Delta III - podróż z Navi

Awatar użytkownika
aRb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 159
Rejestracja: 22 cze 2013, 20:52
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Szczecin

Delta III - podróż z Navi

Post autor: aRb » 18 paź 2013, 20:20

Witam , właśnie zakończyłem podróż z przygodami ---- jakież było moje zdziwienie , gdy za Malborkiem (fabryczna) Navigacja wyprowadziła mnie najpierw na drogę brukową ,następnie polną, a na jej końcu była już tylko łąka .Oczywiście zdaję sobie sprawę , iż świadomie wybrałem trasę najkrótszą. I tu powstaje problem , gdyż w ustawieniach nie odnalazłem możliwości wyboru drogi (klasy lub podziału na drogi gruntowe , asfaltowe czy inne jak jest w np. Automapie.)
Jeżeli coś przegapiłem to z góry dziękuję za pomoc ---- jeżeli nie to oryginalna mapa do w/w Navi jest do d--y . : czerwona : .
Poprzednio miłośnik Renault (R10, Chamade, Megane, Laguna II ) , teraz -- Lancia Delta III 1.6 M-jet 120 KM Selectronic.

warppl
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2012, 13:43
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: warppl » 24 paź 2013, 12:42

Osobiście niegdzie nie widziałem wskazywania klasy dróg.
Wygląda na to, że jedynym lekarstwem jest ustawianie "najszybszej" lub "odległość/czas".

Swoją drogą nierozwiązaną dla mnie zagadką jest, które z tych dwóch ustawień jest bliższe "optymalnej trasie" z automapy czy google mapsów.

tomekwind
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2013, 22:50
Imię: Tomek
Lokalizacja: Livigno (SO)It

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: tomekwind » 24 paź 2013, 17:41

Ja ostatnio przy ustawieniu "najszybsza" (nie w Lancii) zwiedzałem ogródki w okolicy Como i Lecco , masakra. Powodem może być zła pogoda, a była fatalna, słaba dostępność satelitów jeśli jest bardzo gruba warstwa chmur. Ktoś mi również powiedział, że jeśli programuję trasę pod domem (1868 m.n.p.m) to nie mam co liczyć na dużą dokładność, jednak nie jestem do tego przekonany.
Pozdrawiam
Tomasz
Pontiac Trans Sport SE 3,1 94'

szajbus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 495
Rejestracja: 14 maja 2011, 22:04
Lokalizacja: bielsko-biała
Kontakt:

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: szajbus » 24 paź 2013, 22:18

klasyfikacji nie ma sa promy i płatne zawsze mam ustawioną na najszybszą i jest ok ale problem jest z tymi komunikatami ... tego nie da się wyłączyć .. i mimo że jest na 0 głośność to i tak przerywa radio

Awatar użytkownika
M@tka
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:07
Imię: Marek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: M@tka » 24 paź 2013, 23:19

pewnie to marna pociecha, ale dokładnie w taki sam sposób (niewykluczone, że dokladnie w tym samym miejscu - też w Malborku) zostałem wyprowadzony dosłownie w pole przez Automapę - przy wyborze trasy łatwej lub optymalnej;
niestety chyba każda nawigacja od czasu do czasu jest totanie nieprzewidywalna, ale wszak rodzaju żeńskiego jest...
wcześniej Fiat 125p, Cinquecento, Clio, Peugeot 306,406, Alfa GT
aktualnie Lancia Delta 1,9 Momo

niemieckiego samochodu nie miałem i mieć nie zamierzam

dawidson

Odp: Delta III - podróż z Navi

Post autor: dawidson » 25 paź 2013, 1:12

Z racji wykonywanej pracy muszę dość mocno polegać na nawigacji, więc pozwolę sobie na kilka słów w temacie.

Generalnie większość nawigacji stosuje podział na trzy rodzaje tras: najszybsza, optymalna i najkrótsza.

W pierwszym wypadku liczy się jak najkrótszy czas dojazdu i bywa, że jesteśmy kierowani na tą trasę gdy soft stwierdzi, że czas jest krótszy o dosłownie minutę czy dwie niż w innych wariantach. W wypadku tras najszybszych faworyzowane są autostrady, drogi ekspresowe etc - nawet jeśli faktyczna oszczędność czasu nie istnieje bo na danym odcinku mamy utrudnienia lub warunki nie pozwalające jechać tak szybko jak jest tam dozwolone (kostka brakowa). Mimo to ten typ tras dobrze sprawdza się np w niemieckich landach gdzie jest mocno rozbudowana sieć autostrad.

Trasa najkrótsza jest najkrótsza i tyle. Często aż do przesady.

Naturalnie na to wszystko nakłada się jakość map. Często jest tak, że dana mapa jest kreślona w oparciu o zdjęcie satelitarne na którym widać ścieżkę. Jeśli soft odpowiedzialny za rozpoznanie tego uzna, że ta ścieżka jest drogą to zostanie ona sklasyfikowana jako droga. Chyba dość oczywiste jest, że nikt nie jeździ specjalnie żeby sprawdzić czy mapa pokrywa się z rzeczywistością. Co najwyżej niektórzy producenci przenośnych nawigacji oferują opcję zgłoszenia nieprawidłowości. Jeśli wystarczająco dużo osób ją zgłosi to jest nanoszona poprawka.

Dlatego zdrowy rozsądek przy korzystaniu z nawigacji i rzucenie okiem na wyznaczoną trasę zanim bez zastanowienia ją wybierzemy.

"... I guess it's just the way I'm wired."
www.delta-HF.blogspot.com

Codee

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: Codee » 25 paź 2013, 11:16

Zawsze się zastanawiam jak to jest że ktoś na navi wyjedzie w kaczej d...ie.

Sądzę że niektórym po prostu się myślenie wyłącza - "bo mam navi".
Nie mam fabrycznej navi ale dysponuję MIO i jeszcze nigdy nie wylądowałem w lesie, na łące itp.
Co może zaskoczyć to kupując navi byłem w trasie Katowice-Ateny, wylądowałem z Tesco w Bielsku - Białej, kupiłem navi MIO bez aktualizacji map ( mapy 3 miesiące temu bo tyle towar leżał ). Dojechałem do Aten pod same drzwi, bez błądzenia.

Zawsze jak mam trasę patrzę którędy ona wiedzie, jak przebiega koło alternatywnej szybkiej drogi zastanawiam się czemu? i jak wyglądają te drogi! oczywiście zawsze spoglądam na oznakowanie dróg, czy jadę tą która zmierza do miasta przez/obok którego będę jechał.

Trzeba pamiętać że to nie nawigacja prowadzi samochód tylko człowiek, który ma myśleć i analizować a nie jak baranek na rzeź. Swoją drogą trzeba się też obyć ze swoim sprzętem więc jak ktoś korzysta regularnie to wie co się spodziewać po navi.

Oczywiście bez urazy dla kogokolwiek - taki jest mój punkt widzenia, tok myślenia, jak mnie zawiedzie, wprowadzę korektę :lol:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
aRb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 159
Rejestracja: 22 cze 2013, 20:52
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Szczecin

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: aRb » 25 paź 2013, 15:52

Codee pisze:Zawsze się zastanawiam jak to jest że ktoś na navi wyjedzie w kaczej d...ie.

Sądzę że niektórym po prostu się myślenie wyłącza - "bo mam navi".
Nie mam fabrycznej navi ale dysponuję MIO i jeszcze nigdy nie wylądowałem w lesie, na łące itp.
Co może zaskoczyć to kupując navi byłem w trasie Katowice-Ateny, wylądowałem z Tesco w Bielsku - Białej, kupiłem navi MIO bez aktualizacji map ( mapy 3 miesiące temu bo tyle towar leżał ). Dojechałem do Aten pod same drzwi, bez błądzenia.

Zawsze jak mam trasę patrzę którędy ona wiedzie, jak przebiega koło alternatywnej szybkiej drogi zastanawiam się czemu? i jak wyglądają te drogi! oczywiście zawsze spoglądam na oznakowanie dróg, czy jadę tą która zmierza do miasta przez/obok którego będę jechał.

Trzeba pamiętać że to nie nawigacja prowadzi samochód tylko człowiek, który ma myśleć i analizować a nie jak baranek na rzeź. Swoją drogą trzeba się też obyć ze swoim sprzętem więc jak ktoś korzysta regularnie to wie co się spodziewać po navi.

Oczywiście bez urazy dla kogokolwiek - taki jest mój punkt widzenia, tok myślenia, jak mnie zawiedzie, wprowadzę korektę :lol:

Pozdrawiam
Oczywiście wcale się nie obraziłem.
Od kilku lat korzystałem z przenośnej nawigacji z Auto Mapą i nigdy nie miałem takiej sytuacji jak na wstępie gdyż pomimo zaznaczenia trasy najkrótszej pomijanie były drogi gruntowe. Natomiast jeżeli chciałem jechać między innymi drogami gruntowymi to miałem możliwość zaznaczenia takiego wyboru.
Dlatego moje pytanie w pierwszym poście , oczywiście dotyczy tylko fabrycznej nawigacji montowanej w Delcie III
Poprzednio miłośnik Renault (R10, Chamade, Megane, Laguna II ) , teraz -- Lancia Delta III 1.6 M-jet 120 KM Selectronic.

warppl
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2012, 13:43
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: warppl » 29 paź 2013, 8:21

Trzeba dodać, że fabryczna navi nie potrafi w rozsądny sposób przedstawić trasy którą wybrała (tzn. można zmniejszyć skalę i przesuwać mapę, ale to jest udręka).
Nie ma też opcji takiej jak w google maps albo w navigonie, że przedstawia 3 trasy do wyboru.

Skutek jest taki, że najczęściej ustawia się navi na cel i jedzie jak ten baranek, licząc na to, że navi podjęła dobre decyzje ;)

Awatar użytkownika
M@tka
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:07
Imię: Marek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: M@tka » 30 paź 2013, 17:51

szajbus pisze:klasyfikacji nie ma sa promy i płatne zawsze mam ustawioną na najszybszą i jest ok ale problem jest z tymi komunikatami ... tego nie da się wyłączyć .. i mimo że jest na 0 głośność to i tak przerywa radio
można wyłączyć - przynajmniej w Blue & Me Nav :)
wchodzisz w konfiguracje > dżwięki - i masz opcję włącz/wyłącz komunikaty nawigacyjne...
wcześniej Fiat 125p, Cinquecento, Clio, Peugeot 306,406, Alfa GT
aktualnie Lancia Delta 1,9 Momo

niemieckiego samochodu nie miałem i mieć nie zamierzam

spoker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 172
Rejestracja: 28 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Katowice

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: spoker » 11 lis 2013, 12:59

M@tka pisze:
szajbus pisze:klasyfikacji nie ma sa promy i płatne zawsze mam ustawioną na najszybszą i jest ok ale problem jest z tymi komunikatami ... tego nie da się wyłączyć .. i mimo że jest na 0 głośność to i tak przerywa radio
można wyłączyć - przynajmniej w Blue & Me Nav :)
wchodzisz w konfiguracje > dżwięki - i masz opcję włącz/wyłącz komunikaty nawigacyjne...
Niestety w InstantNav nie ma opcji wyłącz włącz komunikaty głosowe jest tylko opcja głośności komunikatów, niestety wyciszenie do zera nie rozwiązuje problemów bo i tak lektor wycisza radio, także kolejna porażka tego systemu.

Awatar użytkownika
leszek0250
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: prawie OPOLE

Re: Delta III - podróż z Navi

Post autor: leszek0250 » 07 lis 2014, 8:49

moja wyłącza komunikaty z navi , bez wyciszania radia
tylko jak ja to ustawiłem???

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”