Kappa - szarpanie przy ruszaniu - przeguby?

wojtas
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Zabrze

Kappa - szarpanie przy ruszaniu - przeguby?

Post autor: wojtas » 31 maja 2011, 17:47

Kappa 2.0 20v 1997
Witam.
Moja Kappa podczas ruszania lekko szarpie a raczej podskakuje , zrywa przyczepność czy coś w tym stylu na przedniej osi , czyli przy kołach napędzanych.
Oczywiście mowa tu o ruszaniu spokojnym a nie przy 4000obr/min.
Kiedyś działo się tak tylko na skręconych kołach teraz również przy starcie na wprost.
Czy dobrze się domyślam że czeka mnie wymiana przegubu-ów , właśnie ile ich jest 1 czy 2 ?
Jest to trudne do wymiany w warunkach domowych , można się za to wziąć samodzielnie czy jedynie warsztat ?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, 22:45 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tytułujemy z godnie z zasadami. Poprawiłem.

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeguby ?

Post autor: jerzy » 31 maja 2011, 18:10

Witam - prawdopodobnie ,a nawet na pewno poszedł jeden lub obydwa przeguby wewnętrzne przy skrzyni.Ja u siebie miałem podobnie ,a zaczęło się od takiego lekkiego metalicznego dźwięku.Po jakimś czasie takie głośnie stukanie a nie trajkot jaki występuje przy przegubach przy kołach i przy skręcie.Było to z prawej strony a pasażer mógł odczuć to pod nogami.W momencie stukania można było odczuć tak jakby drganiem samochodu na boki i tp.,,,,,,,,,,,,

pozdro,,,,,,,,,,,

dedra 19tds

wojtas
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: wojtas » 31 maja 2011, 18:14

Kurcze u mnie nie stuka nic tylko narywa właśnie całym przodem.

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: marceli » 31 maja 2011, 18:49

Zazwyczaj przeguby stukają(jak są już zużyte) na skręcie i jeszcze dobrze jak jest pod górkę.

W opisywanych przypadkach winowajcą może być również docisk lub tarcza sprzęgłowa.Lub jedno w w/w dwóch elementów.
Jako,że w tarczy łatwo ocenić czy sprężyny(tłumiki drgań)są jeszcze całe tak z dociskiem bywa gorzej i z reguły wymienia się komplet jako że robota pracochłonna.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: mikaeltdi » 31 maja 2011, 21:33

Marceli dobrze prawi jeżlei szarpie to sprzęgło ,docisk -jezeli terkota/stuka to przeguby...
Pozdro
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

wojtas
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: wojtas » 31 maja 2011, 21:41

Ja odnoszę takie wrażenie jakby auto podskakiwało (buksowało) trochę podobnie jak podczas ruszania z piskiem na nierównej nawierzchni.

Paweł87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 138
Rejestracja: 25 lis 2010, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: Paweł87 » 31 maja 2011, 22:33

Ja mam właśnie od tygodnia coś takiego (Kappa 2.0 vis) na pierwszych 3 biegach słyszalne takie lekkie stuknięcie, ale bardziej bym powiedział że jak twardy plastik o twardy plastik (ciche ale wnerwia). Występuje przy dodaniu i ujęciu gazu ale wrażenie mam czasem jakby z tyłu a czasem niby z przodu, zawieszenie ostatnio było robione (3 tyg temu) przód i tył + zbieżność. Jak bardzo lekko ruszam to nie ma stuków. Sądzicie że to też przeguby??

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: mikaeltdi » 31 maja 2011, 22:38

Paweł87 pisze:Ja mam właśnie od tygodnia coś takiego (Kappa 2.0 vis) na pierwszych 3 biegach słyszalne takie lekkie stuknięcie, ale bardziej bym powiedział że jak twardy plastik o twardy plastik (ciche ale wnerwia). Występuje przy dodaniu i ujęciu gazu ale wrażenie mam czasem jakby z tyłu a czasem niby z przodu, zawieszenie ostatnio było robione (3 tyg temu) przód i tył + zbieżność. Jak bardzo lekko ruszam to nie ma stuków. Sądzicie że to też przeguby??
Mogą być przeguby ,łączniki stabilizatora-przód,tuleje tył ...najczęstsze przyczyny pukania ...
Pozdrawiam
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: FXX » 31 maja 2011, 22:45

Paweł87 pisze:Ja mam właśnie od tygodnia coś takiego (Kappa 2.0 vis) na pierwszych 3 biegach słyszalne takie lekkie stuknięcie, ale bardziej bym powiedział że jak twardy plastik o twardy plastik (ciche ale wnerwia). Występuje przy dodaniu i ujęciu gazu ale wrażenie mam czasem jakby z tyłu a czasem niby z przodu, zawieszenie ostatnio było robione (3 tyg temu) przód i tył + zbieżność. Jak bardzo lekko ruszam to nie ma stuków. Sądzicie że to też przeguby??
Sprawdź stan poduszek silnika i skrzyni.
Jeśli przy dodaniu i ujęciu gazu to w sytuacjach gdy silnik się podnosi i opada, więc można tu szukać przyczyny.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

wojtas
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: wojtas » 05 cze 2011, 20:35

Panowie dzisiaj miałem okazję jechać Passatem z wyrobionymi przegubami i już wiem że u mnie to jest inna bajka.
Najprawdopodobniej tak jak pisało pare osób moim problemem będzie sprzęgło , a to juz większy wydatek.
Czy wymiana w moim przypadku jest pilna czy można jeszcze trochę pojeździć z takim sprzęgłem - czy może się coś sypnąć w najmniej spodziewanym momencie ?

Awatar użytkownika
cool_r
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 219
Rejestracja: 21 lip 2009, 18:13
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: cool_r » 06 cze 2011, 20:09

Pewnie że jeździć można zawsze do ostatniej chwili aż się auto rozkraczy :)
LanciA_K_2.0_vis'99+BOMBA
www.WreckedExotics.com <-----łezka w oQ jak nic

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: mikaeltdi » 06 cze 2011, 20:24

A czasem ta ostatnie chwila jest szybciej niż Ci się wydaje ...znam z autopsji...wymień póki jeszcze jedziesz ;)
Pozdro
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

Awatar użytkownika
Luckyy
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1374
Rejestracja: 26 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Kontakt:

Re: Kappa- szarpanie przy ruszaniu-przeguby ?

Post autor: Luckyy » 16 wrz 2013, 22:35

wojtas pisze:Kappa 2.0 20v 1997
Witam.
Moja Kappa podczas ruszania lekko szarpie a raczej podskakuje , zrywa przyczepność czy coś w tym stylu na przedniej osi , czyli przy kołach napędzanych.
Oczywiście mowa tu o ruszaniu spokojnym a nie przy 4000obr/min.
Kiedyś działo się tak tylko na skręconych kołach teraz również przy starcie na wprost.
Czy dobrze się domyślam że czeka mnie wymiana przegubu-ów , właśnie ile ich jest 1 czy 2 ?
Jest to trudne do wymiany w warunkach domowych , można się za to wziąć samodzielnie czy jedynie warsztat ?
Pozdrawiam.
Udało ci się rozwiązać ten problem?

Ja przy 2,4JTD (przebieg 270kkm) mam podobne objawy, muszę bardzo powoli puszczać sprzęgło i dodać gazu, żeby ruszyć bo strasznie telepie całym autem. Później tego nie czuć przy zmianie biegów czy nawet przyspieszaniu z niskich prędkości - sam moment ruszenia jest kłopotliwy.

Nie ma tego efektu cały czas, jednego dnia jest a po kilku dniach nie ma albo jest dużo mniej odczuwalny.
Mam wrażenie, że przy skręconych kołach się to nasila. (Przeguby zewnętrzne wymieniałem rok temu)
KAPPA 2,4 JTD '98 Obrazek
EXcar Obrazek
V Obrazek

"mBank funkcjonuje w zasadniczym oderwaniu od rzeczywistości bankowej go otaczającej"
/biegły sądowy

wojtas
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kappa - szarpanie przy ruszaniu - przeguby?

Post autor: wojtas » 17 wrz 2013, 18:26

W moim przypadku niestety było to sprzęgło. Po wymianie objawy ustały.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa - szarpanie przy ruszaniu - przeguby?

Post autor: volf » 17 wrz 2013, 21:05

W swojej JTD też niedawno zmieniałem sprzęgło. Najpierw było lekkie szarpanie przy ruszaniu, potem niecałkowite wysprzęglanie a w końcu brak możliwości włączenia biegu, bo auto jechało przy wciśniętym pedale sprzęgła. Oto winowajca
DSC01987 (Medium).JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KAPPA TDS & JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”