Lybra - układ scalony świateł

Piotr B
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2009, 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Lybra - układ scalony świateł

Post autor: Piotr B » 06 lut 2010, 9:58

Witam. Niestety wszystko wskazuje na to, że dotknęła mnie usterka układu scalonego świateł, który jest umiejscowiony w liczniku. Zaprzyjaźniony elektronik spróbuje mi naprawić zegary ale musiałbym przed przystąpieniem do naprawy zakupić ten wadliwy układ scalony. Czy ktoś wie może co to za układ??

Awatar użytkownika
gpo
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 40
Rejestracja: 13 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: gpo » 06 lut 2010, 11:23

Witam w moim liczniku sa to trzy układy VNQ 810 i jeden VNQ 830 i jest to licznik 2,4 JTD z grudnia 2000 ale wiem że były też liczniki z innymi układami nie wiem czy starsze czy nowsze.
Ja kupiłem sobie inne zegary, a te stare będę naprawiał, mam już nowy układ scalony kupiła mi go siostra w Anglii bo w Polsce nie znalazłem do kupienia.
pozdrawiam
http://picasaweb.google.com/lh/photo/um ... directlink

Awatar użytkownika
mors
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 206
Rejestracja: 19 sty 2006, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: mors » 07 lut 2010, 19:32

gpo pisze:Witam w moim liczniku sa to trzy układy VNQ 810 i jeden VNQ 830 i jest to licznik 2,4 JTD z grudnia 2000 ale wiem że były też liczniki z innymi układami nie wiem czy starsze czy nowsze.
Ja kupiłem sobie inne zegary, a te stare będę naprawiał, mam już nowy układ scalony kupiła mi go siostra w Anglii bo w Polsce nie znalazłem do kupienia.
pozdrawiam
http://picasaweb.google.com/lh/photo/um ... directlink
Mam taką samą Lybre (12.2000) i identyczny problem od lat. Gdybyś finalnie miał zbędne jedne zegary lub sprawny takowy scalak byłbym chętny.

Awatar użytkownika
gpo
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 40
Rejestracja: 13 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: gpo » 07 lut 2010, 19:52

Układ był kupiony tym sklepie wysyłkowym LINK
nie wiem dokładnie jakie są koszty wysyłki i czy wysyłają do polski mój układ był kupiony w listopadzie.
A zegary są u znajomego elektronika od grudnia i jeszcze nie znalazł czasu aby się tym zająć a ja go nie poganiam bo kupiłem sobie inne, ale docelowo będę chciał wrócić do swoich bo te co kupiłem maja przebieg 360 000km

Awatar użytkownika
teemka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 714
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:00
Skype: CZĘŚCI LANCIA LYBRA
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: teemka » 07 lut 2010, 21:24

jesli by ktos potrzebowałmam zegary do lybry 1.9JTD

Awatar użytkownika
Ricardus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 605
Rejestracja: 17 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź/Grotniki
Kontakt:

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: Ricardus » 07 lut 2010, 23:14

Ja mam do sprzedania w małej cenie uszkodzony licznik od 2,4 z 2000r ( uszkodzenie to oczywiście układ od świateł)

sloniu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2010, 14:15
Lokalizacja: kielce

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: sloniu » 03 mar 2010, 8:58

wymieniał już kiedyś ktoś z was ten układ scalony?? ja mam z nim problem ale w alfie 147. co wam sie konkretnie dzieje po przepaleniu tego układu??

Piotr B
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2009, 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: Piotr B » 07 mar 2010, 19:08

sloniu pisze:wymieniał już kiedyś ktoś z was ten układ scalony?? ja mam z nim problem ale w alfie 147. co wam sie konkretnie dzieje po przepaleniu tego układu??
ja nie mam świateł pozycyjnych :)

Awatar użytkownika
mors
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 206
Rejestracja: 19 sty 2006, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: mors » 07 mar 2010, 19:19

Au mnie świeci się cały czas tylny postój nawet po wyjęciu kluczyka. Niedozgaszenia AMEN. Ucięty kabel pomógł.

Awatar użytkownika
aquarius01
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 143
Rejestracja: 26 sty 2010, 16:19
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: aquarius01 » 10 mar 2010, 16:28

gpo pisze:Witam w moim liczniku sa to trzy układy VNQ 810 i jeden VNQ 830 i jest to licznik 2,4 JTD z grudnia 2000 ale wiem że były też liczniki z innymi układami nie wiem czy starsze czy nowsze.
Ja kupiłem sobie inne zegary, a te stare będę naprawiał, mam już nowy układ scalony kupiła mi go siostra w Anglii bo w Polsce nie znalazłem do kupienia.
pozdrawiam
http://picasaweb.google.com/lh/photo/um ... directlink
Uklady VNQ810 to inteligentny przełącznik w technologii MOSFET. Producentem jest ST MICROELECTRONICS i jest to produkt, który wypadł z produkcji, więc to co jest dostępne na rynku to raczej ostatki. Farnel jako jeden z dystrybutorów STM wysyła również do Polski. UWAGA !! Na stronie Farnela można znaleźć dwie pozycje o zgoła skrajnych cenach (różnica o 100%). Tutaj jest za 3,33 EUR za sztukę a tutaj za 7,44 EUR, ale transport gratis, więc warto się obu ofertom dokładnie przyjrzeć. Nie znalazłem tego przełącznika u innych dystrybutorów półprzewodników w Polsce (np. TME), więc warto zaopatrzyć się na tzw. "zaś". Wymianę należy zlecić komuś z doświadczeniem w lutowaniu układów SMD i obudowie SO-28 bo to nie taka trywialna sprawa - bez stacji na gorące powietrze albo bardzo dobrej stacji lutowniczej z grzałką oporową bym się tego nie podjął. Posiadając dobry sprzęt wymiana nie powinna trwać dłużej niż 15 min. :)
Pozdrawiam
Zbyszek

Awatar użytkownika
mors
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 206
Rejestracja: 19 sty 2006, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: mors » 10 mar 2010, 16:51

A czy ty aquqrius01 dałbyś rade. Masz te stacje ? Bo widze że pojęcie masz. Myślę że klientów by nie brakowało. Sam podleciełbym do Wrocka takie coś zrobić. Mam taką samą usterkę.

Awatar użytkownika
aquarius01
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 143
Rejestracja: 26 sty 2010, 16:19
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: aquarius01 » 10 mar 2010, 17:13

mors pisze:A czy ty aquqrius01 dałbyś rade. Masz te stacje ? Bo widze że pojęcie masz. Myślę że klientów by nie brakowało. Sam podleciełbym do Wrocka takie coś zrobić. Mam taką samą usterkę.
Ja niestety nie robię. Nie mam na to czasu ani możliwości warsztatowych. Ale pomocy trzeba szukać wszędzie tam, gdzie np. naprawiają płyty główne do komputerów lub współczesny sprzęt RTV - choć tutaj to raczej wymienia się całe moduły niż naprawia uszkodzoną elektronikę. Tam bez tego typu narzędzi się nie da pracować. We Wrocławiu mogę polecić co najmniej jedno miejsce zajmujące się serwisem z możliwością obsługi SMD. Jak ktoś będzie zainteresowany to zapraszam na PW.
Pozdrawiam
Zbyszek

Awatar użytkownika
janosik99
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 175
Rejestracja: 28 mar 2011, 9:03
Lokalizacja: W-wa

Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: janosik99 » 01 kwie 2011, 10:03

Pozwolę sobie trochę odświeżyć temat. W moich zegarach są zupełnie inne układy i nie za bardzo wiem, który z nich odpowiada za światła, czy ktoś z was się może orientuje? Dołączam zdjęcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lancia Lybra SW 1.8 2000r

Awatar użytkownika
Gwarkowiec
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2008, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Żory

Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: Gwarkowiec » 24 kwie 2011, 9:18

Witam, USTERKA u mnie to brak świateł TYŁ pozycyjnych, stopu oraz licznik nie działa tzn. zegary i wskaźniki oraz wyświetlacz kilometrów natomiast działa światło wsteczne i kierunkowskazy. Co ciekawe to że raz działa a raz nie działa, jak mu się podoba, podczas jazdy włączy i wyłączy się parę razy lub potrafi w ogóle nie działać 2 dni. Więc odwiedziny u elektromechanika takiego z jajami ( bo u dwóch wcześniej usłyszałem "e to Lancia szkoda mojego i twojego czasu" lub "dużo roboty, trzeba kokpit ściągać") i naprawa licznika rozwiązała sprawę. W razie awarii polecam elektromechanika z Żor koło Rybnika na Śląsku, gościu wie co robi, wszelkie czary mary z elektryką zrobi. Skasował 200 zł, uważam że średnio, nie mało nie dużo. Co ważne dla Was kolegów, wszelkie przepalone żarówki już na pewno tylne wymieniać aby zapobiec skokom napięcia i tym podobnym. Ja zignorowałem komunikat na komputerze uszkodzona tylna żarówka stopu bo raz świeciła a drugi raz już nie. Tak jeździłem aż padł licznik. Nie wiem czy to było przyczyną ale tak na wszelki wypadek pisze o tym. Jeszcze co zauważyłem to przy włączaniu kierunkowskazu L/P na ułamek sekundy przygasały światła przód i oświetlenie zegarów to też zignorowałem.

Codee

Re: Lybra - układ scalony świateł

Post autor: Codee » 29 sty 2012, 23:01

no i niestety muszę się podpiąć pod temat

u mnie nie działa:
- podświetlanie zegarów
- żadna kontrolka prócz świateł mijania i długich jak je włączę
- tempomat
- kierunkowskazy i światło stop
- wskaźnik obrotów i prędkości
- podświetlanie

Działa
- światła mijania/pozycyjne/wsteczne/długie/awaryjne


Przyczyną jest u mnie z mojej winy źle podpięty przycisk od awaryjnych - sam se zepsułem.
A to podczas wyciągania radia które powodowało zapalanie kontrolki silnika i jego wyłączenie - historię z fotkami opiszę w innym poście aby inni wiedzieli co mają zrobić gdy coś się psuje....

pozdrawiam

ps. chyba lepiej jak sobie kupię nowy licznik w zasadzie od razu przełożę sprawdzając czy jest dobry czy nie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”