Lybra - włączanie świateł pozycyjnych

esokiraly
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 486
Rejestracja: 23 mar 2011, 11:31
Imię: dominik
Lokalizacja: warszawa

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: esokiraly » 25 kwie 2011, 10:03

a czy ewentualnie da się jakoś tak to przerobić, żeby światła się normalnie włączały jak się je włącza?
omijając to ustawienie park? :-)
była lancia lybra sw 1.9jtd :-(

Awatar użytkownika
janosik99
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 175
Rejestracja: 28 mar 2011, 9:03
Lokalizacja: W-wa

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: janosik99 » 25 kwie 2011, 19:45

Nie ma sensu kombinować z przeróbkami, trzeba tylko stacyjkę rozruszać :D
Lancia Lybra SW 1.8 2000r

monry
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 17 lis 2009, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: monry » 26 kwie 2011, 18:46

Dudi pisze:No właśnie rozmawiamy o tych światłach, które są najważniejsze. Jak zwał tak zwał, w Lybrze są tylko te i policjant jak najbardziej ma prawo poprosić o ich włączenie (np. gdy zatrzyma samochód po zmroku). I właśnie z włączeniem tych świateł jest problem w Lybrach (zresztą nie tylko). U mnie też zresztą się to zacina. A jak chcesz zabrać ze sobą kluczyki i włączyć te światła, to nie ma innej możliwości.
Nie prawda. W Lybrze są zarówno światła postojowe, pozycyjne, mijania, jak i drogowe. Najważniejsze, czyli mijania i pozycyjne włączamy w lewej dźwigni przy kierownicy. Te światła są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Natomiast światła, z którymi jest problem w Lybrze to postojowe, włączane w stacyjce, i one nie są obowiązkowe, więc policjant nie będzie ich sprawdzał.

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: markiz » 26 kwie 2011, 20:53

monry pisze:
Dudi pisze:No właśnie rozmawiamy o tych światłach, które są najważniejsze. Jak zwał tak zwał, w Lybrze są tylko te i policjant jak najbardziej ma prawo poprosić o ich włączenie (np. gdy zatrzyma samochód po zmroku). I właśnie z włączeniem tych świateł jest problem w Lybrach (zresztą nie tylko). U mnie też zresztą się to zacina. A jak chcesz zabrać ze sobą kluczyki i włączyć te światła, to nie ma innej możliwości.
Nie prawda. W Lybrze są zarówno światła postojowe, pozycyjne, mijania, jak i drogowe. Najważniejsze, czyli mijania i pozycyjne włączamy w lewej dźwigni przy kierownicy. Te światła są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Natomiast światła, z którymi jest problem w Lybrze to postojowe, włączane w stacyjce, i one nie są obowiązkowe, więc policjant nie będzie ich sprawdzał.
Monry,nie zgodzę się z tobą.Dudi zrozumiał o co mi chodzi Ty chyba nie.
Zakładamy,że policja podczas kontroli ma wątpliwości co do Twojego stanu trzeźwości.Jest ciemno,teren nie oświetlony (przecież pod latarnią nie będą stali :D ),Ty odmawiasz dmuchania więc zgodnie z Twoją wolą jedziecie ,,na krew".Szpital oddalony o 10 min drogi.Co robi Policjant :?: Karze Ci włączyć światła postojowe,zamknąć samochód i zaprasza do radiowozu.Co wtedy :?:Rybka :lol: bo za : cenzura : nie możesz ich włączyć-zapomniałeś przećwiczyć w domu :lol:
Przepraszam,że się rozpisałem,no ale teraz monry chyba wiesz o co mi chodziło z tą policją i zmienisz zdanie ;)
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: Dudi » 26 kwie 2011, 20:59

monry pisze: Nie prawda. W Lybrze są zarówno światła postojowe, pozycyjne, mijania, jak i drogowe.
Pierwsze słyszę, żeby w Lybrze były oddzielne światła postojowe i pozycyjne :roll: 8-O 8-O
Chyba nie tym samochodem jeżdże :lol: 8-O
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: markiz » 26 kwie 2011, 21:10

Dudi pisze:
monry pisze: Nie prawda. W Lybrze są zarówno światła postojowe, pozycyjne, mijania, jak i drogowe.
Pierwsze słyszę, żeby w Lybrze były oddzielne światła postojowe i pozycyjne :roll: 8-O 8-O
Chyba nie tym samochodem jeżdże :lol: 8-O
Tych oddzielnych świateł nie chciałem się czepiać :D co by nie mieszać.Chodziło mi o ten nieszczęsny obowiązek :lol:
Skoro Dudi nawiązałeś do tych żarówek,to może ktoś wie jakie mam jeszcze do kompletu dokupić :?: :lol:
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

monry
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 17 lis 2009, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: monry » 26 kwie 2011, 21:18

Dudi śmiejesz się a podstawowych pojęć nie rozumiesz. To, że są na tych samych żarówkach, to nie znaczy, że postojowe i pozycyjne to jedno i to samo.
§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
2) mijania - pojazd samochodowy;
3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;
5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;
8) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;
9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;
10) odblaskowe przednie - przyczepa;
11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;
12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
oraz
3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
1) drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1;
2) przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego;
3) pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6;
4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;
5) odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11;
6) odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego;
7) jazdy dziennej - pojazdu samochodowego;
Polecam choćby zaglądnąć do instrukcji - stona 16 i 115 bodajże, tam też jest rozróżnienie na postojowe i pozycyjne, jeśli wyciąg z kodeksu nie wystarcza :lol:
Ponadto samochody takie jak Punto, Clio itd często nie mają w ogóle postojowych. Także nie, policjant NIE poprosi o włączenie owych świateł niezależnie od przypadku, który opiszesz. A może każe mi zamontować takie światła na miejscu jeśli pojadę autem nie wyposażonym w nie? :lol:
Co do tego przypadku, który opisałeś to wystarczy postawić trójkąt ostrzegawczy.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2011, 21:20 przez monry, łącznie zmieniany 1 raz.

Codee

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: Codee » 26 kwie 2011, 21:19

No i znowu musiałem włączyć postojowe i się udało. Wciskam delikatnie cypelek i kręce kluczykiem w drugą stronę i mam pozycję PARK. Proste jak budowa cepa ;)
powodzenia

ps. zamiast schodzić z tematu weźcie się za "obracanie" waszych.......... stacyjek : gafa :

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: Dudi » 26 kwie 2011, 21:23

Proszę Cię naprawdę nie musisz mi przytaczać paragrafów. W tym samochodzie, to są jedne i te same światła :!: Jak również w Bravie, 156-tce, etc.

Chyba, że chcesz je nazywać pozycyjnymi jak jedziesz, a postojowymi jak stoisz :roll:
Ale w dalszym ciągu masz włączone te same światła.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

laly2000

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: laly2000 » 26 kwie 2011, 21:24

Różnica jest taka, że do włączenia z patyka musi w stacyjce być kluczyk (MAR), natomiast po przestawieniu w PARK, kluczyk można wyjąć, a światła się świecą.

monry
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 17 lis 2009, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: monry » 26 kwie 2011, 21:29

laly2000 pisze:Różnica jest taka, że do włączenia z patyka musi w stacyjce być kluczyk (MAR), natomiast po przestawieniu w PARK, kluczyk można wyjąć, a światła się świecą.
I ta różnica dzieli właśnie te światła - pierwsze to pozycyjne, drugie to postojowe; oba korzystające z tych samych żarówek.

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: markiz » 26 kwie 2011, 21:35

monry pisze:
laly2000 pisze:Różnica jest taka, że do włączenia z patyka musi w stacyjce być kluczyk (MAR), natomiast po przestawieniu w PARK, kluczyk można wyjąć, a światła się świecą.
I ta różnica dzieli właśnie te światła - pierwsze to pozycyjne, drugie to postojowe; oba korzystające z tych samych żarówek.
Nadal nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie z tym obowiązkiem.Przeczytaj wyżej ;)
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: Dudi » 26 kwie 2011, 21:38

Trójkąt masz postawić ;) Nie doczytałeś : gafa : :nono: :)
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

monry
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 17 lis 2009, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: monry » 26 kwie 2011, 21:39

markiz68 pisze:
monry pisze:
laly2000 pisze:Różnica jest taka, że do włączenia z patyka musi w stacyjce być kluczyk (MAR), natomiast po przestawieniu w PARK, kluczyk można wyjąć, a światła się świecą.
I ta różnica dzieli właśnie te światła - pierwsze to pozycyjne, drugie to postojowe; oba korzystające z tych samych żarówek.
Nadal nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie z tym obowiązkiem.Przeczytaj wyżej ;)
Przytocz je proszę, bo wydaje mi się, że na wszystko już odpowiedziałem.

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Lybra-włączanie świateł pozycyjnych

Post autor: markiz » 26 kwie 2011, 21:46

monry pisze:
markiz68 pisze:
monry pisze:
laly2000 pisze:Różnica jest taka, że do włączenia z patyka musi w stacyjce być kluczyk (MAR), natomiast po przestawieniu w PARK, kluczyk można wyjąć, a światła się świecą.
I ta różnica dzieli właśnie te światła - pierwsze to pozycyjne, drugie to postojowe; oba korzystające z tych samych żarówek.
Nadal nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie z tym obowiązkiem.Przeczytaj wyżej ;)
Przytocz je proszę, bo wydaje mi się, że na wszystko już odpowiedziałem.
Nie będę zaśmiecał wklejaniem linków-po prostu zacznij od pierwszej strony,gdzie piszę o Policji
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”