Thema - klimatyzacja przestała działać

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Thema - klimatyzacja przestała działać

Post autor: Lukasz_TG » 13 cze 2010, 17:07

Witam

Pojawił się nowy problem a mianowicie klima przestała działać. Nie załącza się kompresor oraz zawór dodatkowego powietrza podnoszący obroty. Obstawiam, że jest to uszkodzenie elektryczne nie moge zlokalizować przekaznika i ogólnie nei wiem od czego zacząć.

Pozdrawiam
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

argenta67

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: argenta67 » 13 cze 2010, 17:16

Lukasz_TG pisze:Witam

Pojawił się nowy problem a mianowicie klima przestała działać. Nie załącza się kompresor oraz zawór dodatkowego powietrza podnoszący obroty. Obstawiam, że jest to uszkodzenie elektryczne nie moge zlokalizować przekaznika i ogólnie nei wiem od czego zacząć.

Pozdrawiam
:hmmm: Z tego co można stwierdzić na pewno to zawór powietrza dodatkowego się nie załącza bo nie włącza się kompresor a wiec zawór nie ma co robić.

Awatar użytkownika
bargaw3181
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4067
Rejestracja: 24 maja 2009, 9:06
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: bargaw3181 » 13 cze 2010, 17:19

dostań się do kompresora i sprawdź go :)
514449239 Bartek (Bartłomiej, nie Bartosz ! ) vel modo ;)
Obrazek
Jestem odpowiedzialny za to co powiedziałem, nie za to co zrozumiałeś !

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Lukasz_TG » 13 cze 2010, 17:26

Dięki za odpowiedzi kompresorem struje bezpośrednio panel czy znajduje się gdzieś przekaznik. Normalnie przy każdorazowym przekręceniu zapłonu było słychać zawór powietrza teraz oczywićcie go nie słychać.

Pozdrawiam
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

argenta67

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: argenta67 » 13 cze 2010, 18:14

Lukasz_TG pisze:Dięki za odpowiedzi kompresorem struje bezpośrednio panel czy znajduje się gdzieś przekaznik. Normalnie przy każdorazowym przekręceniu zapłonu było słychać zawór powietrza teraz oczywićcie go nie słychać.

Pozdrawiam
Zaworka to nie słychać, to klikniecie to sprzęgło kompresora, we wszystkich Themach tak jest.

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Lukasz_TG » 13 cze 2010, 18:33

Czyli rozumiem, że ręcznie podać napięcie na kompresor.

Pozdrawiam
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

argenta67

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: argenta67 » 13 cze 2010, 18:56

Lukasz_TG pisze:Czyli rozumiem, że ręcznie podać napięcie na kompresor.

Pozdrawiam
Podasz ręcznie i sprawdzisz tylko cewkę elektromagnesu i na pewno zadziała ale to nie da informacji o ilości gazu a tego jak będzie za mało to nie będzie działać. W domowych warunkach to możesz sobie bezpieczniki sprawdzić i na tym koniec, oczywiście jeśli gdzieś jakiś kabelek np się urwał to można go połączyć ale inne diagnozy :nono:

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Lukasz_TG » 13 cze 2010, 21:00

Dzięki za odpowiedzi, klima była nabijana nieszczelności nie widze dlatego obstawiam elektryke tylko naprawde nie wiem od czego zacząć

Pozdrawiam
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

argenta67

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: argenta67 » 13 cze 2010, 21:45

Lukasz_TG pisze:Dzięki za odpowiedzi, klima była nabijana nieszczelności nie widze dlatego obstawiam elektryke tylko naprawde nie wiem od czego zacząć

Pozdrawiam
W Themie (jak w każdej Lancii, niestety) od skrzynki bezpieczników, kostki, styki, oprawki bezpieczników, te w schowane w plastiku, słaby styk z bezpiecznikiem i problem gotowy. Swoja droga jak się gdzieś rozszczelni to nawet nie zauważywsz :nono: nie poczujesz.

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Sharuga » 13 cze 2010, 21:50

IMO Argneta67 ma rację. Jak w układzie jest niedostateczne ciśnienie, to presostat nie włączy klimy - jest to zabezpieczenie sprężarki przed zatarciem w przypadku braku czynnika...
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Windforce » 15 cze 2010, 20:46

Od podania impulsu przez panel klimatyzacji impuls ten przechodzi przez przekaznik i 2 czujniki zanim dotrze do kompresora.
Jeden jest pod nogami pasazera ale on sie raczej nie zepsul. Potem impuls leci do czujnika ( którego nie przetlumaczylem z wloskiego ale coś związanego z osuszaczem chyba) który znajduje się na obudowie klimatyzacji. Taka mała prostokątna obudowa przykrecona 2 srubkami. W srodku nie ma wtyczki tylko przewody podłączone są do czujnika wsuwkami. Następnie impuls wędruje do czujnika cisnienia. To ten okrągły z którego wychodzą 4 kabelki( po lewej stronie z boku jak patrzysz od strony maski). Potem jest tylko spręzarka.
Sprawdz przy tych wsuwkach czy impuls tam dochodzi bo u mnie sie ten czujnik zepsul i poprostu zmostkowalem przewody.
Chyba nic nie pominąłem... kiedys tez mialem problem z klimą i przestudiowałem schematy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
henek155
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 181
Rejestracja: 27 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Łańcut

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: henek155 » 29 sie 2013, 23:28

kolego Windforce a mógłbyś luknąć na te schematy co reguluje temperature w kabinie bo leci mi tylko zimne powiertrze w całym zakresie oprócz 32 i Hi wtedy leci gorące.

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

Re: Thema klimatyzacja przestała diałać

Post autor: Windforce » 30 sie 2013, 2:28

Moim zdaniem pierwsze co powinieneś zrobic to sprawdzić czy pod maską w przegrodzie tam gdzie jest nagrzewnica rusza się ten drut w miare zmiany temperatury i czy on skutecznie porusza rygiel od nagrzewnicy. Jeśli on się nie rusza albo nie tak jak powinien to chyba winny jest sterownik bądź silnik. A to sie dzieje tylko przy wlaczonej klimie czy to nie ma znaczenia?

Awatar użytkownika
henek155
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 181
Rejestracja: 27 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Łańcut

Re: Thema - klimatyzacja przestała działać

Post autor: henek155 » 01 wrz 2013, 18:06

nie ma znaczenia czy klima czy nawiew temperatura zachowuje sie tak samo na ten drut patrzyłem bo wymieniałem nagrzewnice i silnik z obudową.Ten uchwyt z tym drutem to albo całkiem wysunięty albo całkiem schowany jest.nie widziałem pośredniego ustawienia.

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

Re: Thema - klimatyzacja przestała działać

Post autor: Windforce » 01 wrz 2013, 20:07

No to dziwne w takim razie. Najelpszym sposobem bedzie pożyczenie od kogoś sterownika i sprawdzenie czy to jego wina. W takim wypadku jestem na 99% ze to sterownik. Zamianka jest bardzo prosta i nie wymaga filozofii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”