Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 25 maja 2015, 22:02

Witajcie,
Mam trochę zaolejony przewód odmy,ten z pokrywy zaworów do harmonijki przed przepustnicą coś takiego..
DSC_0077.JPG
DSC_0078.JPG
DSC_0074.JPG
Teraz tak,nie wiem jak to tam w środku jest rozwiązane.Czy jest jakaś filtracja(separator) w tej rurce żeby olej z silnika nie pakował w dolot od razu??Jak wiadomo panuje tam podciśnienie więc silnik chętnie zassie co tam będzie,a jak będzie olej to wiadomo....

Nie powiem,sytuacja trochę mnie martwi bo jako,że dbam o wymiany oleju itp. itd. to zauważyłem ,że niestety olej znika :-?
A tak nie może być.Nie sądzę żeby aż tak siadł silnik(pierścienie,uszczelniacze),nie wykazuje takich objawów,kopcenia jako takiego nie widać.Wiem ,że nie wszytko się da zauważyć ale z drugiej strony silnik nie siada z dnia na dzień.

Dość często zaglądam na stan oleju(z wiadomych względów)ale ostatnio stan ochoczo maleje a ja dolewam....
Proszę o pomoc bom zmartwiony... : beczy :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 26 maja 2015, 14:06

Rurka to tylko rurka. Wydaje mi się, że blacha w pokrywie zaworów pełni funkcję separatora - dlatego nie można jej wklejać po całości tylko musi być szczelina.
marceli pisze:Nie powiem,sytuacja trochę mnie martwi bo jako,że dbam o wymiany oleju itp. itd. to zauważyłem ,że niestety olej znika :-?
A tak nie może być.Nie sądzę żeby aż tak siadł silnik(pierścienie,uszczelniacze),nie wykazuje takich objawów,kopcenia jako takiego nie widać.Wiem ,że nie wszytko się da zauważyć ale z drugiej strony silnik nie siada z dnia na dzień.
Jak wracaliśmy w tamtym roku ze spotkania w Skarżysku to goniłem za tobą Phedrą i niestety, ale poddymiała na niebiesko. Oczywiście nie zostawiałeś smugi dymu, ale jednak w niektórych momentach ...
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 26 maja 2015, 15:43

topcio1 pisze:Rurka to tylko rurka. Wydaje mi się, że blacha w pokrywie zaworów pełni funkcję separatora - dlatego nie można jej wklejać po całości tylko musi być szczelina.
Hmm,no zdaje się kiedyś przekładałem dekle od starego silnika, może ten ma coś nie tak....
topcio1 pisze:Jak wracaliśmy w tamtym roku ze spotkania w Skarżysku to goniłem za tobą Phedrą i niestety, ale poddymiała na niebiesko. Oczywiście nie zostawiałeś smugi dymu, ale jednak w niektórych momentach .
A widzisz, czemuś nie gadał?? No to niedobrze, gdzie tu szukać teraz przyczyny...
Pamiętasz w których momentach podymiała?
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 26 maja 2015, 20:47

marceli pisze:A widzisz, czemuś nie gadał?? No to niedobrze, gdzie tu szukać teraz przyczyny...
Pamiętasz w których momentach podymiała?
Nie ma specjalnie o czym gadać, zwłaszcza że nie było to specjalnie uciążliwe :lol: .
Przyczyny zazwyczaj są dwie: góra lub dół. Ostatecznie może być jeszcze niedrożny spływ do miski.
Nie, nie pamiętam kiedy dokładnie zadymiała.
Dużo tego oleju ubywa?
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 26 maja 2015, 21:09

topcio1 pisze:Rurka to tylko rurka. Wydaje mi się, że blacha w pokrywie zaworów pełni funkcję separatora - dlatego nie można jej wklejać po całości tylko musi być szczelina.
Nie mogę skojarzyć tego elementu....o co tam chodzi w pokrywie, nie pamiętam już...
Marcin,a ta druga rurka co idzie tak od połowy tej poziomej(tej odmowej) do korpusu przepustnicy, wiesz od czego ona??
topcio1 pisze:Nie ma specjalnie o czym gadać, zwłaszcza że nie było to specjalnie uciążliwe
Jakbym Was w lusterku nie widział sam bym się kapnął ,że kopci ;)
topcio1 pisze:Przyczyny zazwyczaj są dwie: góra lub dół. Ostatecznie może być jeszcze niedrożny spływ do miski.
Troszkę mi dajesz do myślenia, bo moja K musi dość długo postać żebym sprawdził dobrze olej, a jak zapalę jak jest chłodna tak po np. 1,5-2km i sprawdzam to bagnet suchy jak zgaszę.
Musi być gorący i wtedy spłynie ok.
topcio1 pisze:Nie, nie pamiętam kiedy dokładnie zadymiała.
Jak kiedyś przegazowałem tak fest na postoju to właśnie miałem wrażenie ,że puszcza dymka przy schodzeniu z obrotów(jak przepustnica zamknięta).
Jak wchodziła nie, tylko jak spadały obroty. Chyba się jednak nie zdawało...
topcio1 pisze:Dużo tego oleju ubywa?
Kurcze ostatnio sporo ,nie wiem ile na ile bo, no nie zmierzyłem ale jak dolałem maxa to po 500-600km mam 1/4 na podziałce.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 27 maja 2015, 18:40

marceli pisze:Nie mogę skojarzyć tego elementu....o co tam chodzi w pokrywie, nie pamiętam już...
Nad wałkiem ssącym jest blacha, powinna być zamocowana tylko punktowo tak aby olej mógł spływać z blachy. Niestety często ludziska wklejają ją po całości przez co olej ma utrudniony odpływ.
marceli pisze:Marcin,a ta druga rurka co idzie tak od połowy tej poziomej(tej odmowej) do korpusu przepustnicy, wiesz od czego ona??
Tak, to ciekawostka. Tą rurką jest dostarczana "stała" ilość powietrza na wolnych obrotach, resztę potrzebną do pracy reguluje silniczek krokowy. Na końcu tego przewodu, a zasadniczo już w obudowie przepustnicy, jest kryza dławiąca - taki jakby metalowy korek.
marceli pisze:Troszkę mi dajesz do myślenia, bo moja K musi dość długo postać żebym sprawdził dobrze olej, a jak zapalę jak jest chłodna tak po np. 1,5-2km i sprawdzam to bagnet suchy jak zgaszę.
To w miarę normalne. Po 2 km olej jeszcze jest zimny i potrzebuje chwili aby całkowicie spłynąć.
marceli pisze:Jak kiedyś przegazowałem tak fest na postoju to właśnie miałem wrażenie ,że puszcza dymka przy schodzeniu z obrotów(jak przepustnica zamknięta).
Jak wchodziła nie, tylko jak spadały obroty. Chyba się jednak nie zdawało...
Z górki puść go bez gazu tak aby hamował silnikiem a na potem podłoga :lol: i oczywiście patrz w lusterko.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 28 maja 2015, 0:07

Byłem dziś u znajomego mechanika,coby razem pomyśleć nad problemem,trochę pogazowaliśmy,przedmuchów nie stwierdzono.... z korka wlewu oraz z bagnetu oleju nic.
Z wydechu nie zauważyliśmy niebieskiego dymu...

Nie wiem,muszę poobserwować ,żeby dokładnie wiedzieć co i jak.Przejrzę tą odmę,tak dla spokojności.Od razu do filtra powietrza zajrzę.
Gdzieś czytałem ,że jak brudny to może zaciągać odmą? Możliwe??
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 28 maja 2015, 6:21

Z korka nigdy w 20v nie będzie nic lecieć .
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 30 maja 2015, 23:54

Być może, nie wiem.Z rurki bagnetu też nie leciało.
Po kilkuset kolejnych km spokój.Do wymiany mam ok 2 tys ,więc może sobie skrócę,wymienię i zobaczę.
Dymienie po odpaleniu z nocy - brak,sprawdziłem.
Dymienie po przegazowaniu ew tak jak Ty radziłeś - brak,nie zauważyłem.

Będę obserwował.

PS.Minęliśmy się w LU w środę wieczorem na AL. Solidarności, nie widziałeś mnie ;)
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 31 maja 2015, 10:12

Masz sokoli wzrok :) ja to już stary okularnik.

Jeśli dymienie nie jest męczące i nie musisz lać litry oleju po każdym wyjeździe do Lublina to ja bym się tym zupełnie nie przejmował ;) .
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 20 lip 2015, 22:17

Już wiem kiedy dymi....

Dziś udało mi się wychwycić zjawisko.Jest powtarzalne i mogę "na żądanie" je uzyskać.

Tak więc,rozpędziłem furaka dość mocno i intensywnie do 140-150km/h(tak tak oczywiście wiem złamałem świadomie przepisy) podczas przyspieszania za autem ok,czysto.
Pózniej noga z gazu=przepustnica zamknięta, i znowu dep a z tyłu bąk niebieski : beczy :
powtórzyłem operację kilka razy,zawsze to samo.
Bąk tylko zaraz po otwarciu przepustnicy dosłownie na 1-2sek,jak hamuje nie ma jak przyspiesza nie ma.

Ewidentnie zaciąga olej jak ma duże podciśnienie...a potem pięknie go spala.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: topcio » 20 lip 2015, 22:26

Tak sądziłem :roll:
topcio1 pisze:Z górki puść go bez gazu tak aby hamował silnikiem a na potem podłoga :lol: i oczywiście patrz w lusterko.
Miałem tak w jednej 2,4 :roll: ... przestałem hamować silnikiem :lol: , jechał kiedyś ze mną Taz i mówi "na egzaminie to Faraon by cię oblał" : hahaha : . Tak czy inaczej olałem sprawę, przestałem hamować silnikiem i wiem, że Kapciuch jeździ do tej pory i ma się dobrze.
Wymiana samych uszczelniaczy raczej nie pomoże, obstawiałem wytarte pierścienie zgarniające.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 20 lip 2015, 22:40

Wg wszelakich prawideł jakie wyczytałem przy zjedzonych zgarniających silnik kopci jak przyspieszasz i pod obciążeniem.

Jestem w ciągłym kontakcie tel z pewnym mechanikiem od włoszczyzny,sprawdzonym i pierścienie wykluczył.Owszem pewnie przez pierścionki coś tam weźmie ale objaw w/w nie jest ich przyczyną.

Z drugiej strony teraz już wiem kiedy częściej spojrzeć na bagnet,tzn po jakiej jeździe.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: marceli » 21 lip 2015, 22:08

Rozebrałem dolot,pełno oliwy w harmonijce,w zagłębieniach.

W ogóle wszędzie zaoliwione, dziwne. Coś nie tak z odmą tzn z pokrywą zaworów??

Poczyściłem i myślę co dalej...

Aha,zaworek tzw kryza jak to mówią w korpusie chodzi na sprężynce ,przemyłem od niczego.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa 2.4 20v - branie oleju przez odmę?

Post autor: volf » 22 lip 2015, 10:28

Pytanie przez ile czasu ta oliwa zbierała się w dolocie, bo jak przez 15 lat to chyba nic nadzwyczajnego/dziwnego :)
KAPPA TDS & JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”