Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Awatar użytkownika
biela007
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 22 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: biela007 » 22 paź 2009, 17:50

Witam Wszystkich

W mojej Lanci Lybra (2.0 20V 2000r) mam problem z nawiewem na szybę. Pozostałe nawiewy (na środek i nogi) działają bez zarzutu. W momencie przestawienia na szybę słychać, że silniczek próbuje się przestawić ale niestety kończy się tym, że słychać powietrze pod deską ale nie widać. Szukałem na forum porad i znalazłem, że to właśnie może być silniczek od sterowania nawiewem. Teraz chciałem się zapytać czy jest taki jeden w aucie czy od każdej strony nawiewu osobny? Czy da się go naprawić czy trzeba wymienić?
Druga sprawa to temperatura powietrza. Od strony kierowcy mam chłodne powietrze a on strony pasażera gorące i ustawianie temperatury nic nie daje. Jednak wiem, że pokrętła od tego działają bo zmienia się temp. na wyświetlaczu i reaguje na temp w ustawieniu AUTO.

Proszę bardzo o pomoc i z góry wielkie dzięki

-- 29 Paź 2009, 21:25 --

pomoże ktoś?

andybaleno
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 17 cze 2009, 0:49
Lokalizacja: białystok

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: andybaleno » 07 lis 2009, 13:49

cześć

mam ten sam problem co TY,z tą różnicą,że to ja mam ciepło a mój pasażer zimno.
Na forum znalazłem fotorelację jak się zabrać do tych silniczków,które sterują nadmuchami,bo to raczej one odpowiadają za rozdział nawiewanego powietrza,to tylko teoria,nie znalazłem jeszcze czasu aby to potwierdzić w praktyce,może Tobie się uda,powodzenia.

Awatar użytkownika
ESSOX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 489
Rejestracja: 08 lip 2009, 21:59
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: ESSOX » 09 lis 2009, 12:38

Tydzień temu to przerabiałem . Objawy identyczne . Zimne powietrze od kierowcy ciepłe od pasażera. Obyło się bez wymiany silniczka. Wystarczyło wyjęcie, przeczyszczenie zwłaszcza styków i działa : yesyes : Przy ustawionej temperaturze na 25 stopni można w stringach jeździć w zimie . Przed naprawą 32 stopnie i w kurtce było nie za gorąco.
Silniczek obsługuje 4 klapki na prowadnicach . Wystarczy że się któraś przyblokuje i już nie działa.
Sam nie robiłem , robił mi kolega. Od strony kierowcy dużo łatwiejszy dostęp do silniczka.
Lybra SW 2,4JTD

Awatar użytkownika
biela007
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 22 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: biela007 » 09 lis 2009, 15:45

no to będę próbował sam. Jak się poddam zostaje tylko serwis. Silniczki widzę ale wykręcić je to naprawdę sztuka. Kluczyk już sobie załatwiłem, bodajże rozmiar 5,5. Pierwsze muszę wymienić silniczek od regulacji nawiewu.

-- 13 Lis 2009, 17:02 --

silniczek od regulacji nawiewu dziś wykręciłem i miałem go w ręku. Przełączałem pozycje nawiewu (nogi, środek, szyba) i wszystko w nim chodzi bardzo dobrze. Po ręcznym ustawieniu powietrza na szybę to jest to samo czyli słychać powietrze pod szybą ale nic nie czuć. Zostaje chyba jakaś nieotwierająca się klapka. Czy przerabiał ktoś ten temat?

szczawik
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: szczawik » 21 lut 2010, 1:34

Witam
Pojawił się u mnie ten sam problem z "centralnym ogrzewaniem"(kierowca-zimno,pasażer-gorąco).
Poratujcie gdzie można zobaczyć tą fotorelacje może sobie poradzę sam jak nie to ASO ale od tego zimna to niedługo nabawię się reumatyzmu w nogi lub ręce.

Z góry dziękuje za poradę
Ostatnio zmieniony 03 lut 2011, 0:40 przez bargaw3181, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pisownia - poprawiłem
LANCIA Lybra 1,9 JTD SW 115 KM '02

Awatar użytkownika
E-tnic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 18 sie 2009, 12:04
Lokalizacja: Puławy

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: E-tnic » 21 lut 2010, 10:01

Ja mam też problemik z nawiewami, ale na szczęście nawiew działa na szyb przednią, więc zimę wytrzymam (zabiorę się na wiosnę)
Jeśli nie możecie znaleźć tej fotorelacji z naprawy to piszcie na PW bo mam ją zapisaną na kompie i porozsyłam

Awatar użytkownika
biela007
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 22 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowc

Post autor: biela007 » 21 lut 2010, 19:14

Mamy E-tnic ten sam kolor Lucyny:) Ogólnie na fotorelacja trochę pomogła ale jak wiadomo praktyka wygląda trochę inaczej. Ja rozebrałem wszystko a okazało się, że zacięta była klapka, która jest pod szybą. Roboty na 5min a mi się z tego zrobiło parę tygodni:/ ale jest jakieś doświadczenie. Silniczka od regulacji temperatury nie wymieniam bo jak zobaczyłem jak jest przykręcony (od strony pasażera) to podziękowałem.

mathi
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:44
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: mathi » 05 gru 2010, 12:26

Mam podobny problem. Zima w pełni a ja mam zimno i od strony kierowcy i od pasażera - tragedia. Brak możliwości regulacji temperatury, natomiast mogę regulować natężeniem i ustawiać pozycję nawiewu. Proszę pomóżcie, który silniczek/silniczki odpowiada za regulację temperatury (jako że w Lybrze jest dwustrefowa regulacja domniemam że są dwa silniczki) Oto fotki:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
michalkrk
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1243
Rejestracja: 13 mar 2007, 0:00
Lokalizacja: kraków

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: michalkrk » 05 gru 2010, 13:55

Do wymiany będziesz miał 2 silniczki. Najlepiej znać nr. silniczków. Numery się różniły ale nie wiem co z tych różnic wynikało w praktyce. Wymiana silniczka po stronie kierowcy jest dość prosta. Jest świetny manual na forum. Wymiana po stronie pasażera jest niestety gorsza z tego co czytałem. Silniczki do regulacji temp. to jest ten po prawej i na dole.
Lancia Ypsilon `11 platinium
c3 2018

szczawik
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: szczawik » 10 sty 2011, 13:32

Jestem już po zabiegu związanym z silniczkiem regulującym temperaturę .Troszkę to trwało ale efekt jest rewelacyjny-znowu ciepełko od strony kierowcy : yesyes :

W moim przypadku obyło się bez wymiany silniczka(choć zakupiłem ale różniły się wtyczkami) więc pozostało mi swój zreanimować.Jak się okazało wytarły się smary na plastikowych zębatkach i ślimaku i silniczek choć pracował nie mógł ruszyć całego mechanizmu,kolega poratował specjalnym smarem to takich przekładni i hula jak ta lala.

Do odkręcenia samego silniczka użyłem kluczyka imbusowego z nałożoną końcówką 5,5 i odkręcenie poszło raz dwa.

PS.
E-tonic dzięki za podesłanie fotorelacji bardzo się przydała.
Jak ktoś potrzebuje mam fotorelacje zapisaną na kompie mogę podesłać na pw
LANCIA Lybra 1,9 JTD SW 115 KM '02

Awatar użytkownika
Toper
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 613
Rejestracja: 19 mar 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: Toper » 01 lut 2011, 23:12

szczawik pisze:PS.
E-tonic dzięki za podesłanie fotorelacji bardzo się przydała.
Jak ktos potrzebuje mam fotorelacje zapisaną na kompie moge podesłać na pw
Poproszę o relację, bo u mnie z kolei kierowcy regulacja działa ok, natomiast u pasażera dosyć zimno jest. Ponadto nawet jak na maxa wezmę ogrzewanie to nie leci jakieś super gorące powietrze.

Pozdrawiam

szczawik
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: szczawik » 03 lut 2011, 0:16

michalkrk pisze:Do wymiany będziesz miał 2 silniczki. Najlepiej znać nr. silniczków. Numery się różniły ale nie wiem co z tych różnic wynikało w praktyce. Wymiana silniczka po stronie kierowcy jest dość prosta. Jest świetny manual na forum. Wymiana po stronie pasażera jest niestety gorsza z tego co czytałem. Silniczki do regulacji temp. to jest ten po prawej i na dole.
Różnią się gniazdami wtyczek.
Ja zakupiłem taki sam jak na zdjęciu "mathi"i niestety mi nie pasował do rocznika 2002 a one są z 1999 więc jak ktoś zamierza kupić to raczej do danego rocznika szukać,lub kombinować z przerobieniem wtyczki w samochodzie(a jest tam mało miejsca)
LANCIA Lybra 1,9 JTD SW 115 KM '02

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: lgurbiel » 27 sty 2012, 8:59

mathi pisze:Mam podobny problem. Zima w pełni a ja mam zimno i od strony kierowcy i od pasażera - tragedia. Brak możliwości regulacji temperatury, natomiast mogę regulować natężeniem i ustawiać pozycję nawiewu. Proszę pomóżcie, który silniczek/silniczki odpowiada za regulację temperatury (jako że w Lybrze jest dwustrefowa regulacja domniemam że są dwa silniczki) Oto fotki:

Obrazek

Obrazek
Proszę o pomoc : beczy :
Ponawiam pytanie. Mam zimno od strony kierowcy. Strona pasażera jest OK.
Silniczek po stronie kierowcy szaleje. Jaką ma funkcję?. Podgląd od spodu i widać że pracuje bo mechanizm coś zamyka i otwiera. Który silniczek odpowiada za rozdział stref i temperatury pasażer-kierowca.
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

szczawik
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: szczawik » 30 sty 2012, 22:16

Ja miałem to samo padło mi ogrzewanie od kierowcy kiedy zima się zaczęła a od pasażera było gorąco.Skończyło się to naprawą silniczka sterującego przepływem ciepłego powietrza.Do naprawy wzorowałem sie fotorelacją z forum (powinienem jeszcze ją mieć na kompie jak byś potrzebował) Śilniczek kupiłem przed naprawą ale okazało się że niepasują wtyczki jednak jak rozebrałem swój to tylko nasmarowałem specjalnym smarem do plastików plastikowy ślimak i teraz śmiga jak należy

Awatar użytkownika
krzysiek.ge
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 437
Rejestracja: 27 kwie 2012, 14:43
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - nawiew na szybę i temperatura od strony kierowcy

Post autor: krzysiek.ge » 31 maja 2012, 20:28

Witam,
Chciałbym wrócić do tematu. Mam problem akustyczny z nawiewem. Przy włączonym nawiewie słychać w konsoli środkowej "pykanie", "stukanie". Na postoju jest to dość męczące.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Jest:
Lancia Lybra 2.4 jtd Intensa Bi-Colore/Virus by RAMZES
Były:
Alfa 156 2.0 T.S
Fiat Tempra 1.6 8v

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”