Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Awatar użytkownika
Ara
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 351
Rejestracja: 14 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Ara » 19 sty 2008, 16:52

Witam.

Jak już napisałem, moja delta cierpi na dziwny dźwięk wydechu który przypomina coś na styl pomiędzy rajdowym samochodzikiem, a dziurą w wydechu.
Gdy dokonałem oględzin, okazało się że wydech jest szczelny, natomiast jego skład wygląda następująco:

Zaczynając od kolektora, oczywiście:

1. Rura łącząca kolektor ze złączką elastyczną (dł. ok 40 cm)
2. złączka elastyczna
3. rura od złączki, biegnąca do samego tłumika końcowego.
4. Powyższa rura posiada dospawaną inną rurę o dł. 25 cm. i większej średnicy o jakieś 2cm, na wysokości zbiornika paliwa, ale jakieś 30cm przed tłumikiem końcowym.
5. tłumik końcowy krótki (30cm) i pewnie pusty w środku, zakończony rurką, prawda...

Nie będe tu pisał że wydech ten nie jest konstrukcją oryginalną, bo to każdy gienek wie.
W popszedniej mojej delcie posiadałem jeszcze tłumik środkowy (choć nie pamiętam do końca jego budowy i miejsca w którym się znajdował).
Wydech już przy 3tyś obrotów robi się bardzo głośny. Poprzedni właściciel twierdził że ŚIĘ MU PODOBA. Według mnie to lekka kicha :roll:
Aktualnie delta posiada masakrycznie długie przyspieszenie (ze stoperem w ręku), wynoszące 16-17 sec. do 100 km/h. Prędkość jaką z trudem osiąga to 145 km/h. (Wartości na benzynie)



Teraz troszkę pytań:

1. Czy tzw. wolny wydech może pogarszać parametry samochodu tak drastycznie, czy przyczyny powinienem szukać raczej gdzie indziej?

2. W układzie wcześniej był podobno katalizator który został wycięty (według poprzedniego właściciela - dla zwiększenia mocy). Czy jego brak może wpływać negatywnie na parametry pracy silnika?

3. Gdzie mogę znaleźć schemat budowy wydechu z tego modelu lancii?


Trochę tego jest, ale radosnej twórczości w posiadanym przeze mnie egzemplarzu jest dużo więcej :roll:

Awatar użytkownika
kretekpodnietek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 478
Rejestracja: 11 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: przeworsk

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: kretekpodnietek » 19 sty 2008, 22:43

schemat czegokolwiek możesz zobaczyć w tym internetowym katalogu części:
EPER

a co do pytań 1 i 2 raczej zatkany wydech moze mulić samochód, a wolny przelot nie.
Lancia nuova delta 1.8 8v LPG 1994r

Pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: jerzy » 20 sty 2008, 10:51

witam

według mnie nieszczelny wydech lub zbyt luźny - osłabia samochód i zwiększa zużycie paliwa chociaż logicznie myśląc powinno być inaczej
ponadto wg tego co napisałeś to brakuje chyba 1-go tłumika
pozdrawiam
_____________________
lancia dedra 19td 1995r

Awatar użytkownika
Ara
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 351
Rejestracja: 14 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Ara » 21 sty 2008, 0:05

Dzięki za wskazówki. Pójdę teraz w stronę odrestaurowania wydechu. Mam nadzieję że pomoże :roll: .
Macie może jakieś namiary na hamownie gdzieś w granicach Wawy? Jaka jest cena pomiaru?

Awatar użytkownika
Pepto
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 270
Rejestracja: 06 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Pepto » 21 sty 2008, 7:47

Generalnie rzecz ujmując, w silnikach wolnossących układ dolotowy jak i wydechowy, dość skomplikowane układy rezonansowe, dlatego nawet całkowicie drożny układ wydechowy może być przyczyna strat mocy. Do tego dziury powodujące "sportowość" brzemienia mogą znajdować sie po niewidocznej stronie...
Spróbuj odpalić silnik (najlepiej po postoju pod chmurka) zakryć (np: butem) wydech i zobaczyć gdzie ulatują strugi parującej z wydechu wody.

Tutaj do pobrania Workshop manual do Delty Integrale, może rzuci coś światła na twoją sprawe
Obrazek Delta (836) HPE 2.0 16v 96r. Dedra Integrale x2

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Marcin_D » 21 sty 2008, 12:22

Wolny wydech możę bardzo ładnie osłabićsilnik i podnieść spalania.
Układ wydechowy to nie jest tak jak się większośći zdaje pospawane trochę rurek i puszek.
W PF125p jak zlikwidowaliśmy środkowy wydech i zastosowali przelotkę to chodził bardzo ładnie "tak basowo mruczał", ale spalanie skoczyło o 1 litr do góry.
Lancia i jeszcze raz Lancia

Lancia Kappa 2,4 20V LX Bi-Power

Awatar użytkownika
Ara
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 351
Rejestracja: 14 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Ara » 21 sty 2008, 20:52

Dzięki Pepto za Manuala. Jest on niby do integralki, ale może się kiedyś przydać. Wydech który jest w nim zawarty różni się od mojego tym, że w moim nie ma katalizatora, a w jego miejsce wspawana jest "ŁUŁA" :? . Co do tłumików, tak samo jest tylko jeden, z tą różnicą że w manualu jest jeden ustawiony poprzecznie i wygląda na jakiś 60-70 centymetrowy. U mnie ma może ze 30cm :roll: (lub nawet mniej).
Dzięki za porady. Zdam relacje jak już dokonam badań. :D

Awatar użytkownika
dunin
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1273
Rejestracja: 27 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: dunin » 21 sty 2008, 21:22

spróbuj znaleźć swój układ wydechowy na stronie bosala Katalog
a co do hamowni, to na pewno jest kilka w Warszawie - jedna na ostrobramskiej, vis-a-vis bmw AutoFus. koszt z tego co się orientuję zależy od indywidualnego podejścia do klienta i jest to 50-100zł za 3 pomiary.
jest: Y10T [ było: A112, 7 x Y10, 2 x Y ][ tel. 574-797-629 ]
Obrazek

Awatar użytkownika
Ara
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 351
Rejestracja: 14 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Ara » 23 sty 2008, 13:23

Dzięki Dunin za namiary na katalog, który już zdążył się przydać :D . Tą hamownie też niedługo zlokalizuje. Słyszałem wczoraj że nawet bliżej mnie jest jedna, gdzieś przy Marsa :) ., jakiś V-tech, czy coś takiego.

Awatar użytkownika
dunin
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1273
Rejestracja: 27 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: dunin » 23 sty 2008, 18:23

v tech to chyba ta co ja mówię. na ostrobramskiej czyli na przedłużeniu marsa. tuż za tym nowym "skrzyżowaniem"
jest: Y10T [ było: A112, 7 x Y10, 2 x Y ][ tel. 574-797-629 ]
Obrazek

Awatar użytkownika
Ara
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 351
Rejestracja: 14 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Delta Gt i.e. - Śmieszny dźwięk wydechu :)) Ratunku!!!!!!

Post autor: Ara » 25 sty 2008, 15:28

Zbadałem wydech. W sumie tragedii nie ma. Kilka dziur wielkości 5-cio groszówki i jedna wielkości złotówki :?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”