Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Prestone

Paweu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 111
Rejestracja: 26 lis 2009, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Prestone

Post autor: Paweu » 24 lis 2010, 17:25

Witam, mam pytanie odnośnie płynu chłodzącego. Płyn chłodzący wymieniałem latem przy okazji wymiany nagrzewnicy i termostatu. Wlałem jakiś płyn kupiony w tesco : yesyes : - na opakowaniu napisane,że zamarza w -35 więc ok i jak każdy płyn jest mieszaniną glikolu i wody.

Tydzień temu pojechałem na przegląd przed zimą do ASO Fiata we Wrocku. Sprawdzili autko i między innymi temperaturę zamarzania płynu i mówią, że płyn jest do wymiany bo zamarza przy -5 stopniach!!! :x Stwierdziłem, że to nie możliwe, bo przecież osobiście wlewałem płyn, a -5 stopni to jak prawie sama woda w układzie.
Wróciłem do domu w bojowym nastroju i już miałem w planach robić awanturę firmie która produkuje taki badziewny płyn i oszukuje klientów narażając ich na koszty. Aby potwierdzić niską jakość płynu, zaopatrzyłem się w tester płynu Prestone. W pierszej kolejności sprawdziłem płyn jaki został mi jeszcze w butelce i...
... temperatura zamarzania ok -35 stopni - czyli tak jak powinno być. Po wykonaniu pomiaru poszedłem do samochodu, ze zbiornika wyrównawczego nabrałem płynu do testera i...
... zamiast -5 stopni, na skali widzę ok -25!

Zatem proszę o radę - co zrobić? Niższa temperatura płynu w aucie spowodowana jest tym, że przed zalaniem nowego płynu układ płukałem wodą i jak wiadomo nie wszystko zeszło przy wymianie.
Nie daje mi spokoju pomiar w ASO - może ktoś potwierdzić prawdziwość wyników pomiaru testera Prestone? Czy wynik pomiaru mojego testera jest wiarygodny i mogę spać spokojnie?

Z góry dzięki za pomoc.

digital
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 29 wrz 2010, 20:38
Imię: jacek
Lokalizacja: poznan

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego.

Post autor: digital » 24 lis 2010, 19:38

Kolego paweu ja wczoraj wymieniłem płyn na almatin, bo to jest najlepszy płyn i chyba jeszcze febi czy jakoś tak się nazywa, to są koncentraty. Innego bym nigdy nie wlał a tym bardziej płynu z marketu. Zaoszczędzisz kilka złotych a możesz stracić kilkaset. Wiem co pisze, brat ma warsztat samochodowy i klientom tylko tym zalewa już wiele lat problemów żadnych, każdy porządny płyn musi mieć także właściwości smarujące, jeżeli nie jesteś pewien kup jeszcze raz, ale nie marketowy nawiasem mówiąc niektóre są żrące i po cichu trawią ci chłodnice i resztę układu. Kiedyś najgorszym był borygo czasy PRL, dzisiaj on się inaczej nazywa jak go widzę w markecie to mnie ciarki przechodzą na jego widok. Cena koncentratu to chyba 10 zł litr.

Paweu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 111
Rejestracja: 26 lis 2009, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: Paweu » 24 lis 2010, 20:32

A ja pierwsze słyszę, żeby płyn miał mieć właściwości smarujące - niby co on ma smarować?
Jedyne właściwości jakie płyn powinien mieć to niską temperaturę krzepnięcia, wysoką wrzenia i dodatki antykorozyjne. Moje pytanie skierowane jest do tych którzy korzystali z testera Prestone. W prawdzie tego płynu, który zalałem teraz, używałem już rok temu i przy -18 nie zamarzł, ale chciałbym zweryfikować wskazania tego testera. Ja podejżewam, że w ASO chcieli mnie trochę postraszyć i pewnie naciągnąć na bezsensowną wymianę płynu.

Awatar użytkownika
zrobek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 152
Rejestracja: 31 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: zrobek » 24 lis 2010, 21:14

nic prostszego jak włożyć próbkę płynu do zamrażalnika i będzie wszystko jasne ... pewniejsze niż jakikolwiek tester. Przy ustawionej temp. na najniższą, powinieneś spokojnie uzyskać poniżej -22stopni. Oby większych mrozów w tą zimę nie było ;)

digital
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 29 wrz 2010, 20:38
Imię: jacek
Lokalizacja: poznan

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: digital » 25 lis 2010, 18:27

paweu płyn smaruje pompe wody dobry płyn ma trzy właściwości chłodzace , smarujace i niezamarzające jak masz dobry miernik to zmierzysz temperature zamarzania oraz temperature wrzenia jedz do dobrego mechanika to ci to zmierzy a nie do serwisu oni naciągają i nic nie umieją oprucz kantowania klientów.

Paweu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 111
Rejestracja: 26 lis 2009, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: Paweu » 25 lis 2010, 18:31

digital - sorry ale nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał, że płyn smaruje pompę wody - w pompie wody znajduje się łożysko które jest nasmarowane smarem i odizolowane od płynu chłodzącego simmeringiem. W momencie, gdy simmering zostaje uszkodzony, płyn dostaje się do łożyska i wylatuje poza układ przez specjalny otwór i oznacza to konieczność wymiany pompy wody.

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: markiz » 25 lis 2010, 18:59

Ja sprawdzam płyn,tam gdzie wymieniam olej.
Każdy kto tam podjedzie sprawdzi sobie za darmo.
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

Awatar użytkownika
irekz1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 07 mar 2010, 22:00
Imię: Irek
Lokalizacja: Gorzów wlkp

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: irekz1 » 26 lis 2010, 19:45

ja mam zalanego Prestona i jestem w Szwecji a tu już buło -22 i nic się z nim niedzieje

Awatar użytkownika
NIKI
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 712
Rejestracja: 01 sie 2009, 12:18
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: NIKI » 26 lis 2010, 19:54

digital pisze:paweu płyn smaruje pompe wody dobry płyn ma trzy właściwości chłodzace , smarujace i niezamarzające jak masz dobry miernik to zmierzysz temperature zamarzania oraz temperature wrzenia jedz do dobrego mechanika to ci to zmierzy a nie do serwisu oni naciągają i nic nie umieją oprucz kantowania klientów.

: zaduma :
Chyba Ci się z olejem silnikowym pomyliło :D
Moje byłe Włoszki

Paweu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 111
Rejestracja: 26 lis 2009, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: Paweu » 27 lis 2010, 17:49

Tylko ze olej tez nie smaruje pompy wody :lol:

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: wega » 27 lis 2010, 19:39

Założe się, że chcieli Cię naciągnąć na wymianę płynu. : czerwona :

Awatar użytkownika
samuel
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 749
Rejestracja: 13 wrz 2008, 0:00
Imię: Samuel
Lokalizacja: Turek (WLKP)

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: samuel » 27 lis 2010, 22:01

wega pisze:Założe się, że chcieli Cię naciągnąć na wymianę płynu. : czerwona :
Tak mi właśnie przyszło do głowy, zaniżony wskaźnik i każdy ze strachu wymieni płyn od razu.
Była Kappa 2.0 16VT
Był Citroën Xantia 1.9TD
Jest Renault Scenic 2.0 (115km)

ObrazekObrazek

Paweu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 111
Rejestracja: 26 lis 2009, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: Paweu » 27 lis 2010, 22:24

Próbka płynu pobrana ze zbiornika już od 10 godzin jest w zamrażarce - temperatura [-22*C] i płyn jest częściowo zamarznięty. Częściowo, tzn. zrobiła się taka kasza - malutkie bryłki lodu pływają w cieczy. Więc wygląda na to, że przy -5 stopniach nie ma to prawa zamarznąć. Dla pewności doleję litr koncentratu i będzie -35 stopni.

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: Gramatyk » 27 lis 2010, 22:36

Na pewno jeśli dolejesz koncentratu to płyn zwiększy temperaturę zamarzania? z tego co słyszałem to muszą być odpowiednie proporcję 50:50 żeby uzyskać stopień zamarzania przy ok -35C. także jeśli wlejesz sam koncentrat to może tylko pogorszyć sprawę i spadnie temp krzepnięcia, ale niech wypowie się ktoś kto się bardziej na tym zna.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
NIKI
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 712
Rejestracja: 01 sie 2009, 12:18
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Temperatura zamarzania płynu chłodzącego - tester Presto

Post autor: NIKI » 27 lis 2010, 22:48

Jest tak jak pisze Gramatyk
Moje byłe Włoszki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”