Lybra - kontrolka ładowania/regulator?

argenta67

Odp: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrz

Post autor: argenta67 » 17 sty 2010, 20:06

W obecnych czasach alternatory są samowzbudzające się i i kontrolka nie jest już opcją wzbudzenia ładowania, jest tylko informacją dla kierowcy o fakcie ładowania przez alternator. Owszem jest w pewnym momencie pomocą w rozpoczęciu ładowania i tak jeśli bu jej nie było to alternator potrzebował by np 2000 obr silnika aby zacząć prawidłową pracę, dzięki tej kontrolce zaczyna się to już od około 800/900 obr.

bobik123

Odp: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrz

Post autor: bobik123 » 17 sty 2010, 21:00

Jak tu czytam wywody to się jezy włos na głowie.
Sa wsród nas "fachowcy" z elektrody.
Niech oblicza w/g schematu jakie napięcie jest potrzebna do wzbudzenia alternatora/przy założeniu ,że kontroką jest LED/:
1.JPG
Co do wywodów najlepszego kol.Codee szybkie pytania?
1.do czego służy sprzegło alternatora w silniku jtd?
2.po co jest koło dwumasowe paska klinowego w jtd?
Zazanczam kol.Eleni nie pisze nic o piszczeniu paska klinowego.
Co do wywodów kol.argenta67;1
1.Kazdy alternator musi mieć wzbudzenie /z doświadzczenia wiem ,że może to być nawet 2V,ale musi być cały czas/
2.co to jest bilans energetyczny sprawdzany przez sterownik silnika i do czego służy?
Co pomocy dla kol.Eleni
1.proszę sprawdzić napięcie ładowania na jałowym i pod obciązeniem/przy założeniu ,że aku jest w pełni naładowane/
2.Czy z okolic alternatora nie dochodzą dziwne dżwięki/nie mozna zdiagnozować na odległość tylko w realu/
Najczęstsza przyczyną uszkodzeń alternatora jest posypanie się uzwojenia .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jarek T
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 177
Rejestracja: 19 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrz

Post autor: Jarek T » 17 sty 2010, 22:51

Dążyłem do tego, że kontrolka LED może być tylko kontrolką a jej pracą, jak i zasileniem uzwojenia wzbudzenia może sterować inny element - stąd może wynikać usterka w moim aucie....
Pozdrawiam
Proponuję zamknąć temat...

Eleni
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 26 paź 2009, 16:29
Lokalizacja: Waw/Kat

Odp: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrz

Post autor: Eleni » 29 sty 2010, 12:18

Problem całkowicie znikną po sympatycznych odwiedzinach u argenta67, ok 1,5 tygodnia temu. Dzięki dodatkowemu doradztwu w sprawie kompletnego naładowania akumulatora (ok 20h) samochód pali na dotyk.
Dawno nie spotkałam kogoś kto ma taką pasję w tym co robi i wytrzymuje nawet najgłupsze moje pytania na które otrzymałam odpowiedzi aż ponad to czego oczekiwałam. Dzięki argenta67 : zawstydzony :
Eleni

Awatar użytkownika
Krissu1980
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 418
Rejestracja: 13 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Odp: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrz

Post autor: Krissu1980 » 29 sty 2010, 21:00

2.po co jest koło dwumasowe paska klinowego w jtd?

a tak z czystej ciekawości to po co?

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 17 paź 2010, 16:42

Witam mam problem z alternatorem przy mojej lybrze 1,9 JTD, nie ładuje,co zauwaŻyłem to to, że na kole pasowym patrząc z góry z lewej strony taka tarcza, która gdy silnik pracuje stoi , nie obraca się razem z kołem , prosze o info czy ta tarcza powinna się kręcić czy nie.jak silnik jest wyłączony to tarczę można obracać ręką . Wydaje mi sie że to jest jakieś sprzęgło i powinno się wszystko razem obracać , bo chyba kręci się tylko koło pasowe a wirnik stoi, yak myślę pomóżcie , czy moge to sam rozebrać
Ostatnio zmieniony 17 paź 2010, 22:41 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ortografia

Codee

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: Codee » 17 paź 2010, 17:03

Ta tarcza to sprzęgiełko sprężarki klimatyzacji i ona stoi wtedy gdy masz wyłączoną klimatyzację - tak ma być.
Jak włączysz klimę to zacznie się ruszać i wyłączy jak będzie dobre ciśnienie w układzie.

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 17 paź 2010, 17:17

z tego co się zorientowałem to jest jednak koło pasowe ze sprzęgłem, mam pytanie czy dam radę to naprawić czy musi być nowe , czy da się to zrobić bez wyjmowania alternatora, gdzie mogę takowe kupić i ile mnie to wyniesie, pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedż

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 17 paź 2010, 17:19

ale ta tarcza jest nakole pasowym przy alternatorze . dzięki za zainteresowanie moim problemem

Codee

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: Codee » 17 paź 2010, 17:26

To koło pasowe alternatora o którym piszesz kręci się tylko w jedną stronę tzn. zgodnie z obrotem silnika, jak będziesz kręcił w drugą stronę to nie będzie się kręcić jego środek tylko sama obręcz paska wielorowkowego

TU MASZ TO KOŁO Z ALLEGRO

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 17 paź 2010, 17:39

dzięki miałeś rację , to gdzie szukać przyczyny że nie ładuje , gdzie wychodzą kable z alternatora bo z góry te co widać to chyba właśnie załączanie tego sprzęgła, czy po drodze z alternatora do akumulatora są jeszcze jakieś bezpieczniki albo cóś , czy da sie wymontować regulator , czy zabrać się od razu za wymontowanie alternatora ?Jeszcze raz dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 18 paź 2010, 9:06

Witajcie.doszedłem w końcu gdzie jest alternator w mojej lybrze, to o czym wcześnie pisałem to była sprężarka klimy,wczoraj wieczorem jeszcze zauważyłem ,że filtr paliwa , który jest prawie nad alternatorem, troszke z boku, jest cały mokry od paliwa i kable pod nim też , więc nie wiem czy przyczyną , że alternator nie ładuję jest właśnie paliwo, które sie tam dostało.dziś po pracy się za to zabiorę , i zdam relację jak będę wiedział więcej , ale pierwsze co musze chyba zrobić to uszczelnić filtr paliwa .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 19 paź 2010, 20:18

witam.udało mi się wyciągnąć alternator, niestety jeden pierścień to kompletna ruina. Pytanie , czy jest szansa wymienić go, czy może wirnik, a co najgorsze , czeka mnie wymiana całego alternatora.pomóżcie proszę . Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
romek601
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2010, 14:52
Lokalizacja: Borek wielkopolski

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: romek601 » 19 paź 2010, 20:21

Alternator DENSO 14V 120A. Może jest szansa dostać pojedyncze części

Codee

Re: Lybra - kontrolka ładowania-regulator ewent szczotkotrzy

Post autor: Codee » 19 paź 2010, 20:57

Tak jest szansa - u mnie w Tychach jest sklep gdzie gość ma wszelkie podzespoły nowe do rozruszników, alternatorów i innych samochodowych elektryczności silnika.
Znajdź taki w swojej okolicy i będziesz miał wszystko, a może nawet sprzedawca Ci doradzi co i jak.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”