Dobieramy akumulator...

Alan

Dobieramy akumulator...

Post autor: Alan » 27 paź 2012, 13:59

Panowie,są na tym świecie lajkoniki elektryczne ...jak ja :P

Na dobieraniu aku to się nie znam więc słucham... jak się dobiera prawidłowo aku do samochodu,jaki do diesla a jaki do benzyny. Czym się kierować? Jakie ma spełniać parametry? Jak prawidłowo konserwować aku żeby długaśnio służył?

Temat na czasie...co się wkrótce wielu z nas przyda :P

Awatar użytkownika
bartek wroclaw
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 431
Rejestracja: 12 mar 2012, 18:13
Imię: ???
Lokalizacja: Twierdza Wrocław

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: bartek wroclaw » 27 paź 2012, 16:37

Alan .... proszę .... to żart ? Każdy sklep dobierze nam odpowiedni aku do naszego auta . Czym się kierować ? Przynajmniej ja nigdy nie ceną . Od kilku lat kupuję tylko Bosch-a i jestem zadowolony . Mam porównanie z tanim aku które kupił mój ojciec gdzieś w promocji w markecie i po pierwszej zimie był "kaput". Warto też przy okazji sprawdzić ładowanie ;)
THESIS 03' 2.4 JTD EMBLEMA 150 kucyków + CHiP
DMD>>>DieselMusiDymić
JEST DYM >>> JEST MOC
Tel.662035652
Myjnia Stary Browar Zakrzów . Zapraszam

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: Polej » 27 paź 2012, 16:42

Ja (oprócz parametrów, które zaleca producent) kupuję polskie, bo są produkowane w Polsce i ktoś ma z tego utrzymanie.
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Alan

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: Alan » 27 paź 2012, 16:44

W sklepie? Bartek to żart? W serwisie fiata polecili mi lać do skrzyni Hipol.... Ja cię proszę nie mów mi że w sklepie mi coś polecą, w sklepach często wypychają największe gówno jakie im zalega.

Klocki do Kappy zamawiali kilka razy...tak wiem aku to coś innego,ale ciekaw jestem opinii "kierowców".

Awatar użytkownika
bartek wroclaw
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 431
Rejestracja: 12 mar 2012, 18:13
Imię: ???
Lokalizacja: Twierdza Wrocław

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: bartek wroclaw » 27 paź 2012, 16:56

Alan pisze:W sklepie? Bartek to żart? W serwisie fiata polecili mi lać do skrzyni Hipol.... Ja cię proszę nie mów mi że w sklepie mi coś polecą, w sklepach często wypychają największe gówno jakie im zalega.

Klocki do Kappy zamawiali kilka razy...tak wiem aku to coś innego,ale ciekaw jestem opinii "kierowców".
Nie mówię tu że masz brać to co poleca sklep . Tylko o dobraniu odpowiedniego akumulatora o odpowiedniej pojemności i mocy ( i odpowiednio ustawionych biegunach) do konkretnego auta . Chcesz dobry akumulator ? Ja polecam Centrę i Bosch-a . A przy okazji .... niezły serwis .
THESIS 03' 2.4 JTD EMBLEMA 150 kucyków + CHiP
DMD>>>DieselMusiDymić
JEST DYM >>> JEST MOC
Tel.662035652
Myjnia Stary Browar Zakrzów . Zapraszam

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: marceli » 27 paź 2012, 17:02

Ja zrobiłem tak:
look w instrukcje kappy jaki ma być,aha wiem jaki,czyli taki byle nie mniejszy większy co nieco jak wejdzie może być.

Potem look w katalog centry i wybór takowej odpowiedniej centry futury,z odpowiednią biegunowością.Jak sie nie mylę to nawet
jest tam odpowiednik do kappy nawet właściwy.
Potem wejście w sklep centra akumulatory poznań i zamówienie.No i po bólu.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Rutuś
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2497
Rejestracja: 17 mar 2011, 22:44
Imię: Leszek
Lokalizacja: Warszawa-WJ

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: Rutuś » 27 paź 2012, 17:33

Osobiście robię podobnie jak Marcin instrukcja obsługi i wszystko jasne masz to co zaleca producent.
jest Lancia Delta 1.6 2010 Alfa Romeo Mito 1.4 16V 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 2011

była Lancia Lybra SW 1.9JTD 2003 Fiat Grande Punto 1.4 2005

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: Heathen » 27 paź 2012, 17:39

instrukcja obsługi+ najbliższy sklep...wtedy wiem czy tam coś mi wciskają czy nie...
Chociaż w desperacji skoczyłem też do Norauto:P
QV...soon:)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: FXX » 27 paź 2012, 17:55

Podobnie jak kilku poprzedników - podstawa to looknąć w instrukcję obsługi jaki aku przewiduje producent.
Następnie spojrzenie pod maskę jak masz ułożone bieguny (nie zawsze o tym mówią w instrukcji) i jeśli posiadasz jakikolwiek prosty woltomierz - sprawdzenie napięcia ładowania.
Co do firmy, to już Twoja decyzja. Dość dobre i nie rujnujące kieszeni są akumulatory AD Polska (nota bene na ich stronie jest wyszukiwarka, która po wpisaniu modelu samochodu i silnika, dobiera nam aku), produkowane na licencji Centry.

Btw. w Espero oryginalne aku wytrzymało 9 lat :D
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Alan

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: Alan » 27 paź 2012, 18:05

No instrukcja i biegunowość to norma, ale nasze auta są stare i technologia się zmieniła... nie pytałem jak przykręcić klemy :)

Awatar użytkownika
tasman3310
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1563
Rejestracja: 08 lut 2010, 11:26
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Mirków/Wrocław

Dobieramy akumulator...

Post autor: tasman3310 » 27 paź 2012, 21:14

Też mam centre future 4 lata i nie narzekam, ale polecam też akumulatory VARTA.. Ja w swojej miałem (Lancia Kappa 2.0 16V turbo) 75AH.
Były:
Fiat Tempra 1.4
Lancia Dedra 1.8 16V VVT
Lancia Kappa 2.4TDS
Lancia Kappa 2.0 16VT
Jest:
Lancia Kappa Coupe 2.0 20VT
Lancia Delta II 1.8 16VVT

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: volf » 27 paź 2012, 22:54

Akurat w Kappie TDS za dużo możliwości nie ma, trzeba kupić największy jaki się zmieści a zmieści max 80Ah, ale tylko niektóre firmy takie robią. Zostaje więc coś z zakresu 70-75Ah, prąd rozruchu najlepiej powyżej 680A (norma EN) choć większy nie zaszkodzi, technologia wapniowa coby wody często nie dolewać. Co do firmy to raczej co kto lubi, gwarancje powinien wytrzymać nawet niemarkowy.
Prawie każdy producent ma na swojej stronie wyszukiwarkę po marce auta.
KAPPA TDS & JTD

carincton
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 675
Rejestracja: 05 lis 2011, 14:54
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: carincton » 16 lis 2012, 23:59

Akumulator nie powinien byc za duzy, tzn jego parametry nie powinny znacznie przewyzszac tych zalecanych przez producenta samochodu, poniewaz moze byc niedoladowanie notorycznie i z tego powodu skroci sie jego zywotnosc.
W kappie TDs, jaka ma Pan Alan jest alternator 100 A, czyli szalu nie robi, zatem nie mozna przesadzic z parametrami akumulatora, bo alternator moze nie dac rady go odpowiednio naladowac.
Zeby przedluzyc zycie alumulatora to nalezy systematycznie sprawdzac stan naladowania akumulatora voltomierzem i jesli pokazuje voltomierz 12,3V to nalezy akumulator podladowac.
Nie powinno sie tez doprowadzac do skrajnego rozladowania, bo to skraca zycie akumulatora.Powinno tez sie przykrecic go do podstawki, zeby sie nie ruszal, bo wstrzasy i skakanie we wszstkie strony tez szkodza.
W momencie zakupu najlepiej poprosic sprzedawce, zeby zabadal parametry akumlatora odpowiednim testerem i wtedy wiadomo czy to co jest napisane na akumulatorze jest w rzeczywistosci prawda.

W ubueglym roku zmienialem w kappie akumulator. Kupilem Varte Blu 72 Ah 680 A, czyli taki zblizony do tego co producent zaleca.Jest to aku bezobslugowe. Cena 300 zl w sklepie motoryzaczyjnym kupilem.
Decyzje o zakupie podjalem ze wzgledu na cene, bo dostalem na niego bardzo korzystna cene, a sam akumulator wykazywal parametry lepsze w momencie zakupu niz to co bylo napisane na nim. Wykazal to tester.Przy mnie sprzedawca mierzyl tez inne akumulatory i dla porownia Np Tab nie mial takich parametrow, jakie byly na nim napisane, a wlasnie Taba przyszedlem kupic do tego sklepu, ale szybko zmienilem decyzje.

dawidson

Odp: Dobieramy akumulator...

Post autor: dawidson » 17 lis 2012, 1:26

carincton pisze:Akumulator nie powinien byc za duzy, tzn jego parametry nie powinny znacznie przewyzszac tych zalecanych przez producenta samochodu, poniewaz moze byc niedoladowanie notorycznie i z tego powodu skroci sie jego zywotnosc.
W kappie TDs, jaka ma Pan Alan jest alternator 100 A, czyli szalu nie robi, zatem nie mozna przesadzic z parametrami akumulatora, bo alternator moze nie dac rady go odpowiednio naladowac.
Zeby przedluzyc zycie alumulatora to nalezy systematycznie sprawdzac stan naladowania akumulatora voltomierzem i jesli pokazuje voltomierz 12,3V to nalezy akumulator podladowac.
Nie powinno sie tez doprowadzac do skrajnego rozladowania, bo to skraca zycie akumulatora.Powinno tez sie przykrecic go do podstawki, zeby sie nie ruszal, bo wstrzasy i skakanie we wszstkie strony tez szkodza.
W momencie zakupu najlepiej poprosic sprzedawce, zeby zabadal parametry akumlatora odpowiednim testerem i wtedy wiadomo czy to co jest napisane na akumulatorze jest w rzeczywistosci prawda.

W ubueglym roku zmienialem w kappie akumulator. Kupilem Varte Blu 72 Ah 680 A, czyli taki zblizony do tego co producent zaleca.Jest to aku bezobslugowe. Cena 300 zl w sklepie motoryzaczyjnym kupilem.
Decyzje o zakupie podjalem ze wzgledu na cene, bo dostalem na niego bardzo korzystna cene, a sam akumulator wykazywal parametry lepsze w momencie zakupu niz to co bylo napisane na nim. Wykazal to tester.Przy mnie sprzedawca mierzyl tez inne akumulatory i dla porownia Np Tab nie mial takich parametrow, jakie byly na nim napisane, a wlasnie Taba przyszedlem kupic do tego sklepu, ale szybko zmienilem decyzje.
Że tak zapytam, to jakimi parametrami się dokładnie różniły?

Do autora wątku:
Na stronach producentów masz wyszukiwarki które pokażą Ci który model pasuje. Ewentualnie papierowy katalog w sklepie.
Zwróć uwagę aby w momencie kupna sprawdzić napięcie na klemach. Akumulatory w marketach przeważnie stoją miesiącami bez doładowania. Wiele sklepów motoryzacyjnych też sobie tym nie zawraca głowy. Na szczęście prosty miernik pozwala sprawdzić napięcie, które powinno być powyżej 12,6V.

Co do marki to bardzo dobrą opinią na rynku niemieckim cieszy się Bosch i PowerBlock.

Co do tego co polecają sprzedawcy to niemal zawsze jest produkt na którym mają największą marżę. Nie oszukujmy się - każdy chce zarobić.

"... I guess it's just the way I'm wired."

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Re: Dobieramy akumulator...

Post autor: mikaeltdi » 17 lis 2012, 9:29

Centra futura 72/680 4 lata wytrzymała...teraz jest nowa auto większość stoi ale bez problemu odpala
...w czasie krótkich przebiegów i włączaniu wszelkiej elektroniki dobrze jest akku doładować co jakiś czas podpiąć na noc albo zrobić dłuższą trasę ,i nie stosować szybkiego ładowania (BOOSTERY)chyba ze nie ma wyjścia bo to też skraca żywotność...
pzdr.
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”