Lybra - tempomat oryginalny nie działa

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra-nie działa tempomat

Post autor: kartonik » 04 lut 2009, 13:12

U mnie tez nie dziala :cry: Niby CRUISE sie podswietla przy odpalaniu auta, ale potem tempomat nie zyje...

Gość

Lybra-nie działa tempomat

Post autor: Gość » 04 lut 2009, 17:43

Żeby cruise control działał sterownik silnika nie może mieć błędów ,wyłącznik sprzęgła i stopu muszą być dobre,oraz wszystkie piny na swoim miejscu.I najważniejsze tam gdzie sterownik ESP też nie może mieć błędów

JarekT
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Mazowieckie

Czyli trzeba na komputer....

Post autor: JarekT » 04 lut 2009, 17:53

Sprawdzić i ewentualnie wykasować błędy ...

Gość

Lybra-nie działa tempomat

Post autor: Gość » 04 lut 2009, 19:55

sprawdzić usunąć przyczynę usterki i usterkę wymazać błędy posprawdzać piny i napięcia to tak w wielkim skrócie :D

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra-nie działa tempomat

Post autor: kartonik » 04 lut 2009, 21:11

No to skomplikowane urzadzenie...

JarekT
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Mazowieckie

Lybra-nie działa tempomat

Post autor: JarekT » 05 lut 2009, 8:40

zabiorę się jak będzie cieplej bo nie mam garażu ...- plastiki bardziej "miękkie".
Dzięki za porady

paulik1982
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2010, 18:44
Lokalizacja: Biłgoraj

Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: paulik1982 » 19 lip 2010, 19:07

Witam
Przygodę z Lancią zacząłem ok miesiąca temu i wszystko byłoby ok tylko tempomat nie działa.
nawiązując do innych tematów umiem się obsługiwać jeździłem już innymi autkami z tempomatem i w każdym włącza się podobnie pedał sprzęgła-zwolniony-hamulca tez po podpięciu do komp. żadnych błędów w tempomacie. jedyne błędy jakie są to poducha powietrzna i zawór egr mechanik powiedział ze nie maja wpływu na działanie tempomatu.
Objawy:
Po przekręceniu kluczyka w pozycję MAR kontrolka "CRUISE" na drążku zapala się na zielono na ok 5 sek i gaśnie, nieważne czy odrazu odpalę silnik czy nie za każdym razem tak samo.
Na wyświetlaczu radia zielony napis CHECK i tak samo gaśnie po kilku sekundach.
Kupiłem kabelek i w programiku fiatecuscan pokazuje że contol cruise jest na OFF a jak włączę tempomat na ON czyli przełącznik niby ok
Proszę o pomoc
PS: Ratuje mnie tylko serwis?? : beczy :
Pierwszy raz nie mogę znaleźć żadnych info na ten temat
Pierwszy raz Włoskie autko
Pierwszy raz Lancia
Pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. ;)
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 12:49 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączyłem posty

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Krzysiek82 » 20 lip 2010, 9:33

Na dźwigni tempomatu masz w sumie 3 przełączniki: 2 obrotowe i jeden przycisk na samym końcu. Pierwszy obrotowy pierścień to ON / OFF (włączenie / wyłączenie), drugi to + / - (zmniejszanie / zwiększanie prędkości), a także RCL (chyba tak jest podpisany, nie pamiętam) - przywraca zapamiętaną prędkość. Czyli, jedziesz sobie np. 100 km/h, obracasz pierwszy pierścień na ON, naciskasz raz + i jak masz wszystko w porządku, to tempomat zacznie działać trzymając prędkość. Jak chcesz zwiększyć / zmniejszyć - naciskasz + / -. Jak np. zwolnisz, to potem wystarczy nacisnąć RCL, aby osiągnąć ostatnią zapamiętaną prędkość. To tyle. Tempomat jest uzależniony od czujnika gazu oraz sprzęgła i chyba jeszcze czegoś. Te dwa wyłączniki pod pedałami musisz mieć sprawne.

Aha, tempomat działa bodajże od 40 km/h wzwyż.

paulik1982
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2010, 18:44
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Lybra tempomat oryginalny nie działa

Post autor: paulik1982 » 20 lip 2010, 9:53

Drogi Kolego

Jak już pisłem naprawde umiem obsługiwać się tempomatem czujniki hamulca i sprzegla sa wporzadku po podpieciu fiatecuscan i jeszcze innego serwisowego programu pedały są wyłączone a to ustrojstwo dalej nie dział sprawdzałem przy prędkości 40,60 i 100 km\h i nic na manetce kontrolka cruise nie swieci sie. Tylko podczas przekręcenia kluczyka w poz mar lub odrazu odpalenia na 5 sek i gasnie.
Jeszcze raz prosze o pomoc. Moze ktos ma jakies inne pomysły??? Jesli nic nie pomoze jade w piatek do ASO Fiata w Zamościu. Pzdr.

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Krzysiek82 » 20 lip 2010, 10:04

Hmmm, na razie wszystkie oznaki masz w porządku. Kontrolka ma zgasnąć po tych 5 sekundach. Zaświeci się, jak włączysz tempomat. Widocznie coś ci nie działa, od czego uzależniony jest tempomat, ale niestety nie pamiętam od czego on jeszcze jest zależny.

Crazy
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Lybra tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Crazy » 20 lip 2010, 10:10

Cytat z instrukcji: "Obrócić pokrętło B w położenie (+) i przytrzymać w tym położeniu przynajmniej 3 sekundy, a następnie zwolnić. Prędkość samochodu zostanie zapamiętana i można zwolnić pedał przyspieszenia."
paulik1982 pisze:Drogi Kolego

Jak już pisłem naprawde umiem obsługiwać się tempomatem czujniki hamulca i sprzegla sa wporzadku po podpieciu fiatecuscan i jeszcze innego serwisowego programu pedały są wyłączone a to ustrojstwo dalej nie dział sprawdzałem przy prędkości 40,60 i 100 km\h i nic na manetce kontrolka cruise nie swieci sie. Tylko podczas przekręcenia kluczyka w poz mar lub odrazu odpalenia na 5 sek i gasnie.
Jeszcze raz prosze o pomoc. Moze ktos ma jakies inne pomysły??? Jesli nic nie pomoze jade w piatek do ASO Fiata w Zamościu. Pzdr.
________________________________________
Lancia Lybra XI.2001r. SW 2.4 JTD LX Executive

paulik1982
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2010, 18:44
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: paulik1982 » 20 lip 2010, 13:59

Kochani naprawdę umiem się posługiwać i włączać tempomat. Pytam tylko o możliwą usterkę ??

Awatar użytkownika
Mefisto
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 493
Rejestracja: 29 kwie 2010, 13:29
Lokalizacja: Knurów

Re: lybra 1,9jtd - u mnie nie działa dołożony euto cruise

Post autor: Mefisto » 21 lip 2010, 15:25

JarekT pisze:działał przed naprawą licznika - później coś go trafiło.
Mam pytanie - czy ktoś ma przetłumaczoną instrukcję obsługi tego tempomatu - mam książeczkę z holandii i ni cholery nie wiem jak testować to cudo....
Pozdrawiam
Na forum jest instrukcja obsługi Lancii Lybra w pdf-ie i tam jest opisane jak korzystać z tego wspaniałego urządzeniu.

Pozdrawiam
Mefisto

Lancia...the way of life...

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra tempomat oryginalny nie działa

Post autor: kartonik » 21 lip 2010, 18:12

paulik1982 pisze:Drogi Kolego
Jesli nic nie pomoze jade w piatek do ASO Fiata w Zamościu. Pzdr.
Mam identyczny problem. Kontrolka sie zapala, pozniej gasnie, a tempomat nie dziala. Zadnych bledow na kompie.

Jak juz cos ustalisz w tym ASO Zamosc, to daj znac. Moze i umnie by pomoglo? ;)

pozdro,
mp

paulik1982
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2010, 18:44
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: paulik1982 » 22 lip 2010, 11:29

Cyt kolegi z innego forum serwis przelozony na poniedzialek a zaraz jade do mechanika sprawdzic to co napisal kolega:

"Proszę sprawdzic zasilanie tempomatu/który bezpiecznik poszukaj/Sprawdż czy wisi plus po zapłonie na pinie nr3 gałki tempomatu/kolor błękitno-biały/ i czy jest masa na pinie1/szaro-czerwony/ gałki tempomatu.Jesli masz te napięcia to,zaczynamy:
1.Ciagłość obwodu pomiędzy gałką tempomatu a sterownikiem silnika/domniemywam,że znasz schemat
-jesli ciągłość obwodu jest nie ok,to przywróćić ciągłość i się cieszyć,jesli wszystko jest ok,to:
CDN..................


P.S.
Jesli chcesz abym Tobie pomógł,to musisz posiadać:
1.Umiejetność posługiwania się miernikiem,lutownicą,biegła znajomość schematów dotycząca omawianego problemu.
2.Znajomość logiki/działania/układu w tym wypadku tempomatu.
3.Sterownik silnika,ABS z ESP nie może posiadać aktywnych usterek"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”