Lybra 1.8 problem elektryka spalony maxi fuse

Grzejnik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Łomianki k/W-wy

Lybra 1.8 problem elektryka spalony maxi fuse

Post autor: Grzejnik » 14 sie 2010, 12:19

Witam,
wczoraj wieczorem podaczas jazdy nagle zgasło wszystko oprócz oświetlenia wewnętrznego.
Po przejrzeniu bezpieczników okazało się ze przepalił się maxi fuse 30A w skrzynce przy akumulatorze. Niestety po podmianie znowu się spalił. Doszedłem do tego że przekręcenie stacyjki powoduje zwarcie. Na mierniku jest pełne zwarcie między bezpiecznikiem maxi fuse a masą auta.
Do stacyjki dochodzą dwie kości, z czego jedna jest 3-pinowa i posiada następujące kolory przewodów w kolejności:
1) styk 15 - pomarańczowy
2) styk 30 - czerwono-żólty
3) styk 50 - brązowy
normalnie do czerwono żółtego dochodzi +12V, po przekręceniu stacyjki w pozycję MAR jest przejście między czerwono-zółtym a pomarańczowym. Następnie podczas rozruchu jest przejście między czerwono żółtym a brazowym.
Według mnie przy stcyjce jest wszystko wporządku (gdyby nie ta masa na przewodzie pomarańczowym)
I teraz mam pytanie, gdzie ten przewód pomarańczowy od strony stacyjki biegnie? Na pewno pod deskę rozdzielczą ale nie wiem do jakiego urzadzenia? czy przechodzi przez ścianę grodziową do komory silnika? może jakaś kość jest po drodze?
Mógłby ktoś pomóc? A może zacząć szukać od strony maxi-fuse? Tylko ze tam wszystko w peszlach biegnie.

Podejrzewam przetarcie przewodu pomarańczowego i zwarcie do masy auta? może takie coś zaistniec?
Prosze o jakiekolwiek podpowiedzi.Dzięki
Pozdrawiam
Łukasz

Grzejnik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Łomianki k/W-wy

Re: Lybra 1.8 problem elektryka spalony maxi fuse

Post autor: Grzejnik » 21 sie 2010, 13:44

Witam,
samochód już działa.
Temat można do piekła....
pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra 1.8 problem elektryka spalony maxi fuse

Post autor: Dudi » 22 sie 2010, 1:06

A może kolega by opisał co się stało, jaka przyczyna, jak usunięta usterka???
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Grzejnik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Łomianki k/W-wy

Re: Lybra 1.8 problem elektryka spalony maxi fuse

Post autor: Grzejnik » 22 sie 2010, 16:59

Witam,
czy ja napisałem że usterka jest usunięta? :roll:
pogrzebałem w instalacji pod stacyjką i w okolicach stacyjki, kilka razy bezpiecznik wyrzuciło a pozniej spokój... narazie jeździ.
Na tyle ile to możliwe pomacałem wiązkę przewodów w której idą przewody od stacyjki, nic nie znalałem, żadnych otarć, nienaruszony oplot z tej lepiącej włókniny....
Zastanawia mnie czy sama stacyjka może zrobić zwarcie?
Przy ruszaniu wiązką przewodów rezystancja pływała w zakresie 0.21-0.29 kohm. To tyle co wybadałem miernikiem.
Oby nie strzeliło przy wyprzedzaniu... : gafa :
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”