Dedra - Awaria sprzęgła

Awatar użytkownika
GLen
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 14 lip 2010, 10:14
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: GLen » 09 cze 2011, 11:58

Witam wszystkich.
Wczoraj wieczorem dopadła mnie pierwsza od ponad roku awaria w mojej Lancy (poczułem się zaskoczony)
Podczas spokojnej jazdy, całkowicie niezapowiedzianie i bez żadnych hałasów pedał sprzęgła stał się miękki i przestał reagować na moje rozkazy, prośby i groźby.
Jakoś dojechałem do domu, choć jazda bez sprzęgła w ruchu ulicznym powoduje wypieki na twarzy - jakby się pierwszy raz w życiu siedziało za kierownicą :lol:
Sprzęgło jest hydrauliczne niestety, a wolałbym żeby był tam patent linkowy jak w Deltach (przynajmniej mniej do diagnozy co się spi...o)

Objawy:
Pedał odbija do końca (chociaż dziś rano zastałem go opadniętego) nie wydaje przy tym żadnych dziwnych dźwięków. Jest bardzo miękki no i nie wysprzęgla wcale. Podczas pracy silnika kiedy wcisnę do końca słychać lekkie świszczenie. Do wczoraj działało elegancko, wysprzęglało płynnie, nie ślizgało, nie trzaskało, nie piszczało.

Obserwacje:
- płynu w zbiorniczku jest tyle samo ile przed awarią,
- pompa przy pedale wygląda ok i jest całkowicie sucha
- wysprzęglik na skrzyni wygląda źle (załączam foto)

Jeżeli to wysprzęglik (a tak myślę) to pół biedy i dam sobie radę, ale bardzo proszę o inne opinie i porady.. Mam tylko nadzieję że to nie docisk bo siwych włosów znowu będzie więcej..
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Aktualne:
Delta III 1.4
Phedra 2.0 Multijet

Byłe:
Lybra SW 2.0
Dedra SW 1.9 TD
Y 1.2

Awatar użytkownika
Mariusz91
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2737
Rejestracja: 08 cze 2007, 0:00
Skype: Mariusz8.32
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: Mariusz91 » 09 cze 2011, 12:14

Albo pompa przepuszcza, albo wysprzęglik przepuszcza, wątpię by był to docisk. Tak czy inaczej wymienia się obie te części parami, bo jeżeli wymienisz tylko cześć uszkodzoną to, ta rzekomo dobra padnie Ci za 1000km ;) Sprawdzone i potwierdzone, sam to przezyłem :D. Jak masz trochę wiedzy technicznej i czasu to możesz się pobawić zestawami naprawczymi, zestaw naprawczy pompy kosztuje 20zł, wysprzęglika pewnie też coś koło tego. Natomiast jeśli chcesz nowe części no to będzie na pewno drożej ;)

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: jerzy » 09 cze 2011, 14:08

Witam,prawdopodobnie poszła pompa bo jak parzę na fotki wysprzęglika to tam nie widzę jakichkolwiek wycieków płynu. Możesz sprawdzić czy pompa leje ,a przynajmniej jak ściągniesz osłonę gumową to powinno być mokro od płynu.

pozdro,,,,,,,,

dedra 19tdsl

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: bassman » 09 cze 2011, 16:14

Jeśli pompa sucha, to uszkodzeniu uległa uszczelka tłoka pompki lub jej gładź.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
GLen
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 14 lip 2010, 10:14
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: GLen » 09 cze 2011, 18:24

Wielkie dzięki że pomagacie. Sprawdziłem pompę i jest sucha, czyli wychodzi na uszkodzenie tłoczka lub gładzi..
Dużo jest zamienników za ok 120plnów, jakieś A.B.S. CIFAM, ABE, LPR, intercarsowy KAGER ok 240, i co tu teraz wybrać.
To co, na 100% kupować nową pompkę? Nie stać mnie na kosmiczne ceny mechaników ze stolicy niskopiennej pomarańczy a bez auta kurcze jak bez ręki..
Pozdrawiam!
Aktualne:
Delta III 1.4
Phedra 2.0 Multijet

Byłe:
Lybra SW 2.0
Dedra SW 1.9 TD
Y 1.2

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: jerzy » 09 cze 2011, 18:38

Spróbuj jeszcze może odpowietrzyć - może coś tam w układzie się wydarzyło .Odpowietrznik powinien być na wysprzęgliku.
A może gdzieś cieknie na wężu między pompą a wysprzęglikiem.

Pozdro,,,,,,,,,,

Awatar użytkownika
GLen
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 14 lip 2010, 10:14
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Dedra TDS - Awaria sprzęgła

Post autor: GLen » 16 cze 2011, 13:16

Ok, nowe wieści ..
Kupiłem nową pompę, założyłem i wziąłem się za odpowietrzanie.
Wszystko szło z górki, sprzęgło działało coraz lepiej, już się cieszyłem że będzie ok, gdy tu nagle coś stuknęło, a pedał zablokował się gdzieś w połowie..

Sprawdzam co się stało a tu wysprzęglik wypluł bolec, a łapa sprzęgła bez żadnego oporu wychyla aż do samego końca czyli obudowy skrzyni biegów.
Rozumiem że szlag trafił sprężynę docisku? albo łożysko się tam gdzieś zablokowało? : cenzura : Pochlastać się można..
Aktualne:
Delta III 1.4
Phedra 2.0 Multijet

Byłe:
Lybra SW 2.0
Dedra SW 1.9 TD
Y 1.2

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - Awaria sprzęgła

Post autor: bassman » 19 cze 2011, 11:45

Prawdopodobnie łożysko przeskoczyło za słoneczko.
Tak bywa jak wypracowane jest sprzęgło.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”