Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 13:38

Witam,
W poniedziałek byłem u mechanika u którego profilaktycznie wymieniłem pasek rozrządu i rolki. Gdy wracałem od niego do domu silnik bardzo szybko osiągnął temperaturę pomiędzy 80C a 110C. Nigdy wcześniej tak szybko i tak bardzo się nie nagrzewał. Dodatkowo dźwięk spod maski był bardziej metaliczny niż zwykle.

Na następny dzień auto nie odpaliło. Tak stał aż do dzisiaj(sobota), zaholowałem go do warsztatu gdzie stwierdzono że to świece i po wymianie zapalił. Niestety to nie koniec przykrych niespodzianek a mianowicie silnik po odpaleniu chodzi równo ale strasznie głośno i trzęsie się mocno.

Czy to może być coś poważnego? Czy możliwe że ten mechanik który wymieniał pasek coś spie...ił i teraz przyjdzie mi słono zapłacić za jakieś poważne uszkodzenia pod głowicą? I co to w ogóle może być? Proszę o porady ponieważ w warsztacie sprawdzą go dopiero w poniedziałek.

Mechanik który robił rozrząd ma warsztat tak z 20 km od miejsca w którym obecnie jest auto i w sumie to on powinien teraz to robić skoro coś źle zrobił, prawda?

Z drugiej strony odradzono mi jazdę autem z tak trzęsącym i głośno chodzącym silnikiem i musiałem zostawić auto w tym warsztacie bliżej a że kasa z nieba nie spada to nie chciałbym bulić dwa razy za rozrząd czy też za coś innego co powstało w wyniku złej wymiany.
Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: jerzy » 13 lut 2010, 18:42

Witam - piszesz ,że silnik pracuje równo ale go strasznie trzęsie ,jedno z drugim się wyklucza albo pracuje równo albo go trzęsie.Chyba,że są zbyt niskie obroty pracując równo trzepie go z powodu niskich obrotów.
Następnie opisujesz,że silnik zbyt głośno pracuje metaliczny hałas - jeśli gość nic nie grzebał przy pompie to musiał źle ustawić rozrząd gdzieś o jeden ząbek będzie przestawiony na przyspieszenie dlatego wg mnie masz wyższą temperaturę.
Teraz raczej nie jeździj autem gdyż możesz narobić sobie kłopotu.Trzeba by by ktoś co się zna lub ten mechanik przyjechał do Ciebie i sprawdził zgodność ze znakami rozrząd .Albo na lawetę i do tego fachowca podjechać.
Chyba ,że zatankowałeś jakieś felerne paliwo?
____________________
lancia dedra 19td

Awatar użytkownika
Pingvin
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1423
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: PWL/FZ

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Pingvin » 13 lut 2010, 19:08

Szczerze przyznam, że nie wiem jak sprawa wygląda w Delcie (z dieslem tym bardziej), ale ja podobne objawy miałem w CC kiedy "kończyła" się poduszka pod silnikiem. Sam silnik chodził ok, ale cała buda trzęsła się jak galareta i słychać było wyraźne metaliczne brzęczenie.
Lancia Kappa Coupe 2.0t '98 - 1584
Hyosung GV650
Jeep Renegade 1.0 GSE Limited

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 19:11

No właśnie silnik pracuje równe z tym że bardzo się trzęsie, nie szarpie jakoś ale trzęsie.

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: jerzy » 13 lut 2010, 20:31

Gramatyk pisze:No właśnie silnik pracuje równe z tym że bardzo się trzęsie, nie szarpie jakoś ale trzęsie.
Czy możesz określić równo a trzęsie bo jak pracuje równo to jest jak u diesla kle kle ,kle ....a jak nie równo kle kl kl kle kle,,,, i się kiwa obroty pływają .Jak jest zimny pracuje inaczej ? a jak ciepły inaczej?
Pozdrawiam

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 21:09

Obroty mu nie falują raczej, no właśnie jest to kle kle tylko tak ze 3 razy głośniej i bardziej metaliczne niż zwykle, wcześniej też chodził głośno i się trząsł ale teraz to po prostu chodzi jak nie przymierzając ciągnik.

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: jerzy » 13 lut 2010, 21:43

Niech Ci to ktoś posłucha kto się zna na pracy diesla i odróżni to trzęsienie od rzeczywistej pracy silnika .Bo rzeczywiście to trzęsienie może być spowodowane uszkodzeniem poduszki i wrażenie może być takie ,że to jest wina silnika.Ty jesteś pod wrażeniem odebranie pojazdu od mechanika i zbieg okoliczności ....może być taki jaki jest w tej chwili.Dźwięk metaliczny ale równy może świadczyć o b.dobrej pracy silnika.Ale i nie zawsze tak musi tak.W tym przypadku musi posłuchać ktoś kto ma w tym jakąś wprawę .Jeszcze raz pytam - czy nie tankowałeś jakiegoś kiepskiego paliwa?

_____________________
lancia dedra 19 td

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 21:48

Już odpowiadam jeśli chodzi o paliwo to tankuje na Shellu więc wydaje mi się że nie najgorsze paliwo. Dodatkowo ostatnio miał wymieniane filtry i olej. No zostawiłem go na warsztacie w poniedziałek mają go sprawdzić. A czemu pytasz o paliwo?

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Odp: Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: markiz » 13 lut 2010, 22:04

Gramatyk pisze:Już odpowiadam jeśli chodzi o paliwo to tankuje na Shellu więc wydaje mi się że nie najgorsze paliwo. Dodatkowo ostatnio miał wymieniane filtry i olej. No zostawiłem go na warsztacie w poniedziałek mają go sprawdzić. A czemu pytasz o paliwo?
Kiedyś wracając z nad morza,zatankowałem na malej stacji orlenu.Tak ją przymulało,że nawet jak żona siadła za kółko
stwierdziła,że jednak to nie moja obsesja na punkcie paliwa i mocy.Po prostu trafiłem na jakiś szajs.
To tyle na twoje pytanie-A czemu ............ :D
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 22:10

W sumie różne rzeczy mogą się przytrafić z paliwem :D ale przeważnie na tej samej stacji tankuje. Głównie chodziłoby mi o inf czy w wyniku (odpukać) złego założenia paska od rozrządu mogło dojść do jakichś poważniejszych awarii w samym silniku? Jeśli tak to co? Czy jeśli chodzi(co prawda głośno)to nic groźnego nie powinno się stać? Czy po wymianie rozrządu konieczna jest regulacja pompy wtryskowej?

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: jerzy » 13 lut 2010, 22:28

Gramatyk pisze:
Temat postu: Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem
Już odpowiadam jeśli chodzi o paliwo to tankuje na Shellu więc wydaje mi się że nie najgorsze paliwo. Dodatkowo ostatnio miał wymieniane filtry i olej. No zostawiłem go na warsztacie w poniedziałek mają go sprawdzić. A czemu pytasz o paliwo?
Bo przypadek ,który opisujesz może być spowodowany kiepskim paliwem - jeśli to był Shell to powinno być OK - ja też tam tankuję .
Wobec tego mogła Ci faktycznie walnąć poducha pod silnikiem i robi wrażenie nierównej pracy silnika.
Musi Ci to ktoś posłuchać kto jest obsłuchany w dieslach.Ale mimo to ta podwyższona temperatura może ? wskazywać na jakiś błąd przy wymianie paska. Wg. mnie jeśli wcześniej było OK to nie jest potrzebna regulacja pompy-jeżeli nic nie kombinował przy niej mechanik,który robił z rozrządem.

______________
dedra 19td

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 22:37

No majstry na warsztacie powiedzieli że mogło coś walnąć w silniku(i dlatego tak chodzi) i tego się najbardziej obawiam, z tym że nie wiem czego mogę oczekiwać jeśli faktycznie poszło coś w silniku. Macie jakieś pomysły?
Jerzy pisałeś że tą podwyższoną temp może powodować pasek źle założony o jeden ząbek, a czy i on mógłby powodować głośniejszą pracę silnika i wprowadzać go w te drgania?

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: jerzy » 13 lut 2010, 22:48

Oczywiście i przede wszystkim jak pasek przeskoczy to wszystko może się zdarzyć.
W Twoim przypadku z opisu wskazuje,że masz za wczesny zapłon i dlatego występują stuki metaliczne i przegrzewanie się silnika.
Przy złym ustawieniu paska może dojść do poważnego uszkodzenia silnika tj.dogonienia zaworu przez tłok i go skrzywienie - kłopoty wtedy są poważne trzeba ściągać głowice i roboty huk .... :!:

_______________
dedra 19td

argenta67

Odp: Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: argenta67 » 13 lut 2010, 22:49

Gramatyk pisze:No majstry na warsztacie powiedzieli że mogło coś walnąć w silniku(i dlatego tak chodzi) i tego się najbardziej obawiam, z tym że nie wiem czego mogę oczekiwać jeśli faktycznie poszło coś w silniku. Macie jakieś pomysły?
Jerzy pisałeś że tą podwyższoną temp może powodować pasek źle założony o jeden ząbek, a czy i on mógłby powodować głośniejszą pracę silnika i wprowadzać go w te drgania?
Każdy błąd w ustawieniu rozrządu a diesla szczególnie będzie się objawiał własnie głośną praca a i szybsze nagrzewanie może spowodowane tym błędem. :-?

Gramatyk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Delta 1.9 td - rozrząd, silnik - proszę o pomoc

Post autor: Gramatyk » 13 lut 2010, 22:59

Ok dzięki za wszystkie informację już mniej więcej wiem na czym stoję, w poniedziałek dam znać co oni stwierdzili i jak to załatwili.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”