Lybra - domykanie szyb z pilota

Awatar użytkownika
Honza
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 17 lip 2008, 0:00
Imię: Honza
Lokalizacja: Bochnia

Odp: Lybra. - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Honza » 29 maja 2009, 13:50

Jeśli Ci chodzi o zdalne domykanie szyb z kluczyka - to tak - będzie działać.

Awatar użytkownika
gregi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 202
Rejestracja: 21 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: KOZIENICE

Odp: Lybra. - Domykanie szyb z pilota

Post autor: gregi » 30 maja 2009, 20:33

tak właśnie o to mi chodziło wielkie dzięki : brawo : : brawo : : brawo :

Awatar użytkownika
Honza
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 17 lip 2008, 0:00
Imię: Honza
Lokalizacja: Bochnia

Odp: Lybra. - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Honza » 31 maja 2009, 1:28

Żaden problem; polecam się na przyszłość, choć tak naprawdę na naprawianiu samochodów w ogóle się nie znam (nawet wymianę żarówki potrafiłem spieprzyć :D ). Ale przy podpowiedziach Kolegów z forum udało mi się zaprogramować te szyby i z tego jestem dumny! :)
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
gregi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 202
Rejestracja: 21 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: KOZIENICE

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: gregi » 31 maja 2009, 20:53

Próbowałem zgodnie z zaleceniami,ale tyko uzyskałem otwieranie i zamykanie szyb po krótkim przytrzymaniu guzika.
Domykanie nadal nie działa chodzi o domykanie podczas operacji zamykania auta przez kluczyk w drzwiach anie przez guziki w kluczyku,
czyli zamykanie ręczne a nie zdalne.

Awatar użytkownika
jaro1959
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 410
Rejestracja: 20 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: jaro1959 » 04 cze 2009, 22:57

Przeczytałem wypowiedzi z tego posta dość dokładnie, ale nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie czy każda Lybra w standardzie posiada domykanie szyb z pilota?
Kilka razy powtórzyłem programowanie szyb ale z pilota nie ma żadnej reakcji.
Nie wiem czy coś jest nie tak, czy po prostu brakuje czegoś w samochodzie.
Lybra 1,9 jtd SW ,Ypsilon 1,1 , (wcześniej 14 szt. innej Włoszczyzny)

Grzejnik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Łomianki k/W-wy

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Grzejnik » 05 cze 2009, 8:42

Witam, podepnę się pod temat domykania szyb.
Założyłem w swojej Lybrze autoalarm SEO Dolphin, wszystko śmiga z wyjątkiem domykania szyb właśnie. Dodam że nie działa także domyknie szyb z kluczyka a tym bardziej z pilota (lybra 99). Jest natomiast niebiesko-biały kabelek do modułu komfort w złączu B, do którego podając masę z centralki alarmu (wg. instrukcji) powinny się zamknąć szyby. Sposób ten też nie zadziałał, nawet po programowaniu poprzez przyciski zamykania szyb opisany wcześniej. Natomiast podkusiło mnie żeby przeciąć ten niebiesko- biały kabelek i podać masę na przewód wchodzący DO modułu komfort, co spowodowało że szyby się otwierają... (na tym drugim odciętym jest ciągle masa, ale wiem że multimetr cyfrowy lubi w aucie oszukiwać więc nie jestem pewien)
I teraz pytanie co zrobić zeby się zamykały?
1. Jechać na examiner?
2. Spróbować podać +12V poprzez rezystor 150 ohm zeby nic nie spalić?
3. Może jest jakiś inny przewód, ale z tego co widziałem w DeSatiz to nic nie pasuje do domykania.
4. Może ktoś coś wie i mógłby mi pomóc?
Dzięki za wszystkie porady.
Pozdrawiam

Gość

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Gość » 05 cze 2009, 22:30

Grzejnik pisze:Witam, podepnę się pod temat domykania szyb.
Założyłem w swojej Lybrze autoalarm SEO Dolphin, wszystko śmiga z wyjątkiem domykania szyb właśnie. Dodam że nie działa także domyknie szyb z kluczyka a tym bardziej z pilota (lybra 99). Jest natomiast niebiesko-biały kabelek do modułu komfort w złączu B, do którego podając masę z centralki alarmu (wg. instrukcji) powinny się zamknąć szyby. Sposób ten też nie zadziałał, nawet po programowaniu poprzez przyciski zamykania szyb opisany wcześniej. Natomiast podkusiło mnie żeby przeciąć ten niebiesko- biały kabelek i podać masę na przewód wchodzący DO modułu komfort, co spowodowało że szyby się otwierają... (na tym drugim odciętym jest ciągle masa, ale wiem że multimetr cyfrowy lubi w aucie oszukiwać więc nie jestem pewien)
I teraz pytanie co zrobić zeby się zamykały?
1. Jechać na examiner?
2. Spróbować podać +12V poprzez rezystor 150 ohm zeby nic nie spalić?
3. Może jest jakiś inny przewód, ale z tego co widziałem w DeSatiz to nic nie pasuje do domykania.
4. Może ktoś coś wie i mógłby mi pomóc?
Dzięki za wszystkie porady.
Pozdrawiam

U ciebie kolego jeśli kabelki są podłączone w sposób prawidłowy należy przeprogramować seo dolphin,w ten sposób aby przy zamknięciu szedł podwójny impuls masy.Multimetr cię nie oszuka tylko ty błędnie interpretujesz jego wskazania.


co domykania szyb z pilota to lancia lybra była wyposażana w dwa typy "modułów komfortu" to po niemiecku/ochydnie brzmi/VAS93 i VAS94,te drugie miały lybry po liftingu /w/g mnie od 09.2001 wzwyż.Takie same moduły komfortu posiadały min,stilo
VAS 93 nie posiadały możliwości domykania i otwierania szyb z pilota jedynie przez podanie podwójnego impulsu masy przy zamykaniu lub otwieraniu z wyłącznika drzwi.Jedynie szyba od strony kierowcy się automatycznie domykała.
VAS94 stosowany od 09.2001 miał możliwość domykania i otwierania szyb z pilota ,pilot musiał jednak być typu scyzoryk/posiadać oddzielny przycisk zamykania i otwierania drzwi /
Moduł komfortu jest pod osłoną /na rzepy pod nogami pasażera ,natomiast centralka otwierania tylnych szyb pod siedzeniem pasażera


Co tego co napisał kol.Honza nie spotkałem się aby w lybrze były sterowniki szyb w drzwiach kierowcy lub pasażera /zamontowane przez producenta/

Jesli posiadacie kluczyk scyzoryk to należy pamiętac ,że po każdym rozłączeniu akumulatora lub wymianie bezpiecznika od modułu komfortu należy nauczyć moduł komfortu stanu zamknięcia i otwarcia wszystkich szyb/chodzi o wyłączniki p/zgnieceniowe/poprzez programowanie opisane przez kolegę wyżej /notabene w bardzo przejrzysty sposób : yesyes : /

Awatar użytkownika
jaro1959
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 410
Rejestracja: 20 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: jaro1959 » 05 cze 2009, 22:54

Właśnie siedzę nad schematami i widzę że do wejść 15 i 16 modułu komfortu biegną przewody od styków zamka drzwi i równolegle od odbiornika zdalnego sterowania. Wynika z tego, że podanie masy na te wejścia poprzez przekręcenie kluczyka lub zadziałanie odbiornika powoduje zamykanie lub otwieranie szyb. Jutro sprawdzę jak to faktycznie wygląda w samochodzie.
Lybra 1,9 jtd SW ,Ypsilon 1,1 , (wcześniej 14 szt. innej Włoszczyzny)

Gość

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Gość » 05 cze 2009, 23:07

zapomniałem dodać o odbiorniku fal radiwych pilota /w lampce sufitowej/też się różnią w zależności od posiadanego pilota.Inny jest dla pilota starego typu ,jeszcze inny dla pilota typu scyzoryk.

-- 05 Cze 2009, 23:09 --
jaro1959 pisze:Właśnie siedzę nad schematami i widzę że do wejść 15 i 16 modułu komfortu biegną przewody od styków zamka drzwi i równolegle od odbiornika zdalnego sterowania. Wynika z tego, że podanie masy na te wejścia poprzez przekręcenie kluczyka lub zadziałanie odbiornika powoduje zamykanie lub otwieranie szyb. Jutro sprawdzę jak to faktycznie wygląda w samochodzie.
Podanie podwójnego impulsu masy na te wejścia spowoduje opuszczenie lub podniesienie szyb i oto w tym chodzi prawie jak szmelcwagen/czyt.vw/I tu dochodzimy do sedna sprawy pilot ,który posiada ten sam przycisk do otwarcia i zamknięcia nie zrealizuje opuszczenia bądz podniesienia szyb,gdyż drugie naciśnięcie spowoduje przeciwny do poprzedniego rozkaz odbiornika fal radiowych do modułu komfortu.

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Sharuga » 05 cze 2009, 23:47

Właśnie sprawdzałem jak jest u mnie. Mam stary kluczyk. Domykanie i otwieranie szyb działa po przekręceniu i przytrzymaniu kluczyka, nie działa po przytrzymaniu pilota.
Ale i tak mi się podoba :)
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

Awatar użytkownika
jaro1959
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 410
Rejestracja: 20 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: jaro1959 » 06 cze 2009, 7:40

jan123456 pisze:zapomniałem dodać o odbiorniku fal radiwych pilota /w lampce sufitowej/też się różnią w zależności od posiadanego pilota.Inny jest dla pilota starego typu ,jeszcze inny dla pilota typu scyzoryk.

-- 05 Cze 2009, 23:09 --
jaro1959 pisze:Właśnie siedzę nad schematami i widzę że do wejść 15 i 16 modułu komfortu biegną przewody od styków zamka drzwi i równolegle od odbiornika zdalnego sterowania. Wynika z tego, że podanie masy na te wejścia poprzez przekręcenie kluczyka lub zadziałanie odbiornika powoduje zamykanie lub otwieranie szyb. Jutro sprawdzę jak to faktycznie wygląda w samochodzie.
Podanie podwójnego impulsu masy na te wejścia spowoduje opuszczenie lub podniesienie szyb i oto w tym chodzi prawie jak szmelcwagen/czyt.vw/I tu dochodzimy do sedna sprawy pilot ,który posiada ten sam przycisk do otwarcia i zamknięcia nie zrealizuje opuszczenia bądz podniesienia szyb,gdyż drugie naciśnięcie spowoduje przeciwny do poprzedniego rozkaz odbiornika fal radiowych do modułu komfortu.
Czyli jeśli okaże się że moduł mam sprawny, a jedynie brakuje impulsu z pilota to pozostaje zrobić jakiś prosty przerzutnik do wygenerowania sygnału na wejścia.

-- 06 Cze 2009, 13:26 --

Wróciłem właśnie z samochodu no i d..a. Przede wszystkim złącza 15 i 16 gniazda B modułu M 40 sterują siłownikami zamków a nie szyb. Centralne zamykanie szyb sterowane jest minusem podawanym na złącze 18 gniazda B. U mnie niestety to złącze jest wolne. Próbowałem podawać minusa bezpośrednio na pin 18 modułu ale bez reakcji. Moduł jest opisany jako PA 6 - GF 20.
Wydaje mi się że bez grubszych kombinacji nic się nie zrobi. O ile się mylę, to może Kolega
jan 123456 mnie poprawi.
Lybra 1,9 jtd SW ,Ypsilon 1,1 , (wcześniej 14 szt. innej Włoszczyzny)

Gość

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Gość » 06 cze 2009, 16:11

Już ci odpowiadam łopatoligicznie :
Jesli na pin 15 złącza B podasz podwójny impuls masy/zamknięcie drzwi/ centralka urządzeń pomocniczych/moduł komfortu/musi wysterować podnoszenie szyb,powodując pojawienie się napięcia pomiędzy pinami 8 ,9 złącza A/szyba przednia lewa/i pomiędzy pinami1,3 złącze A/szyba przednia prawa/.Natomiast pin 10 złącza B podaje sygnał masy dla centralki podnoszenia szyb tylnych,jak wynika z poprzedniego postu do szyb tylnych jest oddzielna centrala.
Jesli na pin 16 złącza B /modułu komfortu/podasz podwójną masę to spowoduje to że na wyjściach sterujących pojawią się napięcia odwrócone powodując opuszczenie szyb.Jednakże aby powyższe warunki mogły być spełnione muszą być spełnione następujące warunki ,i tu zadanie dla was jakie to warunki/opis znajdziecie w programie de satiz do lancii lybry/Teraz będę odpowiadał na trudne pytania ,a nie jak działa moduł komfortu po włosku,po niemiecku jak to jest wypowiedział się kol.Honza.Stwierdzenie jaki masz moduł komfortu ,można za pomocą np Examinera ,po napisie na module nie powiem/po kolorze jest łatwiej/
Zapomniałem dodać,że:
Powyższy opis ma zastosowanie do centralki ze starym pilotem/nie scyzoryk/kolor centrali biały
Dla central nowegszego typu /kluczyk scyzoryk/zajrzyj do schematów w programie do lybry,jednakże tam dodatkowo występują przeciążeniówki dla każdego podnosnika.No i na koniec prawidłowe interprtowanie/lokalizacja/ kości A B C modułu, bo inaczej będzie kuku

marrog
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 07 cze 2009, 20:53
Imię: Marcin
Lokalizacja: ok. Ostrów Wlkp.

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: marrog » 07 cze 2009, 21:36

Witam

U mnie sprawa z domykaniem wygląda dość dziwnie. Po przytrzymaniu przycisku zamknij na kluczyku typu scyzoryk, szyby się zaczynają domykać ale tylko do pewnego momentu, muse znowu nacisnąć i przytrzymać i tak kilka razy aż do momentu całkowitego zamknięcia szyb.
Próbowałem robić tak jak kolega wyżej opisał tzn opuszczam na dół, trzymam min 3 sek, puszczam i znowu do góry i trzymam min 3 sek, tak dla każdej szyby.
Czasem jak otwieram guzikiem, to schodzą do dołu same, a czasem tylko po 5-8cm i znowu trzeba dusić przycisk.
Co z tym fantem zrobić??

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: Sharuga » 07 cze 2009, 23:15

marrog pisze:Witam

U mnie sprawa z domykaniem wygląda dość dziwnie. Po przytrzymaniu przycisku zamknij na kluczyku typu scyzoryk, szyby się zaczynają domykać ale tylko do pewnego momentu, muse znowu nacisnąć i przytrzymać i tak kilka razy aż do momentu całkowitego zamknięcia szyb.
Próbowałem robić tak jak kolega wyżej opisał tzn opuszczam na dół, trzymam min 3 sek, puszczam i znowu do góry i trzymam min 3 sek, tak dla każdej szyby.
Czasem jak otwieram guzikiem, to schodzą do dołu same, a czasem tylko po 5-8cm i znowu trzeba dusić przycisk.
Co z tym fantem zrobić??
Może mikrostyk w kluczyku źle kontakci?
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

marrog
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 07 cze 2009, 20:53
Imię: Marcin
Lokalizacja: ok. Ostrów Wlkp.

Odp: Lybra - Domykanie szyb z pilota

Post autor: marrog » 07 cze 2009, 23:48

Jutro zobaczę co i jak.
Mam jeszcze takie pytanko, czy jak nie mam Sub. i wzmacniacza, to nagłośnienie wówczas nie jest już BOSSA, tzn pozostałe głośniki są montowane firmowe LANCII, czy pozostają BOSSA?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”