Lancia Klub Polska

Forum dyskusyjne miłośników marki Lancia

>> SKLEPIK LANCIA KLUB POLSKA <<

Autosklep
Dzisiaj jest 24 cze 2018, 01:20

Strefa czasowa UTC+02:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Lancisti
Lancisti
Awatar użytkownika

Imię: Konrad
Kupiłem z końcem 2017 roku a od początku 2018 moja żona dostąpiła przyjemności użytkowania auta Renault ZOE Z.E.
Teraz po półtora miesięcznym użytkowaniu oraz przejechaniu bez mała 2tys km myślę, że jestem w stanie napisać o moich wrażeniach z użytkowania tego auta.
Nie wrzucam zdjęć. ZOE jak każde inne. Białe. Dosyć dobrze wyposażone. Przywiozłem do Polski oczywiście z Włoch. Wymieniłem przedni zderzak (kupiłem w białym kolorze i tym samym auto jest całe w oryginalnym lakierze).
Auto wyposażone w silnik tylko i wyłącznie elektryczny. Zastanawiałem się od jakiegoś czasu co kupić żonie aby niedrogo dojeżdżała do pracy. Miała przez kilka lat Renaulta Koleosa 2.0dci 150KM ale to pali 8-9l/100km. Więc przejeżdżała znaczną część wypłaty. Kupiłem jej alfę 147 z LPG ale też spalanie tego auta rzadko spadało poniżej 10l/100km gazu. Przy jeździe mojej żony wręcz 11-12l/100km. Mała więc różnica w porównaniu z Koleosem. Wtedy pomyślałem o aucie elektrycznym.
Ma on niewątpliwe zalety ale ma też wady. Trzeba pomyśleć najpierw do czego potrzebne będzie nam auto.
W naszym przypadku Edyta ma do pracy 25km. Czyli 50km w dwie strony. Dodatkowo odbiera dzieci ze szkoły (dodatkowe 10km) jakieś zakupy itd. W sumie codziennie przejeżdża 60-80km. Zasięg ZOE na bateriach jaki widzę to 100-120km więc w zupełności wystarczający w naszym przypadku. Prawdopodobnie w lecie przy wyższych temperaturach wzrośnie do 150km gdyż jak wiemy baterie w zimie słabiej trzymają prąd.
"Spalanie" tego autka jest wręcz rewelacyjne. Średnie "spalanie: z ostatnich 1600km to 14,2kW/100km. Przy cenie prądu około 70groszy za kW daje nam niecałe 10zł/100km. W taryfie nocnej gdy kW jest tańszy (40gr) przejechanie 100km kosztuje 5-6zł. Oczywiście jest też możliwość "tankowania" na mieście. Jest kilka punktów w Krakowie gdzie - za darmo- można załadować baterie. Wtedy koszt eksploatacji jeszcze spada.
Jazda autem jest bardzo przyjemna. Auto bardzo dobrze reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Jest przy tym ciche ;) Słychać szum wiatru przy wyższych prędkościach, szum opon. Trzeba uważać przy marketach gdyż idący ludzie nie słysząc zbliżającego się auta lubią wchodzić przed maskę. Trzeba na początku troszkę zmienić styl jazdy - zmiana jest opłacalna ;) Auto podczas hamowania silnikiem ładuje akumulatory. Warto więc nie trzymać nogi na pedale gazu do końca przed skrzyżowaniem tylko zawczasu zdjąć nogę i auto powoli samo sobie zwolni odzyskując przy tym energię.
Auto moje jest z połowy 2015roku. Po roku było na przeglądzie w serwisie Renault przy przebiegu 6tys km a po dwóch latach przy przebiegu 13tys km. Kupiłem go z przebiegiem 14350km w tej chwili już przekroczył 16tys km. Byłem nim na serwisie Renault aby dowiedzieć się jak serwisować, na co zwracać uwagę itd. Co się okazuje. Auto to jest praktycznie bezobsługowe. Jak wiadomo nie ma oleju w silniku, nie ma też sprzęgła i skrzyni biegów. Silnik to prosta konstrukcja w której praktycznie nie ma się co zepsuć. Co 4 lata zalecają wymianę płynu hamulcowego i chłodzącego. Ewentualnie wymiana klocków i tarcz hamulcowych ale zużycie jest w tym przypadku dużo wolniejsze gdyż auto hamuje silnikiem.
Reasumując
Bardzo polecam tego typu autko jako drugi samochód w domu. Na dojazdy po pracy itd dla ludzi nie przekraczających 100km dziennie. Koniecznie mieszkających w domu i mających garaż (nie wyobrażam sobie ładowania go w nocy pod blokiem z przedłużacza wypuszczonego z balkonu). Autko bardzo ekonomiczne i ekologiczne.
Jeżeli miałbym szukać minusów to jest ich niewiele. Szybkość ładowania z gniazdka domowego jest jednym z nich. W naszym przypadku po przejechaniu przez dzień 60-80km bateria spada do 35-50%. Ładowanie do 100% trwa 6-8godzin. Przy rozładowaniu do zera trzeba poświęcić na ładowanie do pełna około 12h. Dla mnie nie jest to minus gdyż po podpięciu auta do gniazdka np o 22:00 na rano mam 100%. Innym minusem jest mało jeszcze punktów ładowania w których można ładować baterie np przy marketach itp. Ale ma się to zmienić w najbliższym czasie.
Inną wadą - nie wiem czy nie największą jest żywotność baterii. Trudno powiedzieć ile te baterie wytrzymają. Moje mają 2,5 roku i jak narazie wszystko z nimi jest ok. Zobaczymy jak długo.
Jak macie jakieś pytania to piszcie. Ja też czasami coś napiszę jak będę miał jakieś nowe doświadczenia z tym autkiem ;)

Klubowicz
Klubowicz
Awatar użytkownika

No ciekawe ciekawe : yesyes :

A jak jest w przypadku takiego autka ze składką OC? Ile płacicie?

Jest możliwość "szybkiego ładowania" w jakiejś specjalnej stacji?

Moderator Globalny
Moderator Globalny
Awatar użytkownika

Imię: Damian
Jeździłem takim w Norwegii. Klasa auto :D Gratuluję :D

Historia: Renault 21 1.7 GTS, Lancia Lybra 1.8 LX, Ford Focus II 1.6 16v, Fiat Ulysse II 3.0 V6

Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.

Klubowicz
Klubowicz
Awatar użytkownika

Czyli akumulator masz na własność, ze tak powiem?
Czytam sobie test i na polskim rynku trzeba jeszcze płacić kilka stówek na miesiąc za wynajem/dzierżawę akumulatora co całe przedsięwzięcie czyni wątpliwie opłacalnym... https://autokult.pl/23762,renault-zoe-z ... ym-czesc-2
Ciekawe czy ta dzierżawa to tylko u nas?
Chyba, że akumulator ma wytrzymać tylko te 3 lata :)

Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Awatar użytkownika

Imię: Grzegorz
Kiedyś z ciekawości patrzyłem na te elektryki Renault ale dzierżawa akumulatorów to jakieś nieporozumienie. Jak to było u Ciebie? Zdradzisz ile takie auto kosztuje z bateriami czy nie chcesz publicznie ujawniać takich informacji?

Lancisti
Lancisti
Awatar użytkownika

OC normalnego jeszcze nie kupowałem. mam drugi miesiąc OC komisowe. Płacę 55zł miesięcznie. Ale jak się to skończy to już wykupię normalne i napiszę ile mi wyjdzie.
Są stacje szybkiego ładowania. Naładowanie 80% baterii trwa około 40 minut. Od zera do 100% około 1,5h. Tylko jeszcze mało tego u nas :( Z tego co czytam to w najbliższym czasie ma powstać dużo tego typu punktów na mapie drogowej Polski.

Z rzeczy których nie napisałem wcześniej: Fajnie autko wygląda od dołu. Całkowicie płaska podłoga. Nie ma wydechu, przeniesienia napędu na tył itd. Zabudowana bateria w podłodze. Z racji tego, że baterie ważą 450kg i są w podłodze auto ma bardzo nisko środek ciężkości. Super się prowadzi w zakrętach itd ;)

Jeżeli chodzi o baterie to rzeczywiście Renault nie sprzedaje ich z bateriami tylko leasinguje baterie. Jest to chory układ bo najtańszy leasing baterii przy limicie 12500km rocznie kosztuje 375zł miesięcznie. Jak łatwo więc policzyć że koszt takiego leasingu to 36zł/100km. Więc znikają zyski. Tylko na rynku Norweskim Renault sprzedaje Kangoo Z.E., ZOE Z.E. itp z bateriami na własność. Jest jeden wyjątek. Jak auto w trakcie użytkowania ulegnie kolizji (mniejszej lub większej) Renault nie odbiera baterii uznając pewnie, że baterie w uszkodzonym aucie też są uszkodzone i ja kupując te auta zawsze mam je z bateriami ;) ZOE akurat mam pierwsze ale dużo miałem wcześniej Kangoo Z.E. i zawsze kupowałem auta z bateriami. Nie były demontowane.

Klubowicz
Klubowicz
Awatar użytkownika

A jak z ogrzewaniem w czasie mrozów-też z baterii?

Lancisti
Lancisti
Awatar użytkownika

Nie. On ma ogrzewanie z tego co mi mówiono na serwisie od klimatyzacji ;) Klimatyzacja w zimie grzeje a w lecie chłodzi. Co ciekawe system klimatyzacji jest bardzo duży. Wchodzi do niego ponad kilogram gazu. Chłodzi on też podobno baterie. Na jedną rzecz zwróciłem też uwagę podczas serwisu klimatyzacji: Ma odwrotnie umieszczone chłodnice. W normalnym aucie najpierw jest chłodnica klimy a potem wody a tutaj zaraz za zderzakiem jest chłodnica wody potem klima i wentylator.

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Damian
Jestem entuzjastą elektrowozów, uważam, że to rewolucja, która takimi małymi krokami dzieje się na naszych oczach. Ale w związku z tak małym autkiem mam pytanie, dlaczego akurat Renault? A nie na przykład Leaf?

Thesis 2,4 klekot.

Wiceprezes Lancia Klub Polska
Wiceprezes Lancia Klub Polska
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Szkoda tylko, że w naszym kraju ogólnie to nie są one takie super ekologiczne.
A to z powodu, że u nas zdecydowana większość prądu pochodzi ze spalania węgla.

Klubowicz
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Bartek
Może głupie pytanie, ale po co tam układ chłodzenia wodą?

Były: 3x Delta 1.8 8v, 2x Kappa 16vT, Lybra 2.4 JTD

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Grzegorz
Przeczytałem jakiś artykuł i mnie wychodzi, że się jeszcze nie opłaca.
Szczególnie jeśli chodzi o problemy z doładowaniem na mieście, bo o trasie nawet nie wspominam.
No i ten leasing za bateryjkę!?! SKANDAL! Działanie pronieekologiczne.
LPG wychodzi taniej.
Nówka tego gówienka małego kosztuje około 100 000 plnów.
Zgroza!

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Mikołaj
Cytuj:
Kupiłem jej alfę 147 z LPG ale też spalanie (...) wręcz 11-12l/100km
Wtedy pomyślałem o aucie elektrycznym.
Przy cenie prądu około 70groszy za kW daje nam niecałe 10zł/100km.
W taryfie nocnej gdy kW jest tańszy (40gr) przejechanie 100km kosztuje 5-6zł.
i super ..ale kiedy w kolejnym poście przeczytałem o leasingu akumulatorów w cenie 36zł/100km to jakoś :hmmm: zgubiłem sens pierwszego wpisu..
No bo tak - żona robi średnio 60-80km dziennie co daje 2tys km/m-c w cenie 120zł za prąd + 720zł leasing, a Alfa ze spalaniem gazu na poziomie nawet 25zł/100km (paliwo za 500zł na 2tys km) była za droga? Dlatego zmieniliście auto za kilka-kilkanaście tys zł na auto za kilkadziesiąt tys zł? Coś mi się wydaje, ze nie o ekonomię tu chodziło?

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Imię: Kamil
Cytuj:
i super ..ale kiedy w kolejnym poście przeczytałem o leasingu akumulatorów w cenie 36zł/100km to jakoś :hmmm: zgubiłem sens pierwszego wpisu..
No bo tak - żona robi średnio 60-80km dziennie co daje 2tys km/m-c w cenie 120zł za prąd + 720zł leasing, a Alfa ze spalaniem gazu na poziomie nawet 25zł/100km (paliwo za 500zł na 2tys km) była za droga? Dlatego zmieniliście auto za kilka-kilkanaście tys zł na auto za kilkadziesiąt tys zł? Coś mi się wydaje, ze nie o ekonomię tu chodziło?
Czytamy posty;)
Cytuj:
Tylko na rynku Norweskim Renault sprzedaje Kangoo Z.E., ZOE Z.E. itp z bateriami na własność. Jest jeden wyjątek. Jak auto w trakcie użytkowania ulegnie kolizji (mniejszej lub większej) Renault nie odbiera baterii uznając pewnie, że baterie w uszkodzonym aucie też są uszkodzone i ja kupując te auta zawsze mam je z bateriami ;) ZOE akurat mam pierwsze ale dużo miałem wcześniej Kangoo Z.E. i zawsze kupowałem auta z bateriami. Nie były demontowane.

Obrazek

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Maciej
Cytuj:
Cytuj:
Kupiłem jej alfę 147 z LPG ale też spalanie (...) wręcz 11-12l/100km
Wtedy pomyślałem o aucie elektrycznym.
Przy cenie prądu około 70groszy za kW daje nam niecałe 10zł/100km.
W taryfie nocnej gdy kW jest tańszy (40gr) przejechanie 100km kosztuje 5-6zł.
kolega kupił z bateriami więc leasing go nie dotyczy : ok2 : Według mnie super sprawa do miasta jak się ma dom z garażem : yesyes :

Ale jakby kupić nowego za 100 i jeszcze płacić za użyczenie baterii ... no bez jaj proszę ... skandal

Obrazek
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00