Lybra - tylna kanapa

Awatar użytkownika
Zielony
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 03 kwie 2011, 20:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: Zielony » 07 mar 2014, 23:55

Zakładałem składane oparcie do Lybry bez takiej opcji.Można powiedzieć że wsio jest plug&play ale jedną rzecz trzeba zrobić samemu,mianowicie wyciąć mały otwór w tylnej półce na dzinks do otwierania oparć.
Były:
Fiat Tempra SW 1.6 i.e 93'
Fiat Marea Weekend 1.9JTD 01'
Lancia Lybra 1.6 16V 01'
Fiat Stilo MW 1.9 16v JTD 04'
Jest:
Fiat Croma 1.9 16v mJTD 09'
Lancia Prisma 1.5 8v carb 86'

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: mjerzy » 08 mar 2014, 19:03

Dziękuję za info.

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: mjerzy » 12 mar 2014, 20:59

Jestem po zmianie wszystkich siedzeń w mojej Lybrze. Okazało się że pomimo zapewnień sprzedawcy fotele były z kombiaka (czytaj dalsze posty, bo jednak okazało się co innego), a ja mam sedana. Mała magia i tylna kanapa jest na swoim miejscu. Niestety miałem wersję bez otwieranej kanapy i tak pozostanie. Krótko co trzeba przerobić
Pracy trochę było, ale da się zamontować wszystko na oryginalnych mocowania. Łapy które trzymają oparcie od dołu przełożyłem ze starego oparcia. W tym celu trzeba przymocować do blachy (tylna część oparcia) łapy, użyłem do tego najgrubszych blachowkrętów jakie były w sprzedaży. Górne mocowanie wykonałem ze szpilek. W tym celu przewierciłem górną część oparcia. W miejscu wiercenia pod blachą która jest plecami oparcia idzie wzmocnienie rurowe. Szpilka zamontowaną jest po przewiezienia zarówno blachy jak i rury wzmacniające. Dół czyli siedzisko pasuje, potrzeba tylko zakręcić razem dwie połówki dzielnych siedzeń. Szpilka przez dwa uchwyty, coś w stylu zawiasu, przez obydwa uchwyty wsunąłem pręt nagwintowany i skręciłem do kupy. Jedyna lipa jaka jest, to zaczepy pasów bezpieczeństwa które są w innym miejscu jak zagłębienia w oparciu z rzepą. Da się w nie schować zapięcia po podciągnięciu części pasa z zatrzaski, co nie zmienia faktu, że nie jest to idealnie w miejscu w którym powinno być.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2014, 13:10 przez mjerzy, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: meqqex » 12 mar 2014, 21:18

jak dobrze zrozumiałem to:

1. składane siedzisko w sedanie i kombi to plug&play czyli zwykłą zamiana bez przeróbek pasuje

2. oparcie ma ten sam kształt i wielkość i pasuje wkładając "na przymiarkę" ? czyli różni się:

a) miejscem zatrzasku ponieważ sedan ma z tyłu "za plecami" pasażera a kombi na "ramieniu" z lewej i pr strony

b) miejsce usytuowania środkowego pasa, zapinek dla pasów oraz mocowanie oparcia

popraw mnie proszę jeśli się mylę

ps wrzuć parę fotek dla potomności ;)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: meqqex » 12 mar 2014, 21:26

Przykładowe tylne kanapy

Niebieska dla SW kombi

Beżowa Sedan
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: mjerzy » 12 mar 2014, 21:34

Podeślij na Pw tel, jutro do ciebie zadzwonię. Nie bardzo rozumiem np punktu a)

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: meqqex » 12 mar 2014, 22:17

mjerzy pisze:Podeślij na Pw tel, jutro do ciebie zadzwonię. Nie bardzo rozumiem np punktu a)
telefon poszedł na PW

jeśli chodzi o pkt a) to zdjęcia zaczepu ruchomego siedziska dla kombi "na ramieniu" oparcia oraz sedan zaczep z tyłu

- pierwsze zdjęcie dla kanapy z kombi

- drugie zdjęcie z tyłu dla zaczepu kanapy rozkładanej z sedana
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2014, 10:36 przez meqqex, łącznie zmieniany 1 raz.
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: mjerzy » 13 mar 2014, 22:14

Bez fotek się nie obejdzie. U mnie oryginalne mocowania wyglądały jeszcze inaczej. Z górnej części oparcia wychodziły szpilki które przez otwory w nadwoziu przechodziły do bagażnika. Tam przy pomocy nakrętek były zamontowane. Teraz pytanie czy w każdym samochodzie były otwory na owe szpilki, bo właśnie przy ich pomocy nowe oparcie jest zamontowane. Dlatego też kanapa się nie otwiera. Jeżeli takie mocowania są (patrz zdjęcie mocowanie od bagażnika) to można wszystko przerobić tak jak napisałem. Jeśli ich nie ma, to zawsze coś można przewiercić do bagażnika. Mi montaż zszedł jakieś 3 h. Pisze oczywiście o samej tylnej kanapie. Zrobię foto i zamieszczę bo okazuje się że oprócz rozbieżności sedan/sw są jeszcze inne różnice uzależnione od roku produkcji? W każdym razie u mnie nie było plug&play bez znaczenia które oparcie z foto byłoby do przykręcenia. W miejscach gdzie są zatrzaski w oparciach ze zdjęć u mnie w nadwoziu goła blacha lub wręcz dziura do bagażnika (zakryta przez oparcie i jego tylną tapicerkę.

Okazało się że jednak siedzenia miałem z sedana. Wniosek że były od kombi postawiłem na podstawie postów zawartych wcześniej w tym temacie - miało być plug&play, nie było - wniosek - fotele od kombi. Tak że chciałem przeprosić za wprowadzone zamieszanie.

No i wniosek:
Tylna kanapa rozkładana z sedana nie pasuje do sedana w której opcji rozkładania nie było. Da się zamontować na sztywno wg wskazówek w poprzednim poście.
Czy taka przeróbka jest możliwa w kombi, nie wiem bo nie widziałem mocowań oparcia od strony bagażnika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 23:08 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: tylną a nie tylnią!!!!

Awatar użytkownika
Zielony
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 03 kwie 2011, 20:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: Zielony » 14 mar 2014, 21:30

W Lybrze w której była przekładana tapicerka,oparcie było przykręcona śrubami jak na Twoich fotkach.Nie stanowiło to żadnego problemu,bo przetłoczenia na zamki,czy otwory na śruby pasowały jak by to było z tego auta.Jak już wspomniałem,trzeba było wyjąć całą półkę żeby zrobić w niej otwór na dźwignię do otwierania prawej lub lewej części oparcia.
Zmieniana była alkantara na skórę.
Były:
Fiat Tempra SW 1.6 i.e 93'
Fiat Marea Weekend 1.9JTD 01'
Lancia Lybra 1.6 16V 01'
Fiat Stilo MW 1.9 16v JTD 04'
Jest:
Fiat Croma 1.9 16v mJTD 09'
Lancia Prisma 1.5 8v carb 86'

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: mjerzy » 15 mar 2014, 11:15

To ciekawe, u mnie brakowało np. miejsc montażowych na zawiasy kanapy. Brak miejsca na śruby, w miejscu prawego zawiasu dodatkowo ułożona była wiązka kabli od bose. Pewno dało się coś przełożyć, wywiercić otwory pod montaż zawiasów, ale wolałem przerobić oparcie niż robić nowe dziury w nadwoziu.

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: meqqex » 14 kwie 2014, 11:19

Tak dla potomności napiszę, na swoim przykładzie, że:

- boczki drzwi tył i przód pasują idealnie w SW i sedanie
- fotele przednie plug&play i jest ok (elektrycznych nie przerabiałem tylko standardowe)
- siedzisko tylnej kanapy dwudzielne w SW i sedanie (wersja ze składanymi siedzeniami) pasują bez zastrzeżeń
- tylne oparcia dwudzielne składane w SW i sedanie - niestety tutaj trzeba udać się do tapicera i przełożyć ;)
więc potrzebny jest szkielet w zależności czy z SW na sedan lub odwrotnie ja tak zrobiłem i wio ;)
tapicer sobie poradził bez problemu, żadnych wstawek, nowych elementów tylko ten materiał jaki był
czyli płacimy za robociznę ;) w moim przypadku było to 150zł i 1 dzień roboczy tapicera na luziku ;)

po przygotowaniu wszystkich elementów wymontowaniu siedzeń wyczyszczeniu dokładnym zakamarków
przełożeniu boczków zamontowaniu innych siedzeń, zmianą pasów w między czasie obiad i chwila na
spacer z żoną i córeczką a na sam koniec uporządkowanie miejsca pracy zajęło mi to na spokojnie 8 godzin ;)
oczywiście wcześniej zaciągnąłem potrzebną wiedzę na eperze i forum odnośnie usytuowania śrubunków
dziwnych miejsc i mocowań by czasem niepotrzebnie nie tracić czasu podczas pracy ;)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: TVC » 10 lip 2014, 10:14

Witam,
Podlacze sie do tematu :) czy ktos wie czy srodkowy zaglowek (rozkladany) jest taki sam w wersji sedan i kombi?? (ulegl u mnie uszkodzeniu, nie pytajcie jak :) ) z gory dzieki za info

ps sorki za brak polskich znakow ale pisze z jakiegos dziwnego tabletu i nie moge ich ustawic
Lancia Lybra 1.8 16v SW

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: meqqex » 10 lip 2014, 11:36

TVC pisze:Witam,
Podlacze sie do tematu :) czy ktos wie czy srodkowy zaglowek (rozkladany) jest taki sam w wersji sedan i kombi?? (ulegl u mnie uszkodzeniu, nie pytajcie jak :) ) z gory dzieki za info

ps sorki za brak polskich znakow ale pisze z jakiegos dziwnego tabletu i nie moge ich ustawic
Wszystkie zagłówki pasują i ten środkowy również ;) zwrócić należy uwagę w środkowym na tzw maskownicę jako estetyka - przy podniesieniu na max między zagłówkiem a kanapą występuje zazwyczaj czarny materiał zasłaniający "słupki regulacyjne" tylko tyle a to nie wpływa na zamianę bo można ją wypruć lub wszyć ;) rzecz gustu

ps jakby cię interesował taki zagłówek to mam na zbyciu kolor granatowa (ciemno niebieska) alkantara ;)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: TVC » 10 lip 2014, 22:13

oczywiscie jestem zainteresowany , wyslalem pw ale nie wiem czy wyslalo :)
Lancia Lybra 1.8 16v SW

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5037
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - tylna kanapa

Post autor: Bichoń » 08 maja 2016, 21:44

I ja trafiłem na lybrę bez składanej tylnej kanapy. I myślę nad przełożeniem, czyli wsadzeniem do samochodu składanej. Mechanizm mam. Zaciąłem się na prostym pytaniu - czy w wersji bez składanej kanapy, siedzisko kanapy podnosi się?

Inne przemyślenia: czy do oparcia kanapy nieskładanej da się przykręcić mocowania z kanapy składanej? na zdjęciu widziałem, że są tam jakieś wycięcia, ale jak z miejscami mocowania? I druga rzecz: mechanizm składa naprzemiennie, a chodzi mi po głowie, żeby luzował oba zaczepy na raz, żeby cała kanapa się mogła położyć (czyli wykorzystać niedzieloną wersję)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”