Smarowanie łożysk

Awatar użytkownika
zoom123
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 09 lis 2009, 16:20
Lokalizacja: k-wce/krk

Smarowanie łożysk

Post autor: zoom123 » 24 maja 2010, 20:32

Jestem świeżo po wymianie tylnej piasty w mojej Lybrze. w wymontowanym łożysku najzwyczajniej w świecie przepracował się smar. Wyglądał jak by się zmydlił, na pewno stracił właściwości. Profilaktycznie rozkręciłem drugą piastę, w której łożysko już w sumie lekko szumiało, usunąłem stary smar, który już wyglądał jak w zepsutym łożysku. Oby dwa łożyska przesmarowałem zwykłym smarem ŁT, ale myślę,że to rozwiązanie doraźne.Szumiące łożysko ucichło, luzów nie ma. Wniosek prosty- kto smaruje ten jedzie. I tu pojawia się moje pytanie - jaki smar polecacie - na alledrogo obczaiłem taki do bardzo obciążonych łożysk m.in do dźwigów , niewymywalny benzyną i olejami, oraz wodą pod ciśnieniem. Co jaki czas zalecacie smarowanie łożysk i czym. Pytanie szczególnie do kierowców ciężarówek, bo tam takie zabiegi są powszechne, a w osobówkach jeździ się raczej do zakończenia żywotu łożyska z braku smarowania. Pozdrawiam!
Lancia Lybra LX 1.9 jtd Blu Nicola
--------------------------------------------------
Carpe diem quam minimum credula postero

Codee

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Codee » 24 maja 2010, 21:08

kolego w każdym sklepie moto jest niebieski smar do łożysk cena 3.50 pln za tubkę którą można 4 łożyska nasmarować.

ps. napisz jak będziesz smarował łożyska przód bo tam to jest zabawa z piastą itd. ciekaw jestem czy będziesz miał taki entuzjazm.

Z doświadczenia wiem że nasmarowane łożysko pochodzi z 6 miesięcy i znowu, a najpóźniej po zimie, będzie odzew z jego strony. Ratować można byle przetrwać do nazbierania kasy na nowe. Te tylne kosztują z piastą 169 pln za sztukę, natomiast przednie znalazłem za 205 pln za sztukę. U mnie wymienione już wszystkie, też przedłużałem ich ostatnie chwile agonii. Ale o ile te z tyłu da się szybko zdemontować i nasmarować o tyle te przednie są takie że raz je przesmarować i na tym koniec następna rozbiórka to wymiana na nowe.

KGB
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1456
Rejestracja: 17 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Ełk/wawa

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: KGB » 25 maja 2010, 0:30

smar lozyskowy to np. ŁT-43 ,mozna szukac innych ,ale po co ?
ewentualnie jakis motor-life 3 z uszlachetniaczem ,ale nie ma co sie za bardzo wyglupiac

sel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 25 paź 2009, 8:54
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: sel » 25 maja 2010, 6:36

Smarowanie łożysk można przeprowadzić gdy nie ma wyraźnych oznak zużycia i nie zniszczymy uszczelnienia w czasie smarowania.Przykładem może być mój kolega,który przy wymianie paska rozrządu w omedze B nasmarował rolki prowadzące i napinacz.Po pięciu latach i około 60 tyś.km sprzedał samochód,a z rozrządu nie dobywały się jakieś niepokojące dźwięki.Dobrym smarem jest polski Łt-4S litowy,zachowuje swoje właściwości w dobrym przedziale temperaturowym.Pozdrawiam.
Lancia Lybra 1.9JTD 2000r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”