Kappa - rozbiórka panelu bezpiecznikow pod kierownica

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5037
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Kappa - rozbiórka panelu bezpiecznikow pod kierownica

Post autor: Bichoń » 12 lut 2010, 10:47

Witam,
Miałem u siebie duże problemy z elektryką w Kappie, za które w dużej mierze odpowiadał panel bezpieczników (ten spod kierownicy). Ja wymieniłem swój panel na inny, a stary rozkręciłem z ciekawości. Okazuje się, że jest to część rozbieralna i da się coś tam poprawić.
Największym problemem są nietrzymające styki. Brak kontaktu może prowadzić do stopienia się gniazda bezpiecznika (duża rezystancja złącza powoduje wydzielanie się mocy na takim złączu, co skutkuje zwiększeniem temperatury). Przykład takiego wypalenia widać na tym zdjeciu w gniedzie klimatyzacji

Obrazek

Gdy pojawiają się problemy, można spróbować taki panel rozebrać. Z tyłu są 4 śruby, po ich odkręceniu zdejmujemy tylną obudowę. Potem trzeba wyjąc wnętrze. Wnętrze jako takie składa się z 4 płytek, między którymi prowadzone są ścieżki z blaszek, a po jednej i po drugiej stronie wystają bolce - z tyłu do wtyczek, z przodu do osadzenia bezpieczników. Bezpieczniki trzeba wyjąć, a następnie delikatnie, równomiernie wyjąć te płytki - wszystkie razem.

Obrazek

Jak zauważymy, z przedniej strony są blaszki, które można zdjąć:
Obrazek


Teraz można zobaczyć, które styki mają ślady korozji albo przypalenia, sprawdzić, które blaszki są zabrudzone albo źle dociskają. Blaszki można teraz podoginać i wyczyścić.

Obrazek

Wnętrze, jak już wspomniałem, składa się z 4 płytek. Można je rozłączyć żeby sprawdzić stan ścieżek umieszczonych między nimi, ale należy to robić ostrożnie. Są one ze sobą złączone tylko 'na wcisk'.

Obrazek

No a potem zostaje już tylko złożenie tego do kupy. Przy składaniu trzeba uważać, żeby wszystkie bolce weszły na swoje miejsce w obudowach. Potem poskręcać, zamontować w samochodzie i włożyć bezpieczniki.

Jak może zauważyli co poniektórzy, w podstawce jest 9 miejsc na zapasowe bezpieczniki (po 3 po bokach i pierwszy rząd od góry). Można więc tam bez problemu włożyć wszystkie typy, które mogą się przydać.

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

Odp: Kappa - rozbiórka panelu bezpiecznikow pod kierownica

Post autor: przemas81 » 13 lut 2010, 17:47

bardzo pomocne bo u mnie to bezpieczniki same wyskakują jak się jedzie po dziurach
wielkie dzięki :D
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”