Delta II - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Awatar użytkownika
hitmanag
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2763
Rejestracja: 02 cze 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Piła

Delta II - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: hitmanag » 20 cze 2006, 21:15

Mam pytanie dotyczące Abs.Jak sprawdzić prawidłowość działania
Lancia Phedra 2.0 136 KM jest
Lancia Kappa Coupe 2.0T jest
Lancia Phedra 2.0 136KM była
Lancia Y 1.1 była
Lancia Kappa SW 2.0 155KM była
Lancia Delta 1.8 131KM była

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: prezesjm » 20 cze 2006, 22:23

Układy ABS są doskonale zabezpieczone przed awarią i maja rozbudowane układy samodiagnostyki. Istnieje znikoma szansa na to, że gdy nie świeci się lampka awarii to układ działa niepoprawnie. Jakiekolwiek zakłócenie powoduje wyświetlenie sygnału awarii i całkowite wyłączenie systemu. Można oczywiście podpiąć układ do testera i odczytać ewentualne błędy. Przy sprawnym układzie gwałtowne naciśnięcie na hamulec przy śliskiej nawierzchni powoduje bardzo charakterystyczne pulsowanie pedału. Wibracje są doskonale odczuwalne i świadczą o poprawnej pracy.

Awatar użytkownika
wujek
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 958
Rejestracja: 03 maja 2005, 0:00

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: wujek » 20 cze 2006, 22:26

Witam,
Wjechać w kałużę oleju (albo inne śliskie coś - mokra jezdnia) i mocno nacisnąć hamulec - powinien "warczeć i kopać" w stopę.
Pozdrawiam

Anonymous

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: Anonymous » 21 cze 2006, 9:11

Jak chcesz spawdzić, czy działa w 100%, to wybierz się na teren bez czegokolwiek, w co można przywalić. Kałuża się przyda wciśnij pedał i jak zacznie napierniczać, zobacz czy autem można skręcić podczas hamowania. Jeżeli będziesz mógł kierować(nie wpadnie w poślizg), to ABS jest sprawny.
Jak chcesz to możesz zrobić próbe SPLIT - z jednej strony koła na śliskim, z drugiej na suchym. Nie może obrócić auta jak zahamujesz przy jeździe na wprost, powinno się też dać kierować.
Pamiętaj, że jak zacznie "kopać", to masz nie odpuszczać nogi z pedału. I jak będziesz próbował, to nie może być dziur inaczej zacznie wariować.

Anonymous

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: Anonymous » 21 cze 2006, 10:12

Testowałem Identycznie :o Wjechałem w wode i przycisnąłem do oporu. Jesli działa powinno kopać w pedał hamulca.

Awatar użytkownika
hitmanag
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2763
Rejestracja: 02 cze 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Piła

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: hitmanag » 21 cze 2006, 11:45

Właśnie mnie to martwi :( Ilekroć na prostej drodze hamowałem mocno zadnego kopania nie było :( Dodam jeszcze panowie że przy zapłonie chwilkę swieci się na pulpicie abs po czym znika.Wiem że w innych markach (np.ford focus) w momencie zadziałania abs kontrolka też się zapala (podczas jazdy).
Lancia Phedra 2.0 136 KM jest
Lancia Kappa Coupe 2.0T jest
Lancia Phedra 2.0 136KM była
Lancia Y 1.1 była
Lancia Kappa SW 2.0 155KM była
Lancia Delta 1.8 131KM była

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: prezesjm » 21 cze 2006, 11:52

Hamowanie mocne nic nie daje, trzeba doprowadzić do zablokowania kół, w Lancii układ nie sygnalizuje działania. Lampka ma sie zaświecić przez chwilę po przekręceniu stacyjki i zapala się dopiero po stwierdzeniu awarii systemu.

Awatar użytkownika
hitmanag
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2763
Rejestracja: 02 cze 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Piła

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: hitmanag » 21 cze 2006, 11:54

Ok.Dziękuję bardzo za info.Sprawdzę
Lancia Phedra 2.0 136 KM jest
Lancia Kappa Coupe 2.0T jest
Lancia Phedra 2.0 136KM była
Lancia Y 1.1 była
Lancia Kappa SW 2.0 155KM była
Lancia Delta 1.8 131KM była

Awatar użytkownika
Kozi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 633
Rejestracja: 30 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań=>Buk

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: Kozi » 21 cze 2006, 13:24

Moja Delta to pierwsz auto jakie miałem z ABSem. Zauważyłem zimą właśnie
taki efekt o jakim piszecie. Mianowicie pedał naciska na stopę i słychać takie dziwne chrupotanie. Koła oczywiście się nie blokują a przynajmniej starają się nie blokować. Przy normalnym hamowaniu tego nie słychać a pedał hamulca poddaje się naciskowi stopy. Miałem właśnie wątpliwości co do tego dźwięku ale z tego co opisujecie wnioskuję ze tak właśnie ma być.


Pozdro
kozi
Pozdrawiam

Kozi

Obrazek
Lancia Kappa SW 2.4 JTD 2000' - Jest
Lancia Delta 1.8 8V 1994 - Była

Anonymous

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: Anonymous » 21 cze 2006, 14:29

Mi się świeci kontrolka ABS-u, sam ABS nie działa, po prostu w pewnym momencie przestał działać i zaświeciła się kontrolka.
I moje pytanie: co może byc przyczyną awarii tego układu?

Anonymous

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: Anonymous » 21 cze 2006, 17:50

Zacznij od bezpiecznikow a potem czujnikow indukcyjnych na kolach. Sprawdz czy pierscienie nie sa uszkodzone mechanicznie (te z wypustkami), zobacz, czy czujniki, ktore mierza predkosc sa cale, czy nie pourywaly sie z nich przewody, czy odstep miedzy nimi, a tarczami sa jednakowe - zmierz szczelinomierzem. Pamietaj, ze nawet najmniejsza nieprawidlowosc wylacza ABS, moze sie okazac, ze to bedzie ****.
Jezeli chcesz od razu wykryc usterke, to znajdz warszata z kompem i bedzie wszystko wiadomo, bo ABS testuje obwody przy kazdym uruchomieniu.
Jezeli nie masz kasy, to mozesz jezdzic z uszkodzonym, bedziesz miec auto bez ABS, ale reszta bedzie dobrze dzialac. PAMIETAJ, ZE NAWET JAK SPOWODUJESZ WYPADEK I OKAZE SIE, ZE TO PRZEZ NIEDZIALAJACY ABS, TO NIC TOBIE NIE GROZI Z TEGO POWODU, BO ABS JEST WYPOSAZENIEM DODATKOWYM I NIE MUSI DZIALAC :)

Awatar użytkownika
hitmanag
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2763
Rejestracja: 02 cze 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Piła

Nuova Delta - jak sprawdzić prawidłowość działania ABS

Post autor: hitmanag » 22 cze 2006, 6:28

Sprawdziłem i macie koledzy rację.Działa dokładnie w taki sposób jak pisaliście.Kałuża hamowanie i szarpanie pedałem hamulca.Dziękuję za podpowiedź
Lancia Phedra 2.0 136 KM jest
Lancia Kappa Coupe 2.0T jest
Lancia Phedra 2.0 136KM była
Lancia Y 1.1 była
Lancia Kappa SW 2.0 155KM była
Lancia Delta 1.8 131KM była

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”