Lybra JTD 115KM brak zasilania sprzęgła klimy

gawior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 04 mar 2016, 22:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Częstochowa

Lybra JTD 115KM brak zasilania sprzęgła klimy

Post autor: gawior » 14 maja 2017, 9:59

Witam. W Lybrze JTD 115KM z 2006r mojego teścia przestała działać jakiś czas temu klima.
Na panelu załącza się itd, ale nie działa. Wczoraj podjechałem do niego rzucić na to okiem.
Ogólnie nie ma napięcia na wtyczce sprzęgła klimy.
Bezpieczniki w skrzynce sprawdzał teść i są wszystkie OK. Zajrzałem do skrzynki na podszybiu i tam bezpieczniki też w porządku. Przekaźniki podmienione na przekaźniki z mojej Lybry 2.0, gdzie klima działa i dalej nic, a same przekaźniki z teścia auta na krótko pod akumulator zapięte i się załączają.
Zmierzyłem zasilanie tych przekaźników w skrzynce w podszybiu i jest. Nie wiem czy tak ma być, ale zaraz po odpaleniu auta pojawia się tam zasilanie, nie ważne czy klima na panelu załączona, czy nie , chociaż mój teść często myli włączoną klimę ( ECON ) z wyłączoną.
Jak przekaźniki ( 2x mniejsze czerwone i jeden normalniej wielkości 5-pinowy ) były włożone na miejsca, a auto zostało odpalone, to słychać było, że się załączyły.

Czy przekaźniki w tej skrzynce na podszybiu powinny się załączać po odpaleniu auta ( zapłonu ) i który przekaźnik jest finalnym przekaźnikiem załączającym zasilanie na wtyczkę już przy sprzęgle kompresora klimy ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Lancia Lybra 2.0 LX

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra JTD 115KM brak zasilania sprzęgła klimy

Post autor: volf » 14 maja 2017, 10:42

A czynnik w ogóle jest, bo może się ulotnił lub jest go za mało a Ty pół auta bez potrzeby rozbebeszysz :lol:
KAPPA TDS & JTD

gawior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 04 mar 2016, 22:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra JTD 115KM brak zasilania sprzęgła klimy

Post autor: gawior » 14 maja 2017, 11:36

Czynnik był na jesieni. Ile było to cholera wie, bo było wtedy kupione auto.
Sprawdzenie bezpieczników, czy przekaźników to raczej nie rozbebeszanie.

Czy jak będzie mało czynnika, to w ogóle nie pojawi się napięcie na sprzęgło sprężarki ?
Lancia Lybra 2.0 LX

Awatar użytkownika
JawaRenegade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 96
Rejestracja: 15 maja 2012, 0:37
Skype: renegade_89_666
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żukczyn

Re: Lybra JTD 115KM brak zasilania sprzęgła klimy

Post autor: JawaRenegade » 14 maja 2017, 12:23

Siema.
Dokładnie tak.
Żeby pojawiło się zasilanie musi być odpowiednie ciśnienie w układnie, inaczej czujnik ciśnienia nie włączy kompresora(sprzęgła).
Na początek sprawdź czy w ogóle jest czynnik, naciskając lekko na zawór uzupełniania czynnika.
Tak poza tematem w nowych samochodach z nowym czynnikiem (nie Ra134a) nie radził bym tego robić w taki sposób, bo czynnik R1234yf
jest bardzo toksyczny.
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/n ... acje/1s3jb
jako ciekawostka.
Wracając do tematu. Jeśli samochód je jest garażowany a zimą były spore mrozy to z racji aluminiowego układu który potrafi sporo się kurczyć i pojawiają się nieszczelności i czynnik sobie ucieka.
Jest: Lancia Thesis 2.0T + gaz; Fiat 500L Cross 1.4 2019r. AR 159 SW 1.9 Jtdm;
Była: Lancia Kappa SW 2.4 TDS, Lancia Dedra SW 1.8 GT 98', AR 156 lift 1.6TS;

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”