Lybra 2.4 JTD - kontrolka ładowania/akumulator/alternator?

qwer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 35
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:53
Lokalizacja: Rybnik/Wrocław

Lybra 2.4 JTD - kontrolka ładowania/akumulator/alternator?

Post autor: qwer » 18 lis 2013, 0:27

Mam troszkę nurtujący problem w mojej lybrze. W zasadzie odkąd ją kupiłem (październik rok temu) gdy temperatura otoczenia spada poniżej kilku stopni po włączeniu silnika nie gaśnie od razu kontrolka ładowania.

Czasami gaśnie po kilku-kilkunastu sekundach, maksymalnie tak po minucie od ruszenia jak jest duży mróz. Przejeździłem tak całą zeszłą zimę, w lecie problemu nie było no i teraz znowu wrócił (dodatkowo wyświetlacz radia zaczął migać od razu po włączeniu czego wcześniej chyba nie było co sugeruje, że się pogorszyło :roll: ). Jeszcze się nie zdarzyło, żebym nie mógł odpalić, czasami trochę dłużej pokręci ale to chyba normalne jak jest zimno.

Jakiś czas temu nagrałem poniższy filmik (odpalenie po 8 godzinach stania temp ok 4*).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FC7VPoqw ... e=youtu.be[/youtube]

Z jednej strony wydaje mi się, że problemem może być ładowanie (alternator) ale dzisiaj zmierzyłem napięcia na akumulatorze (po 15 h postuju) i było:
- przed odpaleniem: 12.2V
- po włączeniu zapłonu: 11.2V
- trzeci pomiar jakieś 15 sekund po włączeniu silnika 13.8V
(niestety nie wiem po jakim czasie zgasła kontrolka ale pewnie kilka-kilknaście sekund)

Wydaje mi się, że napięcie ładowania jest ok natomiast napięcie na akumulatorze przed włączeniem wydaje się trochę małe ( a powinien się raczej wczoraj naładować bo zrobiłem na trasie z 20 km). Czy akumulator słabo trzyma napięcie? Z drugiej strony nawet jeżeli akumulator jest słaby a alternator dobry to nie powinno chyba ładowanie świecić po odpaleniu. Więc może problem jest i w alternatorze i w aku. Chyba, że to normalne, że alternator nie wyrabia przy słabym akumulatorze. A może problem jest gdzie indziej?

Co prawda wybieram się niedługo do mechanika ze świecami i przy okazji może poruszę temat ale wolałbym wiedzieć czego oczekiwać.

Pozdrawiam
Michał

PS. Lybra 2,4jtd 2003r
Ostatnio zmieniony 18 lis 2013, 7:28 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!!

Awatar użytkownika
pastucho
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 27
Rejestracja: 29 lis 2008, 0:00
Imię: Jacek
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Lybra 2.4 JTD - kontrolka ładowania/akumulator/alternato

Post autor: pastucho » 18 lis 2013, 17:09

Witam!
Miałem dokładnie takie same objawy wymiana regulatora napięcia pomogła.
Pozdrawiam.
Il mio terzo amore Lancia

Lancia Lybra 1,9 JTD

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Lybra 2.4 JTD - kontrolka ładowania/akumulator/alternato

Post autor: adamM20 » 18 lis 2013, 19:58

... napięcie akumulatora jest za niskie niech mechanik go sprawdzi bo może być (niestety) do wymiany. Napięcie ładowania 13,8 V przy tak niskim napięciu z aku jest prawidłowe. Jeśli mechanik nie jest w stanie sprawdzić aku to niech wrzuci pierwszy lepszy ale dobry akumulator i niech powtórzy Twoje pomiary. Napięcie na zaciskach aku po włączeniu zapłonu 12,2 - 12,6 po włączeniu silnika powinno być 14,2 - 14,4 V. Jeśli tak jest to regulator jest ok, jeśli nie to:
pastucho pisze:Witam!
Miałem dokładnie takie same objawy wymiana regulatora napięcia pomogła.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kornel_95
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1128
Rejestracja: 13 cze 2011, 21:38
Imię: Kornel
Lokalizacja: Nakło Nad Notecią

Re: Lybra 2.4 JTD - kontrolka ładowania/akumulator/alternato

Post autor: kornel_95 » 19 lis 2013, 0:18

proponuje zmianę akumulatora oraz na starym dołożenie masy i sprawdzenie ładowania i jak się nie poprawi to plusa ..
Możliwe ze masz gdzieś spadek napięcia..
A jak to nie pomoże to pozostaje tylko naprawa alternatora ..
chyba ze jesteś zainteresowany to mam na sprzedaż zregenerowany wraz z kółkiem i sprzęgłem .
JEST

Lancia Thema SW 2.0 turbo :)
BYŁA
Lancia Lybra 1.9JTD
Lancia Kappa 2.4jtd
Alfa Romeo 166 3.0 Sportronic
Alfa Romeo 166 2.5 Sportronic

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”