Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 18 kwie 2017, 22:12

Witam,
Ledwo się przywitałem na forum a już lecę z być może prozaicznymi pytaniami jednak trochę mnie to przerosło. Poprzedni wóz mogłem naprawić młotkiem a tu nagle wszystko w prądzie :D
Kupiłem dwa dni temu Lancię Lybre 1.9 jtd 2000 rok, wszystko w prądzie poza siedzeniami i tylnymi szybami (nie wiem nawet jaka to dokładnie wersja). Przy zakupie kierowałem się raczej stanem motoru, sprężarki, przebiegiem i jego autentycznością i technicznymi bzdetami zapominając właśnie o prądzie.

Na początku dowiedziałem się, że padł czujnik temperatury płynu, więc nie działa wskaźnik temp. i obrotomierz i w ogóle przy zaizolowanym obiegu to mnóstwo błędów będzie. Na miejscu okazało się, że czujnik jest i działa, po podpięciu wszystko hula poza obrotomierzem i prędkościomierzem (ten potrafi załapać po wpadnięciu w dziurę czy przejeździe przez ogranicznik), który raz działa raz nie, nadal świecą się wszystkie możliwe błędy tj. świece raz gasną raz nie, błąd pompy ABS, poduszki, immobilajzera i w zasadzie choinka na desce.

Czasami też przygasa komputer, nie wyświetla spalania, klima pasażera działa a u kierowcy dmucha zimnym. Pozamawiałem części ewidentnie uszkodzone (wąż od sprężarki, przepływomierz, panel climatronic, sprawdzę jutro świece) ale nie mam pojęcia skąd tyle błędów i od czego zacząć? Czy jest coś, co mogło się sypnąć powodując taką lawinę jeżeli poszczególne rzeczy są fizycznie sprawne?

Jeżeli coś pomoże, to wrzucę jutro jakiś raport błędów z diagnostyki komputerowej i fotki błędów. Sorka, że tyle głupot na raz ale pierwszy Włoch w rodzinie i nikt nic nie wie :D

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2017, 23:40 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami! Regulamin działu technicznego!
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: meqqex » 19 kwie 2017, 8:27

Większość błędów opisane jest na forum. Dobrze po zalogowaniu do ECU jest spisać błędy a potem je skasować i zobaczyć, czy znów się pojawią. Tak na marginesie zaznaczę, że sygnał do prędkościomierza brany jest z ABS.
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 19 kwie 2017, 8:32

Oki, jadę wojować, postaram się wieczorem powrzucać wszystko co się uda rozpracować :)
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 23 kwie 2017, 21:20

Ok troszkę mi zeszło z autkiem, za to mechanicznie zrobiony na 100% :) Jedyne problemy jakie zostały to brak ciepłego nawiewu u kierowcy (podobno nagrzewnica działa jak trzeba i jakiś zawór od strefy trzeba sprawdzić), komputer gubi czas i nie wyświetla spalania (tego jeszcze nie ogarnąłem), nie działa obrotomierz (jako że podobno bierze dane z czujnika położenia wałka, a samochód pali bez problemu to chyba czeka mnie wymiana zegarów) no i świece raz gasną raz nie ale to też w trakcie rozpracowywania :) jeżeli ktoś miałby jakieś propozycje, uwagi, linki do tematów to będę wdzięczny :) Poza tym autko jest genialne i po zrobieniu nie wsiądę w nic innego :D
Ukłony
PS. Wyniki z kompa będą jutro bo mi czasu nie starczyło (musiałem zrobić łożysko, przegub, filtry, płyny, panel klimy wymieniony, drzwi poskładane, przewód od sprężarki, uszczelka pod deklem, napinacz, rolka i pasek zrobione i chodzi jak pszczółka :))
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 26 kwie 2017, 19:57

Ok sprawa z błędami jest nadal w toku, resztę porobiłem :) został komputer, obrotomierz i klima ale niestety każdy mówi co innego i sam nie wiem co myśleć. W elektroniku krzyknęli 150 za naprostowanie komputera żeby wyświetlał co trzeba, co do klimy to mówią, że albo sterowanie klapkami albo zawór (jest jeden zawór na strefę?) zaś co do obrotomierza nikt nic nie wie, polecają wymienić zegary...Jeżeli ktoś miał coś podobnego albo widział podobne tematy czy też ma rozeznanie w temacie to dajcie znać bo już mnie moce opuszczają :D Idę zaraz sprawdzić klapy od nawiewu bo po drodze do roboty 15km tyłek do fotela przymarza :D
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 04 maja 2017, 17:02

Witam ponownie!
Właśnie wracam od elektryka i oto co się dowiedziałem: Coś padło w zegarach i stąd komputer nie wyświetla tego, co trzeba (podobno podpięty pod kompa wszystko pokazywał). Usłyszałem też, że w zegarach jest immobilajzer i w ogóle to gra nie warta świeczki i lepiej się przyzwyczaić do braku obrotomierza i wyświetleń na komputerze. Generalnie zostały te dwie bolączki i ręce mi już opadły, nie wiem co z tym zrobić :/ Ma ktoś jakiś pomysł/sugestie/podobne przeżycia? Z góry dzięki za pomoc :)
Pozdrawiam
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: meqqex » 04 maja 2017, 17:15

Ivanowic pisze: 04 maja 2017, 17:02 Witam ponownie!
Właśnie wracam od elektryka i oto co się dowiedziałem: Coś padło w zegarach i stąd komputer nie wyświetla tego, co trzeba (podobno podpięty pod kompa wszystko pokazywał). Usłyszałem też, że w zegarach jest immobilajzer i w ogóle to gra nie warta świeczki i lepiej się przyzwyczaić do braku obrotomierza i wyświetleń na komputerze. Generalnie zostały te dwie bolączki i ręce mi już opadły, nie wiem co z tym zrobić :/ Ma ktoś jakiś pomysł/sugestie/podobne przeżycia? Z góry dzięki za pomoc :)
Pozdrawiam
Kup używany licznik. Dużo jest za nie dużą kasę np na allegro widziałem za ok 50 zł lub tu na fotrum mp u Huberta (brygadzista1) tak serio to w liczniku nie ma immo... coś kręci Tobie ten elektryk. Ja już kilka liczników przerobiłem. Może być tak też że silniczek padł i trzeba wymienić. Robiłem manual na forum jak rozebrać licznik w zrob to sam :)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 04 maja 2017, 19:08

O super, dzięki za info :) licznik musi być od identycznego auta (tj. motor, rok etc)? nieraz nie napiszą a najwięcej z 2.4 jtd i 1.8 bena leży na allegro :D
a może zamówić i przełożyć sam silniczek? tylko czy coś innego mogło też tam klęknąć :D?
No to jutro zamawiam i lecę z koksem :D
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: meqqex » 04 maja 2017, 20:21

Ivanowic pisze: 04 maja 2017, 19:08 O super, dzięki za info :) licznik musi być od identycznego auta (tj. motor, rok etc)? nieraz nie napiszą a najwięcej z 2.4 jtd i 1.8 bena leży na allegro :D
a może zamówić i przełożyć sam silniczek? tylko czy coś innego mogło też tam klęknąć :D?
No to jutro zamawiam i lecę z koksem :D
Masz diesla 1.9 więc licznik z diesla czyli 1.9 z braku laku 2.4 ale lepiej 1.9 bo 2.4 może nieprawidłowo pokazywać obroty ale nie zawsze nie wiem od czego to zależy. Jak wyjmiesz swój zobaczysz z tyłu jest kartka z numerem możesz trafić na liczniki z tym samym numerem ale numer może spokojnie być inny ponieważ sprzedawcy czesto oferują liczniki z roczników 1999-2002 jedyne co to będziesz mieć inny przebieg taki jaki zakupiony licznik :) możesz trafić na taki sam przebieg wyższy lub niższy ;)


tutaj masz link to mojego tematu z licznikiem jak go wyjąć łatwizna :link:
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 05 maja 2017, 8:12

Wpadł mi w łapy zegar z benzynowego 1.8 :D po weekendzie spróbuję przełożyć sam silnik obrotomierza i zobaczę czy będzie grało :) jak będzie to cool a jak nie to będę miał zegary do sprzedania :D A myślisz że komputer mógł zwariować od zegarów czy raczej przyczyna tego, że gubi czas, datę i spalania nie wyświetla leży w samym komputerze?
Jak ogarnę elektronikę to jeszcze tylko silniczek nawiewu u kierowcy wymienić i mogę malować Żabkę :D
Jeszcze raz dzięki za info :)
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 05 maja 2017, 16:26

A jeszcze zapytam dla porządku, ten silniczek od nawiewu kierowcy jest pod kolumną kierownicy po prawej stronie? da się tam dojść bez masakrowania deski? bo w temacie z demontażem nagrzewnicy były pokazane te silniczki ale położenie tego co mnie interesuje (u kierowcy nie ma ciepłego nawiewu) nie mogę wydedukować :D Jutro po pracy chyba pojadę działać, więc jak kogoś interesuje któryś z tych zabiegów to mogę pocykać jakieś fotki :)
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: meqqex » 05 maja 2017, 17:06

Ivanowic pisze: 05 maja 2017, 8:12 Wpadł mi w łapy zegar z benzynowego 1.8 :D po weekendzie spróbuję przełożyć sam silnik obrotomierza i zobaczę czy będzie grało :) jak będzie to cool a jak nie to będę miał zegary do sprzedania :D A myślisz że komputer mógł zwariować od zegarów czy raczej przyczyna tego, że gubi czas, datę i spalania nie wyświetla leży w samym komputerze?
Jak ogarnę elektronikę to jeszcze tylko silniczek nawiewu u kierowcy wymienić i mogę malować Żabkę :D
Jeszcze raz dzięki za info :)
Nie raczej nie mógł, komputer tak zwany ISC nie powinien "zwariować" od zegarów, nie jestem pewien czy mógł mieć jakiś wpływ. To jest część wymienna jak każda inna też mogła się popsuć. Choć nie wiem czy wiesz ale panel klimy jest zintegrowany z samochodem i pokazuje np obroty, prędkość, temp. czujników itp. itd. poszukaj na forum lub na YT pod hasłem "Lybra - Ukryte opcje ICS" lub coś podobnego to zobaczysz :) tak samo niektóre ICSy też mają ukryte funkcje
Ivanowic pisze: A jeszcze zapytam dla porządku, ten silniczek od nawiewu kierowcy jest pod kolumną kierownicy po prawej stronie? da się tam dojść bez masakrowania deski? bo w temacie z demontażem nagrzewnicy były pokazane te silniczki ale położenie tego co mnie interesuje (u kierowcy nie ma ciepłego nawiewu) nie mogę wydedukować :D Jutro po pracy chyba pojadę działać, więc jak kogoś interesuje któryś z tych zabiegów to mogę pocykać jakieś fotki :)
Nie powiem, bo dokładnie nie wiem ale jak dobrze poszukasz na forum to znajdziesz gdyż temat silniczków nawiewów był szeroko omawiany.
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 05 maja 2017, 20:49

Czyli jeżeli panel klimy będzie wyświetlał normalnie tzn, że muszę kupić nowego kompa? komp dowolny czy różnią się od siebie?
Dzięki za informacje :) w końcu zaczynam coś kumać i widzę te naprawy w jaśniejszym świetle :D
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: meqqex » 05 maja 2017, 22:41

Ivanowic pisze: 05 maja 2017, 20:49 Czyli jeżeli panel klimy będzie wyświetlał normalnie tzn, że muszę kupić nowego kompa? komp dowolny czy różnią się od siebie?
Dzięki za informacje :) w końcu zaczynam coś kumać i widzę te naprawy w jaśniejszym świetle :D
W pierwszej kolejności sprawdź licznik i silniczek jak nie pomoże to inny "nowy" licznik. Tak ICS też można wymienić bez obaw ale jest jedno ale... musisz mieć je albo rozkodowane albo posiadać nr PIN do odblokowania. Jeżlie bez navi to 1 kod a jak masz ICS z navi to 2 kody na radio i navi.

Źle mnie zrozumiałeś... panel klimy to taka ciekawostka nic innego ;) nie musisz wszystkiego wymienieć ;)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Ivanowic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 16 kwie 2017, 0:17
Lokalizacja: Będzin

Re: Lybra 1.9 JTD - choinka na desce/dużo błędów

Post autor: Ivanowic » 09 maja 2017, 13:17

Heil!
Rozbroiłem już 'nowy' licznik ale niestety zaraz lecę do roboty i nie zdążę już zrobić swapa :D Jest jakiś sposób, żeby stestować silniczek obrotomierza 'na sucho' czy kręci w ogóle? i taki bonus silniczek od obrotomierza i prędkościomierza jest taki sam? pytam organizacyjnie żeby z licznikami po osiedlu nocą nie biegać bo jeszcze ktoś po niebieskich zadzwoni :D A tak na poważnie to po prostu myślę co tam jeszcze może być odpowiedzialne za obroty. Dzięki tej fotorelacji w kilka minut rozbroiłem zegary :) mega przydatna rzecz.
Silniczki od nawiewu są w trakcie grzebania tak że jutro powinienem skończyć :) zostanie ICS
Pozdrawiam
Lancia Lybra sedan 1.9 JTD 2000r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”