Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

adamp
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:26
Imię: Adam
Lokalizacja: Poznań

Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

Post autor: adamp » 11 sty 2018, 13:53

Witam,
Mam problem z gniazdem zapalniczki. Kilka lat temu montując radio potrzebowałem + po stacyjce. Podciągnąłem kabel od zapalniczki i wszystko działało super.
Obecnie po wyłączeniu zapłonu na obwodzie zapalniczki zostaje 9V co wystarcza do tego aby radio się nie wyłączyło.
Zauważyłem, że włączenie wycieraczek, spryskiwaczy czy wycieraczki tylnej szyby powoduje dalszy spadek napięcia na ok 6V. Wyłączenie wycieraczek znów 9V. Wyciągnięcie bezpiecznika od wycieraczek powoduje, że gniazdo zapalniczki, a co za tym idzie radio działa prawidłowo. Zapłon 12V wyłączenie 0V.
Proszę o podpowiedź jak ugryźć temat. Moje podejrzenia padają w stronę przełącznika zespolonego. Szukałem też przekaźnika od wycieraczek i mam wrażenie, że jest on zlokalizowany właśnie w tym przełączniku zespolonym. Jednak nie potrafię wytłumaczyć związku z obwodem zapalniczki (jedynie bezpieczniki są obok siebie). Może ktoś dysponuje schematem elektrycznym? Wszystkie sugestie mile widziane, bo obecnie wyciągam bezpiecznik od wycieraczek po zakończeniu jazdy.

P.s
Wszystkie funkcje przełącznika zespolonego działają prawidłowo.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

Post autor: Bichoń » 11 sty 2018, 14:19

Gdyby to był sam spadek napięcia, to obstawiał bym zaśniedziałe styki, które powodują tak duże straty. Może wycieraczki są na tym samym obwodzie (część obwodu jeszcze przed bezpiecznikami)? Na pewno przeczyszczenie styków i punktów masowych nie zaszkodzi. Mała druciana szczoteczka i "kontakt" w sprayu potrafią zdziałać cuda w elektryce starych lancii.

adamp
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:26
Imię: Adam
Lokalizacja: Poznań

Re: Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

Post autor: adamp » 11 sty 2018, 14:39

Dlatego schemat instalacji by mega pomógł jednak nigdzie w necie nie mogę znaleźć. Gdyby radio nie było podpięte pod zapalniczkę nigdy bym nie odkrył, że po zgaszeniu silnika na zapaliczce zostaje 9V. Mogę przepiąć radio gdzie indziej i obserwować co będzie się dalej działo ale to nie jest rozwiązanie bo ewidentnie coś jest nie tak.

aiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 238
Rejestracja: 22 gru 2013, 18:34
Imię: Adrian
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

Post autor: aiu » 11 sty 2018, 21:15

Zacznij od masy po prawej stronie , przy nogach pasażera poniżej włączniki zderzeniowego , następne masz w bagażniku po lewej i prawej stronie pod tą osłoną plastikową . Zobacz też czy nie jest tam wilgotno . Sprawdź też skrzynkę bezpieczników w komorze silnika może być peknieta i woda się dostaje .
Jak sobie przypomnę gdzie są jeszcze masy to dopiszę .
Lancia Delta Oro 1.4 T-jet . Ypsilon 1.2

adamp
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:26
Imię: Adam
Lokalizacja: Poznań

Re: Ypsilon 843, 1.2 8V 2003 Wycieraczki i gniazdo zapalniczki 9V

Post autor: adamp » 26 sty 2018, 7:49

Witam,
Problem został rozwiązany. Winny był przełącznik zespolony pod kierownicą. Po wymianie wszystkie problemy ustały. Jeszcze nie rozbierałem starego przełącznika ale prawdopodobnie skleja się w nim przekaźnik od wycieraczek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”