Lybra - kłopot z pracą wycieraczek przednich-ROZWIĄZANIE!

Awatar użytkownika
Łukasz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 446
Rejestracja: 30 gru 2004, 0:00
Lokalizacja: Dąbrowa

Lybra - kłopot z pracą wycieraczek przednich-ROZWIĄZANIE!

Post autor: Łukasz » 14 sty 2010, 12:02

Witam.
Ostatnio moje wycieraczki nie pracowaly prawidlowo. Szukalem informacji na forum ale prawie nic nie znalazlem, poza jednym przypadkiem. Ze wzgledu na to, ze bylo wiele podobnych tematow i nikt nie napisal rozwiazania swoich problemow ja postanowilem sie podzielic doswiadczeniem :D
Objawy:
Wycieraczki z zasadzie w ogole nie pracowaly na b. przerywanym, wolnym, szybkim czy spryskiwaczach(dzwignia do siebie). Dzialaly tylko w jednej pozycji po dwukrotnym uruchomieniu-dzwignia do gory ale zatrzymywaly sie gdzie chcialy. W pierwszych chwilach myslalem, ze sterownik do wymiany.
Rozwiazanie:
Nalezy odkrecic wycieraczki. Sciagnac plastikowe kapselki i dostac sie do srub na klucz nr 13. Pod srubami znajduja sie podkladki. Wystarczy zgiac ramie wycieraczki powinny sie latwo zdemontowac. W innym przypadku zalac uprzednio np WD40.
Sciagnac plastikowe podszybie. Trzyma sie na blachowkretach. Te skrajne odkrecamy przy zamknietej masce. Sa najdluzsze. Reszta przy otwartej mase.
Ukazuje sie nam mechanizm wycieraczek wraz z silnikiem. sciagamy kostke ze sterownika i odkrecamy 3 sruby(klucz nr 10 lub 13 niepamietam)trzymajace mechanizm.
Sciagamy plastikowa(biala) pokrywke z "gory". Mamy przed soba plastikowe koleczko a na zdemontowanej pokrywce 2 blaszki(suwaki miedziane chyba). Warto zaznaczyc na auminiowej obudowie pozycje kolka w ktorej znajduja sie blaszki.
Odkrecamy silnik (2 sruby imbusowe) i sprawdzamy stan komutatora i szczotek. Same szczotki(3 szt) byly jeszcze w dobrym stanie ale komutator mocno zabrudzony. Papierek scierny, drobno ziarnisty pomoze doprowadzic go do stanu uzywalnosci. Reszte czyscimy najlepiej sprezonym powietrzem. Mechanizm ramion smarujemy swiezym smarem. Jezeli na ramionach sa znaczace luzy warto pomyslec o wymianie plastikowych"kulek"
Wszytko skladamy w odwrotnej kolejnoci. Trzeba pamietac by podgiac miedziane blaszki tak, by mialy dobry styk z plastikowym kolkiem.
W moim przypadku pomoglo jak reka odiol. Powoedzenia

Awatar użytkownika
janosik99
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 175
Rejestracja: 28 mar 2011, 9:03
Lokalizacja: W-wa

Re: Lybra-klopot z praca wycieraczek przednich-ROZWIAZANIE!

Post autor: janosik99 » 13 kwie 2011, 8:23

Łukasz pisze:Jezeli na ramionach sa znaczace luzy warto pomyslec o wymianie plastikowych"kulek"
Czy to jest gdzieś dostępne jako oddzielna część zamienna?
Lancia Lybra SW 1.8 2000r

esokiraly
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 486
Rejestracja: 23 mar 2011, 11:31
Imię: dominik
Lokalizacja: warszawa

Re: Lybra-klopot z praca wycieraczek przednich-ROZWIAZANIE!

Post autor: esokiraly » 01 maja 2011, 15:03

podbiję, czy jakaś dobra dusza robiła zdjęcia przy naprawie tego typu?

przerażają mnie te "skomplikowane" manewry
była lancia lybra sw 1.9jtd :-(

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra-klopot z praca wycieraczek przednich-ROZWIAZANIE!

Post autor: lgurbiel » 02 maja 2011, 7:23

Prosta robota. Wymieniałem ostatnio mechanizm wycieraczek.
:link:
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

esokiraly
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 486
Rejestracja: 23 mar 2011, 11:31
Imię: dominik
Lokalizacja: warszawa

Re: Lybra-klopot z praca wycieraczek przednich-ROZWIAZANIE!

Post autor: esokiraly » 03 maja 2011, 16:27

co należy przy sobie mieć żeby przeprowadzić taką "operację"

prawdę mówiąc zdolności manualne mam...niezbyt duże, stąd się denerwuję. :-)

szkoda, że kolega nie mieszka bliżej bo bym z dobrym piwem przyjechał po prośbie :-)
była lancia lybra sw 1.9jtd :-(

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra-klopot z praca wycieraczek przednich-ROZWIAZANIE!

Post autor: lgurbiel » 03 maja 2011, 17:56

Proste narzędzia klucz nasadowy 13, wkrętak gwiazdka, wkrętak plaski,klucz płaski 10 i śmiało wg. opisu powyżej.
Powodzenia
P.S Przy podszybiu są takie plastykowe kołki (chyba 7 szt) podciągaj powoli -mnie udało się nie uszkodzić i wykorzystać ponownie do montażu.
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”