Lybra - demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Awatar użytkownika
andre79
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Morąg

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: andre79 » 04 maja 2011, 20:19

dodam coś od siebie, zakupiłem na allegro używany podnośnik szyby i przyszedł z nietypowym wodzikiem.
Wygląda na bardzo solidny i masywny, jednak jest bez tej zatyczki plastikowej i nie widać aby była ułamana. Musi to być inna konstrukcja niż typowy wodzik.
Próbowałem dzisiaj zainstalować, ale poskręcały się linki w silniczku i muszę przełożyć na jutro bo zaczęło padać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
andre79
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Morąg

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: andre79 » 06 maja 2011, 9:09

Mechanizm założony, wszystko chodzi-zobaczymy jak długo, nie zamierzam go jednak nadwyrężać.
Trochę mnie to kosztowało czasu i nerwów bo okazało się, że linki są za krótkie, musiałem rozbierać silnik i prostować pozawijane linki. Jak już długość była ok to założyłem mechanizm ale zbyt mało naciągnięty i linki znów się poskręcały w silniczku. Musiałem go rozbierać jeszcze raz czy dwa zanim doszedłem, że linki muszą być bardzo naciągnięte aż te sprężyny przy silniczku będą ściśnięte na maxa a cały mechanizm musi być ściśnięty na sztywno i nieruchomy.
Później zgodnie ze wskazówkami założyłem wodzik przez szybę i mimo, że nie miał w swojej konstrukcji tej zatyczki to szyba siedzi bardzo mocno i stabilnie na nim, bo ledwo udało się ją nagiąć aby go przełożyć.
Wskazówki:
- jeśli linki są za krótkie po złożeniu mechanizmu należy rozebrać silniczek bo pewnie się poskręcały,
- naciągnąć mechanizm na sztywno, aby nie było żadnych luzów po zamontowaniu wodzika i aby sprężyny przy silniczku były ściśnięte.
- jak było napisane we wcześniejszych postach umieścić wodzik na środku lub w dolnej części prowadnicy, można jeszcze poluzować prowadnicę szyby aby łatwiej było szybę nagiąć.
- zastanawiałem się już nad wymianą linek bo były w opłakanym stanie ale po prostowałem je i poskręcałem i przy mocnym naciągnięciu raczej nie powinny przy takim naprężeniu puścić, chyba, że poleci jaki element plastikowy w prowadnicy i dostaną luz.

Awatar użytkownika
kuba1311
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 15 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Gierałtowice woj. śląskie

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: kuba1311 » 10 maja 2011, 19:52

I mi przyszło naprawiać mechanizm podnoszenia szyby przedniej lewej.
Po ściągnięciu tapicerki i wymontowaniu mechanizmu okazało się że raczej tylko wodzik rozsypany
linki proste nie zwinięte ale zauważyłem coś gorszego i nie bardzo wiem co z tym zrobić.
Pod śrubami mocującymi silniczek pojawiły się pęknięcia blachy! : cenzura :
Uszkodzenia widać na zdjęciach czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim?
może jakiś patent naprawy?
I jeszcze jedno pytanie czy prowadnica wodzika ma mieć taki lekko łukowaty kształt?
Z góry dzięki za podpowiedzi :)

Awatar użytkownika
kuba1311
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 15 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Gierałtowice woj. śląskie

Peknięcia blachy przy śrubach mocujących silniczek szyby!

Post autor: kuba1311 » 10 maja 2011, 20:14

I mi przyszło naprawiać mechanizm podnoszenia szyby przedniej lewej.
Po ściągnięciu tapicerki i wymontowaniu mechanizmu okazało się że raczej tylko wodzik rozsypany
linki proste nie zwinięte ale zauważyłem coś gorszego i nie bardzo wiem co z tym zrobić.
Pod śrubami mocującymi silniczek pojawiły się pęknięcia blachy! : cenzura :
Uszkodzenia widać na zdjęciach czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim?
może jakiś patent naprawy?
I jeszcze jedno pytanie czy prowadnica wodzika ma mieć taki lekko łukowaty kształt?
Z góry dzięki za podpowiedzi :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
andre79
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Morąg

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: andre79 » 10 maja 2011, 20:50

Prowadnica tak ma taki łukowaty kształt. Dlatego lepiej dawać wodzić w dolnej części, łatwiej przesadzić go przez szybę bo dostęp na łuku prowadnicy od szyby jest większy.
Co prawda są tam duże naprężenia, przynajmniej u mnie wszystko było bardzo naciągnięte po montażu ale dziwne aby tak blacha popękała. Jak nie jakieś spawanie to tylko danie jakiejś podkładki metalowej przychodzi mi do głowy.
Jeśli linki są nie poskręcane w silniczku to uważaj tylko aby wszystko po złożeniu było bardzo napięte.
Tak się zastanawiam z jakiego samochodu ja miałem mechanizm bo nie przypomina on tego na zdjęciach. Wodzik bez zatyczki i masywny biały, silnik z czarną obudową i 4 wyjściami na linki.

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Peknięcia blachy przy śrubach mocujących silniczek szyby

Post autor: bassman » 10 maja 2011, 21:20

Zrób z innej blachy - najlepiej aluminiowej 1mm grubości nakładkę z identycznymi otworami. Skręć wszystko razem i przewierć w miejscach takich które są najlepsze/najwytrzymalsze - Twoim zdaniem - otwory i zanituj lub skręć ponownie przy użyciu śrub i nakrętek.
Pęknięcia zasmaruj przy pomocy pędzla gęstym olejem - tak aby był między blachami - nie sylikon i temu podobne guwnolity.
Możesz zrobić dwie nakładki - z każdej strony pękniętej blachy - ważne aby miały możliwie jak największą płaszczyznę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kuba1311
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 15 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Gierałtowice woj. śląskie

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: kuba1311 » 11 maja 2011, 7:14

Myślę o zrobieniu blaszki podkładki, ale zastanawiam się czy nie wyczyścić drzwi do gołej blachy i czy nie przykleić blaszki klejem do metali i dodatkowo ustabilizować jakimiś nitami w pewniejszych miejscach.

l.ratajczak
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 28
Rejestracja: 22 kwie 2010, 15:04
Lokalizacja: Śrem/k.Poznania

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: l.ratajczak » 11 cze 2011, 15:16

Witam! Ja niestety już dłuzszy czas walczę z szybką po stronie pasażera. Mam wobec tego pytanie - czy silniczek drzwi od strony pasażera powinien mieć oznaczenie "D", czy "S"? wiem ,że "D" to prawe i sprawa powinna być oczywista, ale analogicznie do zielonych wodzików gdzie "S" montuje się w prawych drzwiach (czyli lewy wodzik w prawych drzwiach) może być i tu.

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1411
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: kaeres » 24 cze 2011, 8:16

Potwierdzam, że prawy wodzik jest do lewych szyb, a lewy wodzik jest do prawej strony.
Na przedniej prawej prowadnicy (od pasażera) jest symbol D ale wodzik 71730301 (D) nie pasuje.
Trzeba kupić 71730300 (S) - już to potwierdzałem w poprzednich postach ale nie byłem co do tego 100% pewien.

I też ktoś tutaj opisywał sytuację, że w centralnym magazynie w Bielsku nie mają pojęcia, że źle pakują.
W 71730300 również mają lewy wodzik w środku czyli (D). Sprawa już jest zgłoszona i będą o tym poinformowani przez Euromot Rybnik.
Ale za to teraz muszę z rozbebeszonymi drzwiami szukać właściwego wodzika.

PS. NIE DA SIĘ UZDATNIAĆ PRAWEGO WODZIKA DO LEWYCH DRZWI I NA ODWRÓT. Nie wiem jak niektórzy tutaj to zrobili i proponowali takie rozwiązanie.
Wodzik wychodzi z szyny gdy zamkniemy szybę do końca bo bolec na szybę nie jest symetrycznie umieszczony.

giegies
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 27 wrz 2010, 17:50
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: giegies » 01 lip 2011, 7:54

Zbierając trochę wskazówek z poprzednich postów dałem sobie właśnie radę z mechanizmem w drzwiach od kierowcy, a mianowicie było tak:
- wodzik w rozsypce
- linki bardzo mocno poskręcane
- podniszczony ślimak
Do naprawy potrzebne było:
- dwie linki od gazu od Simsona (są troszkę cieńsze od oryginalnych, ale przy wyrobionym ślimaku chyba jedyne rozwiązanie) - koszt 2x8zł
- wodzik (niestety mam szynę 10mm (roczniki 99-01), a wodziki są do modeli od 01 na szynę 5mm) - kupiłem w razie problemów prawy i lewy 10 + 9zł
- kostka elektryczna 2,5mm2
Przebieg naprawy:
- przeczyszczenie ślimaka, podpiłowanie, doszlifowanie itp
- docięcie linek na odpowiednią długość (odcięta część z mniejszym zakończeniem, bo większe pasuje idealnie do ślimaka) - u mnie były różne długości linek
- dostosowanie wodzika do 10mm - jako, że pilnikiem, który miałem zajęło by to chyba połowę dnia poprostu go rozgrzałem i wytopiłem odpowiednio wodzik
- z jednej strony wodzika trzeba było wyciąć miejsce na zakończenie linki (element metalowy z kostki elektrycznej musi się schować aby nie wystawał poza wodzik - dodatkowo musiałem skrócić troszkę śruby dociskowe kostki), z drugiej strony było ok.
- zakładanie linek odbyło się następująco: najpierw założenie na wodzik, następnie nawinięcie na ślimaka (wodzik w połowie prowadnicy aby obie linki się nawinęły na ślimaka), wsunięcie pancerzy w obudowę ślimaka (trzeba naciągnąć sprężyny), a dalej pozostaje tylko wciśnięcie ślimaka z nawiniętą linką do obudowy - sprężyny po włożeniu ślimaka ściśnięte prawie na maxa i złożenie jej razem z silnikiem
- założenie szyby na wodzik i nasmarowanie białym smarem prowadnicy

Niestety nie miałem akurat aparatu i nie zrobiłem zdjęć, ale mam nadzieję, że opis komuś pomoże.
UWAGA! Należy bardzo mocno zacisnąć kostki na lince, aby się nie wysunęła.
Były - Polonez Caro 1,6; Mondeo II Kombi 1,8TD; Lybra SW 2,4 jtd
Jest - C3 Picasso 1,6VTi Exclusive

piesek99
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Białystok

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: piesek99 » 20 sie 2011, 14:48

Mój pęknięty wodzik wymontowany z przednich lewych drzwi ma takie symbole: S 12271302-00C. Przy demontażu widać było, że nikt się jeszcze do drzwi nie dobierał. Lancia Lybra kombi 2.4 JTD z 2000 roku. Czy to oznacza, że będzie problem z dokupieniem zamiennika?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

laly2000

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: laly2000 » 20 sie 2011, 18:58

Pokazałeś nie tę stronę ;) szyna, po której porusza się wodzik po lifcie (bodaj lipiec 2001) była węższa i wodziki tez są tylko węższe. Można je rozwiercić/wyszlifować i będą pasowały. Ja od roku nie miałem jeszcze problemu, rozwiercony wodzik spisuje się dobrze.

piesek99
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Białystok

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: piesek99 » 20 sie 2011, 23:09

Czy to oznacza, że ten wodzik - http://allegro.pl/podnosnik-szyby-spink ... 86939.html, będzie dobry?

Codee

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: Codee » 21 sie 2011, 0:05

piesek99 pisze:Czy to oznacza, że ten wodzik - http://allegro.pl/podnosnik-szyby-spink ... 86939.html, będzie dobry?

tak ten wodzik do Lybry będzie dobry jednak czemu po ten badziew nie podjedziesz do sklepu przy serwisie FIAT/ALFA/LANCIA tam to kosztuje 10 zł - kupowałem miesiąc temu.

pozdrawiam

laly2000

Re: Lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: laly2000 » 21 sie 2011, 10:19

Zobacz jeszcze gumową tulejkę do wodzika, to co się nasadza na ten bolec i wciska w otwór w szybie. Kosztuje też jakieś 4zł w ASO, a lepiej mieć nowe, niż stare.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”