Thema - klimatyzacja, włącza się i wyłącza

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

Thema - klimatyzacja, włącza się i wyłącza

Post autor: Windforce » 02 wrz 2008, 16:41

Witam

Mam taka sytuacje w mojej themce ze jak wlacze klime slysze jak klima przekaznik i obroty sa troche ciezsze... klima chodzi i chlodzi.

Poc jakichs 40 sekunach wylancza sie i mimoze klikam na panelu to nic sie nie dzieje... potem znow sie wlancza sama i tak na zmiane caly czas.

Nie wiem dlaczego. Wiatraki tez sie wlanczaja i niby jest wszystko ok.

Tylko ze jak jade to nie mam takiego zimnego powietrza jak bym chcial bo sprezarka niechodzi caly czas.

Wiem ze impuls przechodzi przez 2 czujniki... jeden z nich to poziom cisnienia w przewodach a drugie to czujnik osuszacza. Sprobuje ten czujnik osuszacza pominac i zobacze co sie bedzie dzialo.
Lancia Thema III 2.5td 09.92r

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: Windforce » 03 wrz 2008, 14:47

pominalem ten czujnik i klima nie swiruje...

Ale czy to dobrze ze tenczujnik co chwile wylancza klime?
C to oznacza ze osuszacz jest do wymiany?
Lancia Thema III 2.5td 09.92r

Awatar użytkownika
michał_kappa
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 255
Rejestracja: 20 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: Śląsk Rydułtowy

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: michał_kappa » 03 wrz 2008, 14:50

miałem taki objaw kiedyś w alfie 156 kiedy dopakowali mi zbyt dużą ilość czynnika - za duże ciśnienie, po zredukowaniu przypadłość ustała

Lajka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 154
Rejestracja: 05 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Piekna

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: Lajka » 03 wrz 2008, 16:13

pisownia - wyłącza ...a nie wylancza.

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: Windforce » 04 wrz 2008, 0:22

Czyli ze jak troche pouzywam klimy to powinno to minac? :)

Narazie bede jezdzil z pominieciem tego czujnika mam nadzieje ze sie nic nie zepsuje.

Pozdrawiam
Lancia Thema III 2.5td 09.92r

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: prezesjm » 04 wrz 2008, 7:47

Jak jeszcze coś pamiętam z Themy to sygnał ze sterownika przechodzi przez czujnik czy włącznik z czterema pinami ( jak zwał tak zwał) na filtrze-osuszaczu ( taki walec przykręcony na obudowie nagrzewnicy na podszybiu i wyłącznik przeciwoblodzeniowy ( zamontowany na parowniku - to ta chłodniczka która chłodzi powietrze w kabinie, jest ten wyłącznik bardziej od środka auta z dwoma pinami, dostępny od strony podszybia). Musisz uściślić który wyłącznik pominąłeś. Jak Michał słusznie zauważył, zbyt duża ilość czynnika może prowadzić do takiego zachowania klimy. Jeśli pominąłeś ten 4-pinowy wyłącznik na filtrze, istnieje ryzyko, że przy niekontrolowanym wzroście ciśnienia w układzie ( np nie włączy się wiatrak na postoju) to rozerwie przewód lub skraplacz, po awarii przewodu i ucieczce czynnika zwarty przełącznik nie zadziała - czyli jest to prosty sposób na zatarcie sprężarki i poważna awaria gotowa. Ten wyłącznik jest trójstanowy - zwiera obwód w pewnym określonym zakresie ciśnień, jak za mało lub za dużo to obwód pozostaje otwarty i chroni sprężarkę i przewody. Jeśli zwarłeś czujnik przeciwoblodzeniowy to nie ma ryzyka awarii, w pewnych przypadkach parownik najzwyczajniej się oblodzi na zewnątrz i przestanie lecieć chłodne powietrze do czasu jak nie wyłączysz klimy i lód nie rozmarznie. Możliwe że czujniki mogą być uszkodzone i w poprawnie działającym układzie niepotrzebnie robią zamieszanie, to można sprawdzić jedynie wymieniając je na nowe- sprawdzone lub pomierzenie ciśnień w układzie np. w zakładzie zajmującymi się klimami.

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

thema - klimatyzacja wlacza sie i wylancza

Post autor: Windforce » 04 wrz 2008, 11:40

Tak masz racje co do tych czujnikow.

Ominalem ten co wchodza doniego 2 kabelki i jest ok.
Na schemacie przeczytalem ze to termostat osuszacza czy cos takiego.
Lancia Thema III 2.5td 09.92r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”