestracja: 27 sty 2011, 13:05
Lokalizacja: Gdańsk, czasem Moskwa, Wilno

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: piotrgoralski » 04 mar 2011, 8:58

Procedura dla 2.4 jtd jest taka sama, tyle że w 2.4 cholernie ciężko jest wyciągnąć obudowę z komory silnika ponieważ posiada ona jeszcze sporych rozmiarów puszkę rezonansową i wyciąga się to od góry a nie od dołu.
Trzeba wykręcić podstawkę pod akumulator, kabel masowy przy karoserii i zdjąć wąż idący do termostatu.
Tutaj pisałem na ten temat: Wyciąganie obudowy filtra

wendkarzyk
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 46
Rejestracja: 03 paź 2011, 23:35
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Pomorskie/Trójmiasto

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: wendkarzyk » 05 lip 2012, 12:40

Ja zrobiłem tak że wyciągnąłem ten filtr. Potrzebne było wykręcenie podstawki akumulatora. Wciąłem boschem stare śruby. Od środka dałem nowe i zakleiłem poxiliną a z góry nakrętki. I wszystko śmiga jak trzeba. Jednak po odłączeniu kolejno akumulatora a potem przepływki pojawił mi się błąd (konntrolka silnika)

grzechuz
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2009, 23:15
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: grzechuz » 20 lis 2012, 23:09

Witam,
W moim przypadku gdy okazało się że śruby mocowania filtra powietrza się rozsypały i pojawił się problem z poprawnym jego zamontowaniem, podrapałem się po głowie, popatrzyłem i uznałem że nie będę wyciągał całej komory bo szkoda mi na to czasu.
Pierwsze co zrobiłem to pojechałem do sklepu oddałem wcześniej kupiony filtr powietrza a w zamian wziąłem uniwersalny filtr stożkowy.
Po powrocie do domu odłączyłem przepływomierz od starej pokrywy komory filtra (którą następnie wyrzuciłem do śmietnika), podłączyłem nowy filtr stożkowy, który idealnie pasował mi do komory filtra i skręcając opaską wszystko razem połączyłem. Z tego co kojarzę to całość jeszcze połączyłem trykatką z jakimś elementem nadwozia by wszystko nie wisiało w powietrzu i nie latało we wszystkie strony. Jeśli są jakieś nieścisłości to może wynikać to z tego że zrobiłem już na tym patencie jakieś 10 000 km i nie pamiętam dokładnie co z czym, ale wiem że wszystko ładnie idealnie pasowało i nie wymagało specjalnej kombinacji wystarczyło tylko poskręcać razem do kupy. Dla czepialskich którzy zaraz napiszą że coś się pewnie pozmieniało i nie chodzi jak należy informuję, że przez ten okres żadna kontrolka od silnika się nie zapaliła a spalanie paliwa nie uległo zmianie, może mógłbym się nawet pokusić o stwierdzenie że odrobinę spadło.
Co do ceny całej przeróbki wynosi dokładnie tyle samo co wymiana filtra powietrza bo ten do lybry nie jest wcale taki tani.

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: Ramzes_II » 21 lis 2012, 7:19

Rozumiem ze filtr nasączasz olejem specjalnym ?
Inaczej niszczysz własnie turbinę przez piaskowanie jej łopatek, zacierasz gładzie cylindrowe przez drobiny zasysane przez filtr stożkowy itp. itd.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

grzechuz
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2009, 23:15
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: grzechuz » 22 lis 2012, 23:34

Ramzes_II pisze:Rozumiem ze filtr nasączasz olejem specjalnym ?
Inaczej niszczysz własnie turbinę przez piaskowanie jej łopatek, zacierasz gładzie cylindrowe przez drobiny zasysane przez filtr stożkowy itp. itd.
Niczym nie nasączałem bo nie wiedziałem że trzeba, a facet w sklepie nic nie wspominał. Mówił tylko by go założyć i używać. Gdyby trzeba go było czymś nasączać to pewnie by mi wcisną jakiś środek, przecież by na tym zarobił. Mówił tylko o środkach do późniejszego jego czyszczenia.
A niby czemu miałby się tam piach przeciskać. Przecież filtr to filtr ( czy się mylę? ).
Co inni myślą o stożkach i ich eksploatacji?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: FXX » 22 lis 2012, 23:55

Filtr to filtr powiadasz? To może załóż zwykłą gąbkę do kąpieli - w końcu też spełni rolę filtru ;)
Filtr stożkowy przepuszcza o wiele więcej różnego brudu do silnika niż zwykły filtr.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: Ramzes_II » 23 lis 2012, 9:55

FXX pisze:Filtr to filtr powiadasz? To może załóż zwykłą gąbkę do kąpieli - w końcu też spełni rolę filtru ;)
Filtr stożkowy przepuszcza o wiele więcej różnego brudu do silnika niż zwykły filtr.
: ok2 :
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

grzechuz
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2009, 23:15
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja

Post autor: grzechuz » 23 lis 2012, 16:11

Gąbka pewnie się by tu nie sprawdział bo by ją wciągnęło:).
A tak na poważnie to nie jestem jakimś specjalistą i nie sądziłem, że filtr stożkowy wpuszcza więcej śmieci niż normalny, bo przecież są one tak zachwalane... ( albo może reklamowane). Czyżby okazało się, że poddałem się reklamą i opinii fanów wiejskiego tuningu...? : gafa :
No ale dobra stało się mam stożek i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Pytanie teraz do szanownych kolegów co teraz powinienem zrobić, czy można jakoś sprawdzić, czy filtr wpuszcza jakiś badziew czy nie. Jakie kroki powinienem podjąć w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok. Ewentualnie jakie kroki mogę podjąć by powietrze wpadało czyste i pachnące. I nie piszcie proszę o tym żebym założył oryginalny filtr bo nie wchodzi to w grę.

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - naprawa obudowy filtra pow. /fotorelacja/

Post autor: Ivanowic » 12 maja 2017, 1:10

Heil!
Sorka, że odgrzewam kotleta ale dekiel od obudowy jak i filtr mi skapitulowały i zanim odkryłem forym a po tym jak kupiłem autko wrzuciłem tam stożek. Na razie nie jeżdżę bo autko jeszcze w robocie ale proszę o poradę jakie jest ryzyko jazdy ze stożkiem bez dekla od obudowy i jak to zabezpieczyć? Mogą być jakieś przygody przy wjechaniu w kałużę i jak się ew. przed tym uchronić?
Wiem że za post powinienem dostać złotą łopatę ale lepiej tak niż nowy tworzyć :D
Ukłony
Maciek
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”