Kappa - dokuczliwe brzęczenie

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kappa - dokuczliwe brzęczenie

Post autor: prezesjm » 10 cze 2006, 21:56

Parę razy pojawiał się problem dotyczący dziwnych hałasów z okolic deski rozdzielczej przed pasażerem. Źródłem owych hałasów jest nie najlepiej dopracowane mocowanie airbagu pasażera. Aby pozbyć się dokuczliwego hałasu należy wykonać następujące czynności:
1. Odkręcamy klapkę schowka (potrzebny wkrętak krzyżowy , dość krótki, 4 wkręty)
2. Odkręcamy 3 wkręty na dole i 4(5 ) wkrętów u góry. Wyjmujemy schowek. Można jeszcze odłączyć klapkę z przyciskiem od otwierania bagażnika i oświetlenia schowka. Ułatwi to następne czynności.
3. Odkręcamy 2 śruby na klucz 10, mocują one cały zespół Airbag pasażera.
4. Wyjmujemy Airbag lekko podważając od dołu .
5. Możemy dla wygody pracy odłączyć żółtą wtyczkę ale wtedy niech Was ręka boska broni przed włączeniem stacyjki, błąd poduszki murowany, do skasowania tylko w serwisie(warsztacie który ma komp.)
6. Każdy zobaczy w czym problem, ale dla mniej rozgarniętych :D należy najlepiej zaopatrzyć się w cienką gąbkę samoprzylepną ( do nabycia w sklepach motoryzacyjnych) która to najlepiej nam się tu przyda. Potrzeba naprawdę niewiele, arkusik 100x200 mm będzie aż nadto, przyklejamy go na poziomą listwę metalową airbagu ze wskazaniem na haki które mocują z góry airbag. Oryginalnie jest gąbka tylko na hakach ale po paru latach dochodzi do kontaktu pomiędzy listwami poziomymi to jest powodem przykrych halasów.
7. Składamy wszystko w kolejności odwrotnej.

Może opis wygląda na nieczytelny, ale jeśli ktoś zacznie rozbierać to wszystko mu sie wyjaśni w momencie jak to zobaczy.

Muszę wspomnieć że należy dochować wszelkiej staranności w wypadku pracy a Airbagiem gdyż tam jest zainstalowany ładunek wybuchowy, wszelkie prace należy wykonywać przy wyłączonej stacyjce a najlepiej przy odłączonym akumulatorze. Zadziałanie Airbagu podczas manipulacji z nim może spowodować śmierć lub poważne kalectwo dlatego wszystkie działania tu opisanie wykonujecie na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Na pohybel Panzerwagenom. Niech Wam Kapcia służy.

Awatar użytkownika
lukasz22i
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 341
Rejestracja: 15 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Bolesławiec woj. dolnośląskie

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: lukasz22i » 18 paź 2006, 1:07

"prezesjm" pisze: 3. Odkręcamy 2 śruby na klucz 10, mocują one cały zespół Airbag pasażera.
..no i tutaj poległem :? ..jedna odkreciłem ale te jdrugiej (zabunkrowanej pomiedzy dwoma wystajacymi fragmentami blachy) nie dałem rady, moze zrobie drugie podejscie ale jak narazie mam doscy :oops:
Bolesławiec Lancia Fan!

Awatar użytkownika
Egon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1718
Rejestracja: 14 mar 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź -
Kontakt:

Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: Egon » 10 gru 2007, 22:39

właśnie w mojej kapuni też poduszka leko sie rusza i robi niepotrzebny hałas trzeba będzie się tym zając ale mam czas do kwietnia by wyszykowac
Lancia Klub Polska - Łódź


Lancia Kappa 2.4 1997 ,Fiat 126p 1978, kiedyś 3 x Kappa 1x Lybra, oraz 35 innych aut

Awatar użytkownika
samuel
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 749
Rejestracja: 13 wrz 2008, 0:00
Imię: Samuel
Lokalizacja: Turek (WLKP)

Odp: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: samuel » 16 wrz 2009, 12:03

Dzisiaj zamontowałem oba Airbagi i powiem że wszystkie informacje okazały się bardzo cenne. Postępując według wskazówek nie przytrafił mi się żaden przykry problem. Początkowo miałem problem z umiejscowieniem Airbagu pasażera, ale tu się przygięło, tam odgięło i pasuje :)
Pozdrawiam.
Była Kappa 2.0 16VT
Był Citroën Xantia 1.9TD
Jest Renault Scenic 2.0 (115km)

ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Dawka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 293
Rejestracja: 09 lis 2008, 0:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: Dawka » 16 wrz 2009, 17:16

Cenna informacja, może warto było by ją przenieść do "Zrób to sam" bo tak to może gdzieś zaginąć.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: Bichoń » 29 mar 2011, 8:13

Wczoraj walczyłem z wyjęciem "wkładki" schowka, ale nie chciała wyjść. Z góry była naklejona jakaś gąbka, która blokowała, a przy próbie wyjęcia odklejała/oddzierała się. "Na chama" drzeć nie chciałem, w końcu to lancia :-) Jest jakiś sposób, żeby wyjąć wkładkę schowka delikatnie?

Ciekawe, że mam wersję bez poduszki od strony pasażera, a też brzęczy. Chyba gdzieś z okolic zawiasów klapki schowka.

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: fotisk » 09 maja 2011, 20:07

Witajcie,
jestem właśnie po naprawie brzęczącej poduszki pasażera. Po rozebraniu wszystkiego, stwierdzam, że wystarczy otworzyć schowek, wyjąć lampkę z "otwieraczem bagażnika", oraz otworzyć taką małą klapkę na górnej części wnętrza schowka (około 20 cm od lampki schowka) i mamy dostęp do śrub trzymających poduszkę, o których pisał prezesjm.
Efekt naprawy doskonały - znowu cisza w aucie.
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: giekso » 05 mar 2014, 19:35

Jestem właśnie po zabiegu. Opis jak najbardziej pomocny jednakże w mojej kappie tez są otwory w schowku z dostępem do mocowania poduszki wiec nie musiałem wyciągać tegoż schowka. Nie wiedziałem też jak ugryźć cyt. 'na poziomą listwę metalową airbagu', ale po dłuższym przypatrzeniu się poduszcze poobklejałem jej elementy i zapanowała cisza upragniona :) .
Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

Alan

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: Alan » 05 mar 2014, 20:02

Ja tyż musiałbym się za to zabrać. Bo brzęczy jak teściowa przy niedzielnym obiedzie.

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: giekso » 05 mar 2014, 20:16

Hahahaha a dziś dzień teściowej właśnie!

Warto się tym zająć bo długo przy tym nie schodzi a denerwujący dźwięk znika. A jakie kwiatki można przy okazji zobaczyć - jutro wrzucę fotke z tym co ktoś zostawił w miejscu pod poduszką...
Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: stabraf » 05 mar 2014, 20:19

A u mnie poduchy pasażera brak :-P i cisza :D

Alan

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: Alan » 05 mar 2014, 20:20

Robiłeś jakiego foto manuala?

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Kappa- dokuczliwe brzęczenie

Post autor: giekso » 05 mar 2014, 20:47

Kurde brakło by mi ręki do trzymania aparatu ale sprawa jest prosta z wyjęciem tego wszystkiego natomiast ja najbardziej się głowiłem nad tym co to trzeba obkleić. Ale jak się poduszce chwile przyglądnie to sprawa jest prosta - trzeba obkleić dwie metalowe 'listwy' począwszy od tych uchwytów które trzeba odkręcić żeby wyjąć airbag, a skończywszy na otworach na uchyty trzymające poduszkę u góry. Poprostu tylko te powierzchnie mają styk z metalową dziurą w desce rozdzielczej :D

I pamiętajcie: WAŻNE JEST ABY ZAWSZE PRZESTRZEGAĆ PRZEPISY BHP A ZWŁASZCZA NA KOLEI :D
Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Kappa - dokuczliwe brzęczenie

Post autor: giekso » 06 mar 2014, 18:57

A taki widok zastałem po wyjęciu poduszki powietrznej pasażera....

Obrazek

Obrazek

Pojęcia nie mam co autor tegoż czynu miał na myśli ale jeśli celem tego działania było wyciszenie brzęczenia to EWIDENTNIE mu nie wyszło :lol: :lol: :lol:
(Stabraf u Ciebie cisza bo może też masz taki patent a nie dlatego, że poduszki nie masz :D :D :D )

Pozdrawiam.
Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - dokuczliwe brzęczenie

Post autor: stabraf » 06 mar 2014, 19:50

giekso pisze:Stabraf u Ciebie cisza bo może też masz taki patent a nie dlatego, że poduszki nie masz :D :D :D
Eeee....nie ma jaśka to i tłuc się nie ma co :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”