Dedra 1.6 MPI - swap na 2.0 20V?

Awatar użytkownika
GrimlocK
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 374
Rejestracja: 22 lip 2011, 2:42

Re: Dedra 1.6 MPI - swap na 2.0 20V?

Post autor: GrimlocK » 26 kwie 2013, 20:11

schab pisze:
GrimlocK pisze:Jakbyś chciał się pozbywać swojego silnika, to jestem chętny na górę, wiązkę, komputer...bym sobie ulepszył mojego 75 spi ;) A tak apropo swapa, nie rozważałeś ulepszenia obecnego motoru? Kupując osprzęt od PuntoGT miałbyś ponad 130KM i 200Nm. Czasem potrzebne rzeczy można tanio wyrwać.
Taki drobiazg : Punto GT ma silnik 1,4 turbo . Jak sobie wyobrażasz przełożenie turbiny do silnika , który nie jest odprężony ?
Tak sobie wyobrażam, że fabryczny SOHC ma sprężanie na poziomie z tego co pamiętam lekko powyżej 9:1. Można więc powiedzieć, że jest fabrycznie przystosowany do turbo. Nie tylko to o tym świadczy - grubość korbowodów, natrysk oleju na denka, ogółem cały układ korbowo-tłokowy znosi moce spokojnie 200-250KM. Poza tym, napisałem to, bo wiem, że to będzie działać. Fabryczne PuntoGT ma stopień sprężania 7.8:1 co jest śmiesznie małą wartością. W byłym PuntoGT mojego brata została założona głowica od wolnossącego SOHCa, większa sprężarka i inne mody, stopień sprężania wynosił okolice seryjnego SOHCa, auto miało 200KM i znosiło to bezproblemowo - ba, jego silnik jeździ dalej w innym Punto i nic mu nie jest. Poza tym, w innym PuntoGT założono na seryjny blok 1.6 osprzet od GT i nic się nie działo, także jestem pewien, że taki mod jest możliwy.
Jaca! pisze:
GrimlocK pisze:Jakbyś chciał się pozbywać swojego silnika, to jestem chętny na górę, wiązkę, komputer...bym sobie ulepszył mojego 75 spi ;) A tak apropo swapa, nie rozważałeś ulepszenia obecnego motoru? Kupując osprzęt od PuntoGT miałbyś ponad 130KM i 200Nm. Czasem potrzebne rzeczy można tanio wyrwać.
Będę pamiętał :) O silniku z Punto też myślałem... Zabawy dużo, problematyczna jest też dostępność części, do tego efekt niewspółmierny do poniesionych kosztów i czasu. W punciaku taki silnik robi robotę ale w Dedrze już niekoniecznie.

No cóż, zabawy trochę jest, tak samo ze swapem ;) Nie mając Gtka na dawce to faktycznie, koszt zakupu poszczególnych fragmentów "układanki" może wynieść tyle co sensowny motor R5. No i do charakteru Dedry SW bardziej pasuje motor rozwijający płynnie moment obrotowy, w szerokim zakresie.

dawidson

Odp: Dedra 1.6 MPI - swap na 2.0 20V?

Post autor: dawidson » 26 kwie 2013, 21:23

Jaca! pisze:
GrimlocK pisze:Jakbyś chciał się pozbywać swojego silnika, to jestem chętny na górę, wiązkę, komputer...bym sobie ulepszył mojego 75 spi ;) A tak apropo swapa, nie rozważałeś ulepszenia obecnego motoru? Kupując osprzęt od PuntoGT miałbyś ponad 130KM i 200Nm. Czasem potrzebne rzeczy można tanio wyrwać.
Będę pamiętał :) O silniku z Punto też myślałem... Zabawy dużo, problematyczna jest też dostępność części, do tego efekt niewspółmierny do poniesionych kosztów i czasu. W punciaku taki silnik robi robotę ale w Dedrze już niekoniecznie.
Zabawy mało chciałeś napisać... Jedyne co w sumie wymaga jakiejś konkretnej ingerencji to lekki mod kanałów ssących aby kolektor pasował (podcięcia na wtryski) - przeróbka kosztowała mnie niecałe 50 zł o ile dobrze pamiętam.
Poza tym cały osprzęt pasuje.

Dostępność części tak samo skomplikowana jak zakup punto gt lub uno turbo.

A jak to będzie jeździć? Moim zdaniem fajnie bo nawet przy mocy 140-150 koni będzie sporo lżejsze od 2,0 16v.

"... I guess it's just the way I'm wired."
www.delta-HF.com

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra 1.6 MPI - swap na 2.0 20V?

Post autor: bassman » 27 kwie 2013, 20:27

Ja nosiłem się z zakupem Alfy 155 V6 i przełożenia przodu do Dedry, ale uznałem to za mało sensowne i satysfakcjonujące... Bawi mnie Dedra Turbo 4x4 ale jak na złość nie mam teraz kasy na to!

Pozdrawiam.
Dla klubowiczów naprawię, wyreguluję samochód, instalację lpg.
Wykonam naprawy (spawanie) w stali, żeliwie, miedzi, aluminium, głównie TIGiem.


Żony:
Lancia Musa Platino 1,4 16V
Moje:
Lancia Dedra LX SW 1,6 mpi 95' - NA SPRZEDAŻ, z pokaźnym pakietem części.
Lancia Dedra LS SW 1,6 mpi 96 - dawca części, w pakiecie j.w.

: yesyes : Czerwony Gruz - Honker 91'
Pupowóz - Jeep Commander

Awatar użytkownika
Jaca!
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 156
Rejestracja: 08 kwie 2012, 12:13
Imię: Jacek
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Dedra 1.6 MPI - swap na 2.0 20V?

Post autor: Jaca! » 28 kwie 2013, 21:41

Dzwięk silnika R5 jest przepiękny... Po prostu miód :)

Pomysł z 1.6 turbo do mnie nie przemawia zbytnio.
Dedra 1.6 75KM
Dedra 20VT 230KM

Manufaktura Italia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”