Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: zbyszek55 » 05 gru 2010, 15:51

Witam
Zapaliła mi się na kontrolka silnika. Po podłączeniu komputera wyszło m.innymi
uszkodzony czujnik temperatury silnika
.Szukałem na FiatePer gdzie on jest zamontowany ale nie znalazłem.
Gdzie on jest ,może fotke lub link .
Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra 2,4 jtd sw
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 12:18 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tytułujemy zgodnie z zasadami/Poprawiłem
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

sel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 25 paź 2009, 8:54
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: sel » 05 gru 2010, 19:11

Czujnik wkręcony jest w króciec termostatu,a błąd mógł wyskoczyć jeżeli silnik w przewidzianym przez konstruktora czasie nie złapał wystarczającej temperatury pracy.Spowodowane może być uszkodzonym termostatem,utrzymywanie niskich obrotów silnika np.wolna jazda w korku.Przy obecnych temperaturach i konieczności intensywnego używania ogrzewania,taka sytuacja może powstać.
Lancia Lybra 1.9JTD 2000r.

argenta67

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: argenta67 » 05 gru 2010, 19:27

sel pisze:Czujnik wkręcony jest w króciec termostatu,a błąd mógł wyskoczyć jeżeli silnik w przewidzianym przez konstruktora czasie nie złapał wystarczającej temperatury pracy.Spowodowane może być uszkodzonym termostatem,utrzymywanie niskich obrotów silnika np.wolna jazda w korku.Przy obecnych temperaturach i konieczności intensywnego używania ogrzewania,taka sytuacja może powstać.
:nono: nie ma czegoś takiego jak przewidziany czas przez konstruktora na nagrzanie silnika, konstruktor nie może znać warunków w jakich silnik zmienia temperaturę, jedynym ograniczeniem jest zbyt wysoka temperatura, ale ta i tak nie uruchamia kontrolki awarii silnika, jedynie całkowity brak wskazania może tą kontrolkę włączyć. Mnóstwo aut ma uszkodzone termostaty i zbyt niska temperaturę, a żadnej awarii nie wyświetla żadna kontrolka, niska temperatura to żadne zagrożenie.

sel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 25 paź 2009, 8:54
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: sel » 06 gru 2010, 7:07

Tak to ciekawe dlaczego gdy jest poniżej -15 i wyjeżdżam zimnym samochodem w miasto to się zaświeca kontrolka silnika i wywala błąd czujnika temperatury silnika,a przy podobnej temperaturze jadąc drogą szybkiego ruchu kontrolka nie daje znać o sobie.Nie zapala się jednocześnie z zapaleniem silnika,tylko po kilkunastu minutach Miałem taki przypadek kilka razy.Nadmienię,że innych błędów nie ma,silnik bardzo dobrze odpala nie ważne jaka temperatura,spalanie w normie.
Lancia Lybra 1.9JTD 2000r.

argenta67

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: argenta67 » 06 gru 2010, 7:22

sel pisze:Tak to ciekawe dlaczego gdy jest poniżej -15 i wyjeżdżam zimnym samochodem w miasto to się zaświeca kontrolka silnika i wywala błąd czujnika temperatury silnika,a przy podobnej temperaturze jadąc drogą szybkiego ruchu kontrolka nie daje znać o sobie.Nie zapala się jednocześnie z zapaleniem silnika,tylko po kilkunastu minutach Miałem taki przypadek kilka razy.Nadmienię,że innych błędów nie ma,silnik bardzo dobrze odpala nie ważne jaka temperatura,spalanie w normie.
Piszesz post, a nie czytasz poprzednich : cenzura : , napisałem ci jeśli jesteś pewien, że to temp silnika to może tak być, że czujnik w niskim zakresie temp po prostu nie daje żadnego sygnału i jeśli komputer odczyta taką sytuacje to informuje o błędzie, nie ma takiej możliwości aby komputer choć na sekundę nie znał temp silnika. Upewnij się, co jest przyczyną zapalania kontrolki i usuwaj awarie, a nie szukaj innych sytuacji, wtedy tak, a wtedy inaczej, komputer zapisuje powód zapalenia kontrolki i to trzeba usunąć.

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: Polej » 06 gru 2010, 12:15

a czemu temat jest w dziale Sprzedam/Zamienię?
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: Dudi » 06 gru 2010, 12:19

Polej pisze:a czemu temat jest w dziale Sprzedam/Zamienię?
Już przeniesione. Ależ ten zbyszek działa mi na nerwy. Nie dość, że nie nauczył się do dziś tytułować poprawnie postów, to jeszcze zakłada byle gdzie. Odpowiednia informacja poszła na pw - mam nadzieję, że się ogarnie, jeśli nie to wiadomo co go czeka :roll:
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

zbebus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 30 wrz 2008, 0:00

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: zbebus » 06 gru 2010, 16:10

hej
przyznam rację koledze argencie
ja jak codziennie jadę do pracy to przeważnie stoje w korkach, przy -15 nigdy żaden błąd mi nie wyskakuje, choć pierwsze 2 km pokonuje w korkach.
czujnik temepratury musi byc uszkodzony i przy niskich temperaturach nie daje znaku życia
pozdro
-------------------------

marlon1988
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2010, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: marlon1988 » 07 gru 2010, 21:12

Idąc tropem wątku chciałbym się dowiedzieć czy jest prawdopodobieństwo, że mam uszkodzony czujnik temperatury. Mianowicie wymieniłem termostat, ponieważ przy starym, strasznie długo trwało osiąganie temperatury oraz niemożliwym było przekroczenie 70stopni. Po wymianie samochód pięknie grzeje, wentylatory w momencie krańcowym włączają się, ale temperatura nie przekracza 75stopni (na blacie). Czy winowajcą może być omawiany czujnik który pozostał ten sam?
LALybra Kombiaaacz, Two coma four, dżej ti di

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: zbyszek55 » 08 gru 2010, 20:55

Witam
Temperatura się podniosła ,oscyluje między -3 a +1 i kontrolka silnika zgasła i jest ok.
Nie wiem czy to ma związek ale prawdą jest,że kobiety-Lancie są nieodgadnione.
Wracając do sprawy pokornie hyle czoło przed Dudi posypując głowę popiołem
i mając perspektywę męk piekielnych : beczy : postaram się poprawić.
Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra 2,4 sw jtd
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

Awatar użytkownika
dawid1107
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:27
Imię: DejwiD
Lokalizacja: Bochnia / Rajbrot
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: dawid1107 » 13 sty 2013, 14:59

Hej, chciałbym odkopać temat.
Niedawno stałem się posiadaczem Mojej Pięknej jednak mam problem z termostatem.
Wczoraj przejechałem dłuższą trasę, a na wskaźniku temperatury mam martwą wskazówkę, nie drgnęła ani razu. Spalanie w normie ok 7L/100km.
Czy jest możliwość, że to coś ze wskaźnikiem lub jakimś przekaźnikiem? Nie mam "jeszcze" kabla żeby sprawdzić samochód pod kompem, czy jest możliwość odczytania temperatury z ICS?
Chciałbym się dowiedzieć, czy termostat pracuje prawidłowo i czy to może być wina wskaźnika, lub czegoś co ten sygnał do wskaźnika przesyła? :)

Dzięki za pomoc! :)
Lancia Lybra SW '03 2.4 JTD 150PS

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: mjerzy » 14 sty 2013, 16:50

Temperature na ics możesz odczytać w ukrytym menu- jak ci działa. U mnie kod -76, chociaż nie zawsze jest pod takim samym kodem. Jeżeli temperatura będzie tam poprawna, obstawiam uszkodzenie zegarów. Jeżeli temp też będzie stała (niska) to pewno czujnik w krućcu termostatu. Po przejechaniu powiedzmy 30 km na pewno będziesz miał ciepłe węże dochodzące do termostatu. Jeżeli wskazanie na desce jest cały czas poniżej 50 stopni, masz uszkodzony czujnik. Wydaje mi się że przejechanie ok 30 km przy uszkodzonym termostacie powinno nagrzać płyn chłodniczy do ponad 50 st, więc na desce powinieneś zobaczyć reakcję czujnika. Uszkodzenie termostatu powoduje wolne nagrzewanie, ty piszesz że wskazówka nie żyje - obstawiam czujnik. Sprawdź przewody biegnące od termostatu, być może coś nie styka.

Awatar użytkownika
dawid1107
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:27
Imię: DejwiD
Lokalizacja: Bochnia / Rajbrot
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - czujnik temperatury silnika

Post autor: dawid1107 » 06 lut 2013, 19:17

Chciałem tylko napisać, że w mojej "Laluni" padł czujnik na termostacie :) 56zł i wszysko śmiga :)

Dodam tylko jak wyżej, spalanie było właściwe, nic nie było gorące na rurach od termostatu do chłodnicy. A menu w ICS w pozycji -76 wskazywało to co pokazywała wskazówka.

Dziś mam w końcu 90 stopni =) Ale pół godziny trzeba brykać ;)

Pozdrawiam, Dawid
Lancia Lybra SW '03 2.4 JTD 150PS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”