dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

ceta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2018, 12:34
Imię: ceta

dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

Post autor: ceta » 12 lis 2018, 21:46

Chcę założyć takie gniazdo jak w tytule w schowku zamykanym na blacie deski rozdzielczej,już je kupiłem takie motocyklowe hermetyczne z kablami i bezpiecznikiem i chciałbym je podłączyć tylko gdzie i jak ,wiadomo ze oryginalne gniazdo znajduje się na tunelu centralnym koło hamulca ręcznego i do podłaczenia kamerki ,ładowania czy zasilania nawigacji albo telefonu trzeba ciągnąc kable na zewnątrz deski rozdzielczej co jest ani wygodne ani estetyczne.Najłatwiej gniazdo jest podpięcie pod akumulator ale czy bezpieczne ,myślę żeby je podłączyć tak aby działało tylko przy włączonym zapłonie i tu pytanie gdzie, i co by trzeba zdemontować
Lancia Musa 1,4 95KM 16V 2010

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

Post autor: mikee72 » 13 lis 2018, 9:55

Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

ceta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2018, 12:34
Imię: ceta

Re: dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

Post autor: ceta » 15 lis 2018, 5:42

napisałem BEZPIECZNIE i dlatego się pytam, przecież dużo aut jeździ z dodatkowymi światłami,jakimiś ledami dodatkowymi wtyczkami w bagażnikach czy oświetleniem tam, z instalacją gazową która tez jest podłączona do instalacji elektrycznej i.t.p. i wszystkie te odbiorniki są włączone do instalacji elektrycznej i jakoś te samochody nie płona,jeżeli ktoś podłączy prawidłowo w dodatku z bezpiecznikiem nic nie może się stać,oczywiście jak jakiś napaleniec podłączy bo nie może się doczekać byle gdzie i byle jak to skutki mogą być opłakane, ja do takich nie należę i jak coś chcę zrobić a nie jestem pewny to pytam tak długo aż będę pewny albo auto idzie do fachmana
Lancia Musa 1,4 95KM 16V 2010

ceta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2018, 12:34
Imię: ceta

Re: dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

Post autor: ceta » 19 lis 2018, 21:33

no i dotarłem do zapalniczki w Musie rozkręciłem cały tunel środkowe chociaż by dotrzeć do okablowania zapalniczki nie trzeba demontażu tunelu wystarczy wyjąc plastik mocujący zapalniczkę i osłaniający bieg hamulca ręcznego i tu..... zaskoczenie przewody sa dość długie pewnie po to by można unieść plastik w którym jest obsadzona zapalniczka i po prostu dyndają na ruchomym mechanizmie zaciągania hamulca ręcznego ,oplot z taśmy izolacyjnej tych przewodów jest zdarty i poszarpany wiadomo jak przewody dostają się w takie ruchome części to co możne się stać, ano przewody się przetrą i nastąpi zwarcie które magą podgrzać albo zapalić wiązkę kabli..... dobrze przestrzega kolega mikee72 przed pożarem auta ale tu to możne byc wina fabryki a nie bezmyślności ...może ktoś sprawdzi czy tak jest jak u mnie ....mam zamiar założyć okrągły peszel zeby tam te przewody nie wpadały
Lancia Musa 1,4 95KM 16V 2010

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: dodatkowe gniazdo typu zapalniczka i usb

Post autor: mikee72 » 19 lis 2018, 22:28

Ja tylko przestrzegam przed niechlujnym/amatorskim montażem.
Bo podłączyć da się wszystko i wszędzie - np lodówkę w bagażniku pod tylną lampę he he..
W kablach jest plus i masa, więc jak się biegunowości nie pomyli - to będzie działać ..przez jakiś czas..

Zależy do czego chcesz używać dodatkowego gniazda.. Chyba najlepiej podpiąć się pod istniejący obwód.
Grubość kabli trzeba dobrać odpowiednio albo z zapasem do zastosowanego bezpiecznika i planowanego obciążenia obwodu,
a połączenia zrobić porządnie (np. lutować), dobrze zaizolować i nic się nie powinno dziać.
Jak przeciążysz obwód to bezpiecznik klęknie i nic więcej.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”