Dedra - skraplacz klimatyzacji

SRUUF
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 02 lip 2009, 18:01
Skype: pilczanka
Lokalizacja: Wrocław

Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: SRUUF » 22 sie 2009, 18:02

Witam. Czy ktos wie gdzie znajduje sie i jak przeczyscic skraplacz (odprowadzanie wilgoci ze skraplacza) klimy?
Po przejsciu z funkcji "lo" na 18*C pojawia mi sie w kabinie zapach wilgoci, mimo ze przynajmniej raz w roku wymieniam mikrofiltr i czyszcze cleanerem kanaly nawiewu...
Prosze o pomoc,
Pozdrawiam!
Marek

Awatar użytkownika
bolek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 489
Rejestracja: 03 sie 2007, 0:00
Imię: Piotr
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: Dedra skraplacz klimatyzacji

Post autor: bolek » 22 sie 2009, 21:24

Skraplacz to inna nazwa chłodnicy klimatyzacji, czyli miejsca gdzie skrapla się czynnik chłodniczy. Podejrzewam, że chodzi ci raczej o tzw. filtr-osuszacz. U mnie mieści się pod akumulatorem, ale on zbiera wilgoć z czynnika, który krąży w układzie, nie ma wpływu na zapachy w kabinie.

SRUUF
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 02 lip 2009, 18:01
Skype: pilczanka
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Dedra skraplacz klimatyzacji

Post autor: SRUUF » 23 sie 2009, 10:46

Zapewne źle (przez analogię do posiadanego Peugeota 307) oceniłem potencjalną budowę układu.
W Peugeocie co jakiś czas spod ścianki grodziowej wylatuje wężykiem woda z klimy, właśnie z odprowadzenia jej nadmiaru spod skraplacza. U znajomego nadmiar wody z klimy w L. Lybra wylatuje spod prawego nadkola. A u mnie nigdzie. Dla czego po wyłaczeniu LO pojawia się na jakieś 5 minut wilgoć (nie typowy smród brudnego, zagrzybionego układu)? Może ktoś posiada instrukcję obsługi do Dedry (głównie chcodzi mi o automatyczną klimatyzację)?

Gość

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: Gość » 25 sie 2009, 18:53

Trochę teorii,czy to peugeot ,czy lybra tudzież inna furmanka-skraplacz jest to miejsce gdzie czynnik ze stanu lotnego przechodzi w ciecz,oddając przy tym duże ilości ciepła,i zawsze znajduje się przed chłodnicą płynu chłodzącego.W twoim przypadku chodzi o parownik jak domniemywam /czynnik chłodzący przechodzi ze stanu ciekłego w stan gazowy za pomocą ciepła pobieranego z otoczenia/.Otóż w każdym aucie dobranie się do parownika nastręcza zawsze dużo,bardzo dużo kłopotów dla wykonującego w/w czynność.Wiąże się to z rozebraniem całej przedniej konsoli,i trudność ta nie polega na rozebraniu tego ,a na ponownym złożeniu w taki sposób aby póżniej nic nie stukało i pukało.
bez tytułu3.JPG
bez tytułu1.JPG
Warto jeszcze dodać,że zamiast zaworu rozprężnego stosuje się dyszę dławiącą,ale na ten temat można poszukać w internecie lub na szkoleniu.Zdjęcia i opisy zaczerpnięte z materiałów szkoleniowych z sprzed 5 lat,i nie jestem ich autorem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SRUUF
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 02 lip 2009, 18:01
Skype: pilczanka
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: SRUUF » 26 sie 2009, 8:17

Fajne rysunki :D Niestety nadal nie wiem, czy jako amator mam szansę samemu "udrożnić" sobie jakiś kanał/wężyk do odprowadzania nadmiaru wilgoci, a może to jednak trzeba wymienić - nazwę to - "wkład filtra odstojnika/parownika" ?
Jednym słowem, co zrobić abym nie miał takiego efektu w kabinie?

Gość

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: Gość » 26 sie 2009, 17:31

Najpierw udrożnić odpływ wody z parownika,/jesli nie masz pojęcia jak/to podjedż do gości od klimatyzacji.Jesli to nie pomoże ,a nie pomoże bo masz smród jak stare rozkładające się szmaty,prponuję wyciągnąć parownik na zewnątrz i obejrzenie do czego on się nadaje.Parownik,żeby wyciągnąć trzeba całą deskę wybebeszyć i dopiero dostaniesz się do niego

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: bassman » 26 sie 2009, 21:55

Daj maila na PW, wyślę Ci dokumentację serwisową wentylacji Dedry, niestety na serwer klubowy się nie mieści.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: dr_scott » 28 sie 2009, 22:32

Dokładnie chodzi o skraplanie się wilgoci na parowniku podczas pracy klimatyzacji. Po jej wyłączeniu bądź ustawieniu wyższej temperatury woda przestaje się wykraplać a ta która jest na parowniku zasysana jest do kabiny.
Może pojawić się zapach wilgoci, ale w żadnym przypadku nie powinien pojawić się zapach stęchlizny. Oznacz to, że parownik obrośnięty jest grzybami, które rozwijają się w tym zawilgoconym środowisku po wyłączeniu klimy - szczególnie jak wnętrze się nagrzeje na postoju.

Wyczyścić to można na kilka sposobów....

1. Rozebrać układ i mechanicznie oczyścić parownik, potem chemicznie i na koniec ozonowanie.
2. Próbować chemicznie preparatem (najlepiej WURTH) przez rurkę do odprowadzania kondensatu pod auto oraz przez otwór po wyjęciu wentylatora.
3. Próbować do skutku ozonować układ wentylacji.

Ja mam podobny problem, choć może nie na taką skalę jak kolega.
Mam generator ozonu i raz na jakiś czas wtłaczam ozon bezpośrednio na parownik. Pomaga, ale i tak nie mogę do końca wybić nieprzyjemnych zapachów. Chyba poprzedni właściciel wyhodował niezła dżunglę na parowniku. W końcu chyba to rozbiorę i wyczyszczę wpierw mechanicznie.

Jak już układ będzie czysty to należy dbać o czystość filtra, a więc nowy co roku, najlepiej z aktywnym węglem. Proponuję też profilaktycznie co roku ozonować całe wnętrze auta. Ozon zabija wszystkie mikroorganizmy i zapachy wsiąknięte w tapicerkę.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: bassman » 29 sie 2009, 17:48

W końcu Ktoś opisał całą istotę problemów z utrzymaniem klimatyzacji, dochodzi do tego jeszcze kilka innych rzeczy dość ważnych, jak wymiana osuszacza a nie jego regeneracja...

PS. mail poszedł ;).

Pozdrawiam.

PS2.
Jak możesz to poisz trochę tą wytwornicę ozonu.
Własnoróbka, fabryczny, jaka moc, jaka budowa, sposób działania, może jakieś fotki, schematy?
Będzie dla potomnych, tu też są fani Adama Słodowego ;)

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: dr_scott » 29 sie 2009, 22:10

Yo, dzięki za serwisówke.

Co do ozonatora... kupiłem przez neta gotowy produkt.
Najpierw przez jakiś czas zgłębiałem wiedzę na temat ozonowania i generatorów ozonu. Okazuje się, że generatory są powszechnie stosowane do ozonowania wody oraz odkażania sal szpitalnych.
Po nitce do kłębka... Okazuje się, że do ozonowania samochodu oraz niewielkich pomieszczeń wystarczy generator o wydajności 250...300mg/h. A takie ozonatory powszechnie stosowane są do ozonowania... wody w akwarium!
Firmy, które ozonują auta używają takich właśnie sprzętów... ;)

Na allegro jest tego pełno, ale sprzedawcy żerują na niewiedzy klientów i wciskają im ozonatory ze sklepu zoologicznego za niebagatelną kasę.
Tu przykład (NIE KUPOWAĆ!!) http://www.allegro.pl/item723657722_fm3 ... _fvat.html

Wystarczy dobrze poszukać na necie i można znaleźć o wiele lepszy sprzęcik w o wiele lepszej cenie! Ja kupiłem generator ozonu Hailea-300 za jakieś 300 zeta (dokładnie nie pamiętam). Ma regulowaną wydajność i świetny regulowany w szerokim zakresie timer. Kupowałem w sklepie internetowym McTen. http://mcten.pl/hailea-ozonator-hailea- ... 7e1934cf0a
Widze że teraz kosztuje 345 zeta.
Obrazek

W każdym razie można nim ozonować wszystko, od wody przez żywność, pomieszczenia, lodówki, zmywarki aż po klimatyzację w samochodzie ;)
Dodam, że ozonowanie w jakimś zakładzie to koszt rzędu 40..50 zeta. Lepiej kupić ozonator i wyozonować auta w całej rodzinie i wśród przyjaciół ;)

Pozdrawiam!
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Gość

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: Gość » 30 sie 2009, 20:45

Tylko pamiętaj jak masz sztuczną tapicerkę to możesz sobie zrobić kuku,jak nastawisz na zbyt długi czas.Jesli parownik jest zbyt zagrzybiony/a domniemywam że jest/ ozonowanie nic nie pomoże ,tylko parownik na zewnątrz.To tak gwoli ostrzeżenia,możesz posłuchać lub odrzucić Twój wybór Twój samochód :D :D :D :D :D

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: dr_scott » 30 sie 2009, 21:52

Oczywiście ozonując zbyt długo można utlenić nieco więcej rzeczy niż tylko syfy ;) Ale pół godzinna sesja na 300mg/h napewno nie zaszkodzi.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

SRUUF
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 02 lip 2009, 18:01
Skype: pilczanka
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: SRUUF » 16 wrz 2009, 14:12

Dziękuję serdecznie wszytkim za porady. Ponieważ żadko bywam na forum (brak czasu), zlecę wymianę filtra osuszacza mechanikowi. Zobaczymy czy jeszcze coś "zaproponuje" w ramach usługi :) . Deski rozdzielczej nie podejme się rozbierać, bo to przechlapane. Marek

Awatar użytkownika
ktoś ŁDZ
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1657
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:07
Imię: Robert
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: ktoś ŁDZ » 28 cze 2013, 11:31

Nie chcę śmiecić forum nowymi wątkami, podepnę się pod ten.
Mam pytanie:
Czy chłodnica klimatyzacji (skraplacz) w Delcie 1.9td jest taka sama jak w benzynowych? Czy była różnica w ich budowie po liftingu modelu?

Według numerów katalogowych i rysunków części powinna pasować, ale czy teoria ta sprawdza się praktyce? (mam możliwość założyć od 2.0 16v).
Za odpowiedź z góry dzięki.
Pozdro - Robert
Jest:
Lancia Phedra 2.2 JTD 170KM - TyAaaaa_TO_wóz_zzz
+ Lybra Intensa 2.4 JTD SW - Papamobile :)
Było:
AR 156 SW 2.4 JTD 10V + wirus Ramzesa - Czarnulka
Delta II 1.9td
Nr. tel. 607645504

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - skraplacz klimatyzacji

Post autor: bassman » 29 cze 2013, 23:10

Z tego co pamiętam (mogę się teraz mylić) skraplaczy są dwa rodzaje: 1,6 i TD mają jeden typ, 1,8; 2,0 mają drugi typ.
W sumie można sprawdzić organoleptycznie - też z Łodzi jestem.

Pozdrawiam.
Dla klubowiczów naprawię, wyreguluję samochód, instalację lpg.
Wykonam naprawy (spawanie) w stali, żeliwie, miedzi, aluminium, głównie TIGiem.


Żony:
Lancia Musa Platino 1,4 16V
Moje:
Lancia Dedra LX SW 1,6 mpi 95' - NA SPRZEDAŻ, z pokaźnym pakietem części.
Lancia Dedra LS SW 1,6 mpi 96 - dawca części, w pakiecie j.w.

: yesyes : Czerwony Gruz - Honker 91'
Pupowóz - Jeep Commander

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”