Delta 2.0 - gaśnie

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 23 maja 2011, 0:57

Mam problem następującej natury, autko (Lancia Delta 2.0 16V) ma problem z zapaleniem jak mu się nie położy nogi na gaz i nie przytrzyma to potrafi zgasnąć. Auto za mim się rozgrzeje po gwałtownym zejściu z obrotów gaśnie. Przy ostrożnym ściąganiu nogi z gazu tak się nie dzieje. Generalnie mam wrażenie że ma niskie obroty na biegu jałowym, coś w granicach 700 może troszkę więcej. Auto jak się rozgrzeje już tak nie marudzi, choć obroty dalej wydaję mi się za niskie. Pytanko co to może być i jak to sprawdzić? Dodatkowe spostrzeżenie za mim plecionka została zaspawane na benzynie oczywiście śmierdziało spalinami w kabinie ale dodatkowo wyczuwalny był dość dobrze zapach benzyny, mam wrażenie że auto nie przepala dobrze benzyny albo zalewa silnik (tu by się pewnie kłaniała sonda). Prosił bym o ewentualne sugestie co mam sprawdzić i jak to sprawdzić.
P.S: Stan świec i kabli dobry, kompresja po 15bar na gar :) świeczki mają właściwy kolor czyli nie są ani białe ani za olejone ani obrośnięte sadzą, Mają kolor ciemno brązowy / czarny coś pomiędzy. Auto nie dymi, przy ostrym prze gazowaniu na postoju puszcza lekko czarny dymek. Mam wrażenie że spaliny pachną lekko nie przepalona benzyną ale może mi się wydawać.

energy7
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2006, 0:00
Lokalizacja: Wrocław Bolesławiec

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: energy7 » 23 maja 2011, 15:16

Sprawdź sondę zwykłym miernikiem czy są zmiany napięcia w przedziale 0,2V-0,8V. ECU na podstawie odczytu z sondy wzbogaca, zubaża mieszankę. Jak masz czarny nalot na wydechu-sadzę to za bogata mieszanka.

Awatar użytkownika
mac1us
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1321
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:10
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radziszów Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: mac1us » 23 maja 2011, 22:06

Sonda nie ma wpływu na gaśnięcie silnika. Sprawdziłbym przekaźnik pompy paliwa, pod plastikiem koło prawego kielicha, czujnik położenia wału, przeczyszczenie VAE też powinno coś dać. Zacznij od najprostszego czyli przeczyszczenia zaworu VAE.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 23 maja 2011, 23:38

mac1us pisze:Sonda nie ma wpływu na gaśnięcie silnika. Sprawdziłbym przekaźnik pompy paliwa.
Ok ale czemu auto po zagrzaniu nie gaśnie?
mac1us pisze:czujnik położenia wału, przeczyszczenie VAE też powinno coś dać. Zacznij od najprostszego czyli przeczyszczenia zaworu VAE.
Co to jest VAE i gdzie to znajdę? Jak sprawdzić czujnik położenia wału i gdzie jest ulokowany?

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 28 maja 2011, 23:10

Dobra rozebrałem v.a.e tylko mam pytanie bo nie zwróciłem uwagi a zauważyłem to dopiero przy składaniu którą sprężynę dać na spód pod siłownik grubsza czy cieńszą?
Obrazek
Wydaje mi się że cieńsza była jako pierwsza, a pod siłownikiem ta grubsza ale nie jestem już pewien.

Awatar użytkownika
mac1us
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1321
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:10
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radziszów Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: mac1us » 29 maja 2011, 0:00


Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 29 maja 2011, 9:48

mac1us pisze:Zobacz tutaj
Widziałem to już, tu nie ma odpowiedzi na moje pytanie.

energy7
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2006, 0:00
Lokalizacja: Wrocław Bolesławiec

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: energy7 » 31 maja 2011, 18:11

Bodajże grubsza idzie pod tłoczek, a cieńsza pod nakrętkę. Ten tłoczek chowa się i wysuwa umożliwiając przepływ powietrza, a porusza go cewka która jest wewnątrz tej dużej metalowej obudowy (taki elektromagnes) więc duża powinna odbijać tłoczek w dół.
A sprawdzić czy działa bardzo łatwo, podłącz wtyczkę do niego, ale nie wkładaj do tej podstawy i włącz zapłon, tłoczek powinien się poruszać góra dół przez kilka sekund.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 31 maja 2011, 22:54

Dzięki

Awatar użytkownika
MateX71
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 60
Rejestracja: 31 mar 2010, 18:21
Imię: Mati
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: MateX71 » 25 cze 2011, 18:31

Mam taka samą wersje silnikową i taki sam problem tylko ze u mnie jeszcze zjadała troche oleju ale roblem oleju tkwił w uszczelniaczach zaworowych .a z gasnięciem na zimnym silniku to jeszcze ten problem nie został rozwiązany

Awatar użytkownika
mac1us
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1321
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:10
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radziszów Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: mac1us » 25 cze 2011, 19:39

Masz za niskie obroty jak jest zimny i normalne jak jest ciepły (850-900)?

Awatar użytkownika
MateX71
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 60
Rejestracja: 31 mar 2010, 18:21
Imię: Mati
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: MateX71 » 26 cze 2011, 18:58

no dokładnie tak jest z obrotami tak jak piszesz i co jeszcze jest to to że jak troche jej przycisne przez dłuzszy czas to potem falują obroty miedzy 20 a 30

Awatar użytkownika
mac1us
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1321
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:10
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radziszów Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: mac1us » 27 cze 2011, 16:05

To zacznij od przeczyszczenia zaworu vae, tam gdzie napisałem zobacz tutaj, jest opisane co i jak. Jak przeczyszczenie nic nie da to szukaj innego, sprawnego vae. Jak Ci się auto nagrzeje to odepnij zawór i pojeździj trochę na odpiętym to zobaczysz jak się auto zachowuje.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2066
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: Jam_Belfegor » 27 cze 2011, 23:58

MateX71 mój też gubi olej przez uszczelniacze zaworowe ale to akurat tu nie wiele ma do rzeczy. U mnie pomogło wyczyszczenie v.a.e i trochę słabsze dokręcenie śruby regulacyjnej na nim, regulacja CPP, i ustawienie obrotów śrubą na przepustnicy oraz jej wyczyszczenie (przy okazji dolot też się wyczyścił, bo go ściągałem a było trochę oleju w nim).

Awatar użytkownika
mac1us
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1321
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:10
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radziszów Kraków

Re: Delta 2.0 - gaśnie

Post autor: mac1us » 28 cze 2011, 9:05

Żeby mieć problem z głowy z brudnym dolotem i vae zdejmijcie sobie wąż od odmy z dolotu zaślepcie otwór po odmie w dolocie, a odme wypuśćcie pod auto.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”