Dedra - kontrolka ładowania

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: aro » 06 paź 2008, 16:02

Witajcie,

Mam mały problem, który nie daje mi spac. Otóż kontrolka ładowania nie gaśnie mi sama po uruchomieniu silnika, tylko musze dodac gazu tak do 1500rpm i dopiero w tedy zgasnie i już się więcej nie zaświeci.
Dodam, że wymieniałem w alternatorze łożyska, regulator napięcia, mostek prostowniczy, pasek klinowy oraz wymieniłem jeden przewód biegnący od alternatora do akumulatora na nowy, wyczysciłem wszystko, przesmarowałem wazeliną i uzupełniłem poziom elektrolitu w aku. Zaobserwowałem jeszcze, że jak uruchomie silnik i świeci mi się ta kontrolka to światła świecą słabiej i czasami auto może zgasnąc zaraz po uruchomieniu.

Ktoś ma jeszcze jakieś porady?

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: bassman » 07 paź 2008, 23:11

Winą za to obarczyłbym mostek diod wzbudzenia, nie wiem jaki masz alternator, różnie jest montowany w róznych alternatorach.
Na upartego można taki skonstruować z diod prostowniczych pięcio-amperowych i podpiąć do alternatora - też będzie działać, a koszta znikome.

Pozdrawiam.
Dla klubowiczów naprawię, wyreguluję samochód, instalację lpg.
Wykonam naprawy (spawanie) w stali, żeliwie, miedzi, aluminium, głównie TIGiem.


Żony:
Lancia Musa Platino 1,4 16V
Moje:
Lancia Dedra LX SW 1,6 mpi 95' - NA SPRZEDAŻ, z pokaźnym pakietem części.
Lancia Dedra LS SW 1,6 mpi 96 - dawca części, w pakiecie j.w.

: yesyes : Czerwony Gruz - Honker 91'
Pupowóz - Jeep Commander

Awatar użytkownika
schab
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 818
Rejestracja: 29 maja 2006, 0:00
Lokalizacja: Radziszów k. Krakowa

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: schab » 08 paź 2008, 8:30

Ja mam dokładnie ten sam objaw . Zmieniałem nawet w międzyczasie alternator ( z 80A na 120A ) , ale objaw pozostał .
Uznałem , że "ten typ tak ma ", jeżdżę i się nie przejmuję - tym bardziej , że innych skutków ubocznych nie zaobserwowałem .
Kiedyś: 3 Zastavy 1100; 4xFiat Ritmo (65, 85, 90, 100); Fiat 126; 2xAlfa 33 1,5 i 1,3; Citroen Saxo 1,1; Tempra SW 4x4; Brava 1,6 16V; Dedra SW 2,0 16V , Dedra SW 1,8 8V; Delta 1,6 16V, Lancia Y 1,4; Alfa 156 2,0 JTS
Obecnie (do spółki z synami): Zastava 1100; BMW 329, 340 , 2x529 , 745 ; Delta 2,0 16V turbo 4x4; Alfa 159 2,4 Q4

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: aro » 08 paź 2008, 15:17

Altek mam MM 65 amperowy. Jak byłem u elektryka z nim to powiedział, że diody są dobre :?

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: december74 » 08 paź 2008, 21:22

Witam!!
Słuchaj, nie masz się czym martwić, dedry tak mają. Mam to auto od prawie 3 lat i z początku też się przejmowałem tą kontrolką, pojechałem do jednego mądrego i po wszelakich pomiarach i oględzinach stwierdził że tak ma być. Alternator po odpaleniu auta trzeba wzbudzić do pracy, i tak jak napisałeś wystarczy podnieść mu obroty do 1500 i "żydek" gaśnie. Nic z tym nie rób tylko się ciesz z jazdy.
Szerokiej drogi i płytkich rowów!!! :lol:
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: bassman » 08 paź 2008, 23:19

Dużym błędem jest twierdzenie, że trzeba wzbudzić alternator podniesieniem obrotów do 1500.
Dedra wcale tak nie ma, nawet poczciwy 126p tak nie miał, a każdy tak gadał...
Pomyślcie! Jeśli alternator został sprawdzony i jest w 100% sprawny to może ma zbyt małe kółko pasowe, które nie jest oryginalne - macie pewność, że ktoś tego alternatora nie wymienił przed Wami?
Może też to yć wina zestarzałych uzwojeń - starzeją się jak wszystko, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że mało który elektryk patrzy na blachy ferromagnetyczne w alternatorze. Jeśli mają ślady korozji, rozwarstwień to magnetyzm spada zastraszająco, może mieć różne objawy m. in. takie jak opisujecie.

Pozdrawiam.
Dla klubowiczów naprawię, wyreguluję samochód, instalację lpg.
Wykonam naprawy (spawanie) w stali, żeliwie, miedzi, aluminium, głównie TIGiem.


Żony:
Lancia Musa Platino 1,4 16V
Moje:
Lancia Dedra LX SW 1,6 mpi 95' - NA SPRZEDAŻ, z pokaźnym pakietem części.
Lancia Dedra LS SW 1,6 mpi 96 - dawca części, w pakiecie j.w.

: yesyes : Czerwony Gruz - Honker 91'
Pupowóz - Jeep Commander

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: lancia1969 » 09 paź 2008, 0:17

Panowie a jakie macie pozakładane zarówki w piktogramie ładowania 2.0W,1,5W czy 1,2W? :wink:

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3245
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: Marcin_D » 09 paź 2008, 11:19

"bassman" pisze:Dużym błędem jest twierdzenie, że trzeba wzbudzić alternator podniesieniem obrotów do 1500.
Dedra wcale tak nie ma, nawet poczciwy 126p tak nie miał, a każdy tak gadał...
Pozdrawiam.
Dedra nie ma, Kappa też nie, 126p też nie miał, ale Audi 80 przed B3 miało tak, żę trzeba było wzbudzać alternator - tylko tam wzbudzenie było przy 1150obr/min.
Koleżka takie miał i ciągle kleliśmy na ten wskaźnik, dopiero gość który się znał na audicach powiedział mu, że tak jest i nic na to nie poradzi, bo to jest fabryczny "pomysł" - niemiaszki nie mieli chyba nic do roboty to głupotę wymyślili.
Lancia i jeszcze raz Lancia

Lancia Kappa 2,4 20V LX Bi-Power

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: aro » 09 paź 2008, 15:27

Alternator jest orginalny, koło pasowe też. Mam pewnośc bo był rozbierany po raz pierwszy dopiero pół roku temu przez mnie samego :D No i 11 lat auto miał mój ojciec, a nigdy nic z nim nie robił.

Pasek mam DAYCO. Jak sprawdziłem ile mam naładowany aku po wyłączeniu silnika to wyszło ok. 12,30V, a na włączonym silniku nigdy ładowanie nie przekroczyło 14,5V.

Przed naprawą altka kontrolka gasła sama bez dodania gazu przy ok. 1100 obr/min. Później to stopniowo rosło aż nie gasła wcale i trzeba było wymienic pare rzeczy.

Żarówki w piktogramach mam wszędzie 1.2Wat.

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: lancia1969 » 09 paź 2008, 15:50

Aro załóż żarówke 2W i zobacz co się dzieje .

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: aro » 09 paź 2008, 17:46

"lancia1969" pisze:Aro załóż żarówke 2W i zobacz co się dzieje .
Znów to mam rozbierac :roll: Przy następnej okazji zobacze. Narazie jeździ.

trk0
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 70
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kielce

Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: trk0 » 14 paź 2008, 17:18

witam.
mam pytanie odnosnie tego tematu, wiem, ze gdzies to bylo juz pisane o tym, ale w opcji szukaj gdy wlaczam strone to wyskakuje mi jakis blad i nic sie nie dzieje.
a wiec szybko i na temat. przy wylaczonym silniku mam na akumulatorze 11,35 okolo. gdy odpale silnik i go przegazuje to podnosi mi sie do 12,65 a gdy zapale swiatla i cos tam jeszcze to zaczyna spadac. co mam nie tak?! alternator mi padl czy moze cos innego? co powinienem sprawdzic?
dodam ze mam akumulator dosc duzy bo 600 cos Ah ale nie znam dokladnych danych. jak zjrze to dopisze jego parametry.

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: dr_scott » 17 wrz 2010, 12:15

trk0 pisze:witam.
mam pytanie odnosnie tego tematu, wiem, ze gdzies to bylo juz pisane o tym, ale w opcji szukaj gdy wlaczam strone to wyskakuje mi jakis blad i nic sie nie dzieje.
a wiec szybko i na temat. przy wylaczonym silniku mam na akumulatorze 11,35 okolo. gdy odpale silnik i go przegazuje to podnosi mi sie do 12,65 a gdy zapale swiatla i cos tam jeszcze to zaczyna spadac. co mam nie tak?! alternator mi padl czy moze cos innego? co powinienem sprawdzic?
dodam ze mam akumulator dosc duzy bo 600 cos Ah ale nie znam dokladnych danych. jak zjrze to dopisze jego parametry.
Akumulator ma walniętą jedną celę i nie ma pełnego napięcia oraz wydajności. Aku do wymiany.

A przy okazji podpinam się pod temat...
Zauważyłem, że nie świeci mi kontrolka ładowania w ogóle i ładowania też nie ma. Napięcie niskie - poniżej 11V na pracującym silniku.
Już miałem się za to zabierać, gdy podczas jazdy ładowanie powróciło. Przy następnym odpalaniu (ciepłego silnika) kontrolka się świeciła tak jak to jest normalnie. Po odpaleniu ładowanie ok.
Po nocnym postoju znów kontrolka nie świeci i nie ma ładowania.

Czy ktoś miał podobny problem? Regulator napięcia? Diody?
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: Lukasz_TG » 17 wrz 2010, 12:52

Ja miałem identyczny problem. Jak kupiłem Theme miała świeżo regenerowany alternator. Winny okazał si chiński regulator.

Ale przyczyną mogą być też kończące albo zawieszające sie szczotki.
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - kontrolka ładowania

Post autor: bassman » 17 wrz 2010, 18:17

Jak wyżej napisano plus sprawdzenie pierścieni ślizgowych, jeśli są dość mocno wytarte i mają głębokie żłobki to wymiana szczotek nie zawsze pomaga.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”