Kappa - stabilizator

magnetx
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 26
Rejestracja: 26 sie 2009, 9:59
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: magnetx » 31 sie 2009, 11:12

Cześć

Przeczytałem całą problematykę "łącznika stabilizatora" i nadal nie wiem co kupić czy te z allegro za 120 zł czy te od fiata czy może te za 50 zł albo jeszcze inne miliony rozwiązań każde chwalone i negowane, czy mam podejść do tego jak do ruletki kupić i się przekonać czy możecie mi polecić coś sprawdzonego, tak się zastanawiałem nad tym i myślę że skoro kappa ma z przegubem łącznik to może kupić ten z allegro za 120 zł ? A nie wiecie gdzie dostane oryginalne łączniki tak z ciekawości chciałbym zobaczyć jak wyglądają, bo na waszych zdjęciach widzę że są one mocowane do wahacza śruba a w autoryzowanym serwisie mówili że nie można ich samych kupić tylko w całości pogubiłem się z tym PROSZĘ O POMOC.

Dzięki i pozdrawiam
TK

Awatar użytkownika
laminiarz
Specjalista ds. części zamiennych
Specjalista ds. części zamiennych
Posty: 286
Rejestracja: 27 mar 2009, 11:58
Lokalizacja: Katowice

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: laminiarz » 31 sie 2009, 11:20

W ASO gadają bzdury... Jak im Pan każe...
Zdaj się na swój własny rozum. Mechanika nie jest trudna. Jeśli masz dość kasy kup ten droższy - będziesz uboższy, ale sny nadal będą spokojne. Jeśli zaś masz dość wiary by uwierzyć ludzim którzy coś się na tym znają, zaoszczędzisz na 25 czekolad dla swego dziecka, a spać i tak będziesz spokojnie.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2009, 17:44 przez laminiarz, łącznie zmieniany 1 raz.

merbart
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: merbart » 01 wrz 2009, 22:21

Witam
Ja właśnie jestem po wymianie łączników stabilizatora oraz gum, kupiłem od Fiata Brawo a gumy od Fiata 125p. Cena mojego zestawu naprawczego wyniosła 48zł na dwie strony. Przejechałem narazie ok 1 tyś km więc niemogę stwierdzić że to dobry zestaw naprawczy ale narazie jest ok.
Pozdrawiam

magnetx
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 26
Rejestracja: 26 sie 2009, 9:59
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: magnetx » 02 wrz 2009, 8:54

czy długość tych łączników jest taka sama ?

merbart
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: merbart » 02 wrz 2009, 22:51

Łączniki od brawo są krótsze od orginalnych i drążek "patrzy" troche w dół.

Rafako

KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: Rafako » 14 wrz 2009, 22:35

Witajcie.

Po powrocie z wyjazdu urlopowego wstawiłem auto do warsztatu. Wśród napraw został wymieniony JEDEN (sic!) łącznik stabilizatora przedniego, PRAWY. Oto on:

Obrazek

Dla porównania zdjęcie drugiej strony gdzie siedzi drugi (stary) łącznik LEWY:

Obrazek

Pytania:
1. Który łącznik jest prawidłowo/ poprawnie zamontowany
a) Lewy
b) Prawy
c) Żaden
2. Czy możliwe jest, że zamontowany nowy łącznik absolutnie nie pasuje, bo jest np. od innego auta? A może to ten stary jest zły?
Prośbę o poradę kieruję do osób, które miały do czynienia z tematem bo dziś akurat przy okazji wlazłem na kanał i rzuciłem okiem na "dokonania" ostatniej naprawy, ponieważ jestem skrupulatny chciałbym uzyskać wyjaśnienie zanim bardzo się wk : cenzura : (póki co, jestem zaledwie zaniepokojony).
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bomal23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 238
Rejestracja: 30 lip 2005, 0:00
Skype: bomal23
Lokalizacja: Lublin/Rzeszów

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: bomal23 » 14 wrz 2009, 22:45

Witam.
Dzisiaj byłem w warsztacie u kumpla i sprawdzałem zawieszenia na szarpakach. Też muszę na dniach wymienić jeden łącznik stabilizatora. U mnie jest zamontowane jak na fotce 2 - gumowa tuleja jest na górze wahacza. Z tego co wiem tak być powinno. Jaki jest koszt usługi wymiany 1 sztuki? Ile kosztował Ciebie taki łącznik?

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: prezesjm » 14 wrz 2009, 22:51

Obydwa łączniki są prawidłowo zamontowane. Ten stary to jest łącznik taki jak powinien byc w oryginale, jest to łącznik z przegubem, jest pod tą gumowa osłoną . Ten nowy to łącznik tak na oko jakieś ducato lub podobny. Często w ramach obniżki kosztów montuje się takie łączniki. Formę przegubu pełni w tym układzie tandem gumowych walcy. Było już na forum o tym wielokrotnie. jeśli jest dobrze zamontowany na stabilizatorze to działa nie gorzej od oryginału. Ze względu na możliwie różna długość warto jednak wymienić po obu stronach. Jeśli długości sa zbliżone można zostawić tak jak jest.

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: skyblu » 14 wrz 2009, 23:08

Alku kupiłem w AS-24 dwa łączniki /i są zamontowane/ jak na pierwszy zdjęciu, wachacz między dwiema identycznymi gumami,

pozdro :D :D :D
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

Awatar użytkownika
oswald
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 522
Rejestracja: 09 cze 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: oswald » 14 wrz 2009, 23:23

Tu jest sporo informacji na temat łączników stabilizatora: :link:
były: 126p BIS '90, thema 2.0 16V VIS 155KM '94, seicento 900 39KM '00, kappa coupe 4.16 2000 turbo 205KM '98 nr 2013, kappa SW 2.4 20V 175KM '00.
są: punto 2FL 1.3 multijet 70KM '05, phedra platino 2.0 multijet chip:158KM '08

argenta67

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: argenta67 » 15 wrz 2009, 7:08

Super serwis, oszczędność kosztów, zapłaciłeś za wymianę dwóch? Dwa różne łączniki i ten stary elastyczny przy tym nowym stałym nie da sobie rady i za kilosów kilka będzie też do wymiany. :lol:

Rafako

Odp: Kappa - stabilizator

Post autor: Rafako » 15 wrz 2009, 9:01

Dzięki za Wasze odpowiedzi. Teraz już wszystko jasne.
Do:
1. bomal23 - też mi się wydawało, że tuleja powinna być na górze. Nie wiem ile mnie kosztował łącznik, bo niestety zapłaciłem za niego i za wymianę wentylatora klimy razem. U mnie w pracy taki łącznik jaki powinien być do Kappy kosztuje:
- 200 zł (detal)
- 149 zł (po jakimś rabacie np. taki ustawiłem dla LKP przy wprowadzeniu ramek)
- ok. 105 zł dla mnie
Ceny brutto za sztukę

2. prezesjm - dzięki za rzeczową odpowiedź. Problem w tym, że ja nie chciałem obniżać kosztów. Po prostu mechanik do mnie nie był łaskaw zadzwonić i zbyt dosłownie potraktował polecenie "znaleźć przyczynę stukania i usunąć". Gdyby powiedział mi, że łącznik mam do wymiany, kupiłbym od razu 2 zgodne z oryginalnymi i przywiózł mu do wymiany. Zna mnie na tyle, żeby wiedzieć, że jestem upierdliwy i nie oszczędzam na bezpieczeństwie (a także, mam możliwości, żeby sprawdzić efekty jego pracy). Cóż, reasumując będę musiał wymienić jeszcze raz, tym razem oba i porządne.

3. skublu - Krzysiu, właśnie dlatego jeśli mogę, unikam kupowania w AS 24. Jeśli coś jest dobre i zrobione do ducato, może sobie pasować do 99% Kapiszonów w Polsce. Do mojej jednak NIE PASUJE i mam to w poważaniu ile to już takich łączników w LT zamontowano do Kappy i było ok.

4. oswald - dzięki za trud i chęć pomocy : ok2 :

5. argenta67 - kolego tyle to ja wiem sam po tym jak wlazłem na kanał :D Nie skaleczył mnie za to jakoś strasznie (na dwa łączniki po jego cenach by nie wystarczyło), co nie zmienia faktu, że renomowany i polecany warsztat, nie powinien robić takiej kaszany, bo nie każdy kto jeździ autem się zna lub ma czas, żeby sprawdzać po każdej naprawie czy została poprawnie wykonana. Moim zdaniem lepiej powierzyć auto w ręce dobrego i starannego fachowca, oszczędzając swój czas (zwłaszcza jeśli jest cenniejszy niż jakiś łącznik za 200 zł). Jeśli dodamy do tego na wpół upier : cenzura : osłonę pod silnikiem, dodatkowo zarzyganą olejem (oczywiście ani słowa nie było skąd cieknie) wyłania nam się smutny obraz "rzetelności".

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
laminiarz
Specjalista ds. części zamiennych
Specjalista ds. części zamiennych
Posty: 286
Rejestracja: 27 mar 2009, 11:58
Lokalizacja: Katowice

Odp: KAPPA - Który łącznik jest właściwy ?????!!!!

Post autor: laminiarz » 15 wrz 2009, 10:29

Rafako pisze:... 1. Który łącznik jest prawidłowo/ poprawnie zamontowany
a) Lewy b) Prawy c) Żaden itd...
Po powiększeniu zdjęcia nr. 1 widać, że prawy łącznik jest jednak zamontowany źle, dolna podkładka jest "do góry nogami".
Na pewno łączniki powinny mieć jednakową długość, jednakową sprężystość, itp. bo w zawieszeniu (oraz układzie hamulcowym) należy dążyć do maksymalnej symetrii całości. (ale prezesjm ma mimo to rację, że wystarczą o porównywalnej długości, co dotyczy tylko łączników, a nie innych elementów).
Jak już pisałem komuś poprzednio - jeśli masz kasę, kup ten droższy wariant - będziesz miał spokojne sny.
A mechaniora powinno się opie... , bo to zagrywka nie "fair". Takie zmiany powinny być uzgodnione z klientem (klient płaci - klient wymaga, a klient nasz pan).

piotras83
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 04 lip 2009, 23:53
Lokalizacja: Pomorze

Re: Kappa - stabilizator

Post autor: piotras83 » 02 cze 2010, 12:31

żeby niepotrzebnie nie spamować odświeżę temat łącznika w tym poście

Właśnie odebrałem nowe łączniki stabilizatora do mojej Kappy (kupiłem te od Ulysse 94-02), ale nie mają one gumowych tulejek ani podkładek. tulejki sobie już zamówiłem, ale podkładek nadal nie mam. Czy muszą być tu jakieś specjalne podkładki? czy mogę sobie dobrać dowolne, które pasują ?

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11973
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa - stabilizator

Post autor: topcio » 02 cze 2010, 15:28

piotras83 pisze:żeby niepotrzebnie nie spamować odświeżę temat łącznika w tym poście

Właśnie odebrałem nowe łączniki stabilizatora do mojej Kappy (kupiłem te od Ulysse 94-02), ale nie mają one gumowych tulejek ani podkładek. tulejki sobie już zamówiłem, ale podkładek nadal nie mam. Czy muszą być tu jakieś specjalne podkładki? czy mogę sobie dobrać dowolne, które pasują ?
dowolne, byleby były rozmiaru gumek i wystarczająco wytrzymałe.

Ostatnio kupiłem w Focie łączniki Kagera od Brawo/a nie występuje w nich zjawisko luzu na stabilizatorze (nie trzeba wklejać ani stosować żadnych blaszek)
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”