Lybra - świeci się ABS i Airbag

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 09 maja 2013, 19:43

Koledzy pomocy. Zapaliły mi się 4 kontrolki. Dwie od poduszek, ABS i ręczny. Nie działa ABS licznik prędkości i komp podpięty do gniazda nie widzi sterowników od ABS i od Airbag. Błagam o pomoc nie wiem co mam z tym robić. Powiem tylko że sprawdziłem bezpieczniki (wszystkie ok) Może komuś z was coś przychodzi do głowy :-? :-? :-?
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Michal198422 » 09 maja 2013, 22:27

Zapaliły się od tak sobie, czy po jakimś konkretnym wydarzeniu? Komp podpinany serwisowy czy we własnym zakresie (MES lub coś innego + laptop + kabel do diagnostyki) ? Jeśli we własnym zakresie, to czy masz pewność że kabel dobry, komp prawidłowo go wykrywa, konfiguracja programu ok, kiedykolwiek łączyłeś się już za jego pomocą ? Z jakiego roku samochód i wersja? Ile poduszek ? Lybry nie mam, ale takie info może naprowadzić od czego zacząć.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 10 maja 2013, 6:08

Zrobiło się gorąco, najpierw zapalił się abs a potem poduszki. Komp podpinany we własnym zakresie ale działa bo korzystałem z z niego wiele razy (nie wykrywa sterowników od abs i airbag a z silnikiem się łączy) Lancia lybra 1,8 sw 2000r. 4x aibag
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 11 maja 2013, 7:36

Dziś zostawiłem na noc auto z rozłączonym akumulatorem. Potem podłączyłem kompa i skasowałem wszystkie błędy poduszek. Połączyłem także ABS ale tam nie było żadnych błędów. Odpaliłem samochód przejechałem 1.5 km i znowu podczas hamowania zapaliły się dwie kontrolki od ręcznego i ABS. Powoli skłaniam się do wymiany pompy ABS. Czy ktoś ma jakieś porady jak to mądrze wymienić???
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Michal198422 » 11 maja 2013, 15:14

Skoro teraz się połączyło z poduszkami i ABS, to wypadało by wiedzieć co było w AIRBAG-ach, bo skoro dało się skasować, to pewnie problem w połączeniu (sprawdzałeś kostki od poduszek wspominane w kilku postach na tym forum, a także problem z Alf i FIATów znany?). Skoro ABS zero błędów, to dlaczego chcesz pompę wymieniać? Może któryś z czujników przy kole nie ma dobrego połączenia, lub jest uszkodzony, a niekoniecznie pompa, więc najpierw sprawdż stan przewodów od czujników i złączki. No chyba że masz pompę pod ręką i chcesz dla zabawy wymieniać.. Jeśli się z ABSem łączysz a kontrolka świeci to MUSI pokazać jakiś błąd i koniec. Co do kontrolki ręcznego, to jeśli brak reakcji na ruchy dźwignią tego hamulca, to trzeba sprawdzić element tą kontrolkę włączający i tak samo jak wcześniej kable od niego i czujnik poziomu płynu hamulcowego, oraz poziom tegoż płynu (w tym wątku jest coś o tym http://forum.lanciapolska.org/viewtopic ... 0&start=15 ).Trzeba szukać to się praktycznie wszystko znajdzie..
Ostatnio zmieniony 11 maja 2013, 15:42 przez Michal198422, łącznie zmieniany 3 razy.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: FXX » 11 maja 2013, 15:32

Zacznijmy od tego, że jeśli wywala jakieś błędy w tych systemach to na 99% w komputerze pojawiają się jakieś błędy, które nie tylko się usuwa, ale również odczytuje czego one dotyczą.
Jaki masz kabelek i jakiego programu używasz? Viaken + FES (MES)?
Podłącz się pod centralkę ABSu i AirBag, a następnie odczytaj kody błędów przez ich skasowaniem i podaj na forum ich kody i opis.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 11 maja 2013, 16:54

W przypadku air bag-ów błąd dotyczył lampki na zegarach która powinna się zapalić a się nie zapaliła. Błąd skasowałem i po sprawie. Rano gdy silnik jest zimny abs się normalnie uruchamia i po przejechaniu kilometra uruchamiają się dwie lampki ręczny i abs , zazwyczaj w takiej sytuacji od razu opada prędkościomierz ale dziś przez chwilkę było inaczej bo kontrolki się zaświeciły a prędkościomierz jeszcze chwile działał i od razu podłączyłem Viaken-a połączył się z abs ale błędu żadnego nie wykrył. Wyłączyłem silnik wypiąłem prawy czujnik absu połączyłem jeszcze raz i wykazał błąd czujnika. Czyli przyczyną nie jest czujnik obstawiam że to sterownik pompy abs.
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: FXX » 11 maja 2013, 17:15

Na początek sprawdziłbym wszystkie 4 czujniki. Jeśli nie to spróbować rzeczywiście podmienić na próbę sterownik abs-u. Koledze w A4 podobne hopki się działy, tyle, że wyrzucało błąd sterownika.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 11 maja 2013, 17:21

Zmienię całą pompę ze sterownikiem nie ma sensu grzebać i rozbierać pompy. Dziś kupiłem pompę za 50 zł poczekam aż przyjdzie i wtedy wymienię
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 18 maja 2013, 0:30

Ok napisze jak się ta sprawa zakończyła. Zmieniłem sam sterownik na ABS-ie stwierdziłem że to będzie dużo prostsze. Podłączyłem kable przekręciłem zapłon i ABS się odmeldował tzn. zaświecił się na chwilkę i zgasł. Działa licznik ale po przejechaniu kilkunastu metrów znowu zapala się ABS ale działa licznik. Podpinam kompa i są dwa błędy o źle działających cewkach i przekaźnikach pompy. Problemem był zaśniedziały kabel na klemie. Kabel ten jest zapięty na 50A bezpiecznik. Poprawiłem połączenie i temat uważam za załatwiony. Gdyby ktoś miał jakieś problemy z ABS-em to pisać chętnie pomogę. Dziękuję wszystkim za pomoc w temacie
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Michal198422 » 22 maja 2013, 23:50

Mam pytanie. Czy sprawdzałeś po poprawieniu połączeń elektrycznych sterownik, który wcześniej tam siedział, czy też dałeś sobie spokój po osiągnięciu celu? Pytam, bo zastanawiam sie czy problemem był sterownik, czy też tylko styki.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Jan19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 262
Rejestracja: 28 kwie 2013, 21:36
Imię: Jan
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - świeci się ABS i Airbag

Post autor: Jan19 » 24 maja 2013, 20:08

Rozebrałem sterownik (młotkiem) w środku znajdują się diody i jedna z nich zachowywała się jak przewodnik. Pytałem mojego speca od elektroniki (żeby potwierdzić moją teorię) jak zachowuje się uszkodzona dioda. Gdy się nagrzeje zaczyna przewodzić w dwie strony co powoduje dalsze uszkodzenia elektroniki sterownika. A styki to powód wyskakiwania błędów w ABS
Nigdy nie wolno wdawać się w dyskusję z głupszym bo najpierw zniży cię do swojego poziomu a potem zniszczy doświadczeniem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”