Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

dermaner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 74
Rejestracja: 15 gru 2017, 23:36
Imię: Marek

Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: dermaner » 16 gru 2017, 0:06

Witam
Zakupiłem sobie Lancie lecz niestety ma swoje bolączki i wobec tego mam parę pytań do ludzi bardziej wtajemniczonych

1. Bolączka licznika kilometrów wskazuje nie skacze wskazówka miarodajnie się wychyla lecz niestety oszukuje jak bym miał koła 2 razy za duże jadąc za kimś po mieście wskazuje 25 - 30 Km/h
2. gdzie znajduje się wtyczka by podpiąć kompa, wiem ze to jest stary standard obd 3 pin, czy pasować będzie przejściówka fiat obd 3 pin na obd 2 16 pin z osobnym zasilaniem
Ostatnio zmieniony 17 gru 2017, 11:08 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: KM to "kunie" - km to kilometry

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD Licznik KM

Post autor: volf » 16 gru 2017, 0:40

Wtyczkę masz pod kierownicą, przy skrzynce bezpieczników. Wtyczka 3-pin, konieczna przejściówka z dodatkowym +. Interfejs KKL a program FES/mes, wystarczy w wersji free.
Licznik przebiegu też zawyża?
Co do samej diagnozy-musisz zaznaczyć prędkość jazdy w parametrach i obserwować czy też pokazuje X2.
Sam sygnał brany jest z modułu ABS, jego diagnozujesz przy pomocy wtyczki w jego okolicach (pod maską).
KAPPA TDS & JTD

dermaner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 74
Rejestracja: 15 gru 2017, 23:36
Imię: Marek

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD Licznik KM

Post autor: dermaner » 16 gru 2017, 1:00

Licznik przebytej drogi oczywiście działa ale również błędnie auto mam od wczoraj i wracając do domu przebyłem jakieś 250 km a na liczniku wyszło ok 120 km abs świeci mi się więc on tu wygląda na to ze będzie winny nie mam interfejsu KKL ale myślę ze multidiag z Delphi 2015 sobie poradzi tylko przejściówke muszę zakupić
Z ABS tą samą przejściówką się podłącze?

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD Licznik KM

Post autor: Maniak » 16 gru 2017, 3:42

Tak z abs tak......oby to była wina sterownika na pompie, tylko nie czujniki. Bo nie dostępne na rynku wtórnym😢
Pozdrawiam brać klubowiczów
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD Licznik KM

Post autor: Borek » 17 gru 2017, 9:52

Ja mam inny pomysł. Możliwe, że twój panel instrumentów został przełożony z wersji benzynowej (sama płyta z elektroniką) - wtedy prędkościomierz nie będzie działał poprawnie nieważne jak jest wyskalowany. U mnie było na odwrót, przełożyłem do 20vt zegary z JTD i pomimo założenia mojego prędkościomierza do nich (skala do 260) znacznie zawyżał wskazania, w podobnej proporcji. Pokazywał ok. 50 gdy w rzeczywistości jechałem max 30, potwierdziłem sobie GPSem po tym jak mnie wszyscy w mieście wyprzedzali łącznie z autobusami. :D

Jeżeli masz do dyspozycji pewne zegary z JTD to podmień sobie samą płytę (to nie jest wiele pracy) i zobacz na efekty. Nie wiemy skąd jesteś, ale w razie potrzeby Maniak pewnie ma jakieś u siebie do wydania, a i u mnie pewnie tamte co miałem jeszcze leżą.
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD Licznik KM

Post autor: volf » 17 gru 2017, 10:37

Ja bym jednak najpierw zdiagnozował i naprawił ABS, bez powodu kontrolka się nie świeci.
A to czy zawyżanie/zaniżanie jest związane z płytką licznika jest proste do sprawdzenia-odczyt kompem prędkości jaką widzi ECU. Jeśli tam będzie ok. to dopiero można brać się za zegary...
KAPPA TDS & JTD

dermaner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 74
Rejestracja: 15 gru 2017, 23:36
Imię: Marek

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: dermaner » 17 gru 2017, 16:36

Tak zrobię jak napisał volf tylko najpierw przejściówkę na obd zakupie szukam jeszcze złącza diagnostycznego poduszek powietrznych gdzieś czytałem ze jest przy sterowniku ale gdzie jest sterownik

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: Maniak » 17 gru 2017, 18:04

dermaner pisze: 17 gru 2017, 16:36 Tak zrobię jak napisał volf tylko najpierw przejściówkę na obd zakupie szukam jeszcze złącza diagnostycznego poduszek powietrznych gdzieś czytałem ze jest przy sterowniku ale gdzie jest sterownik
W tunelu od strony pasażera jest właz, klapka dokladnie lewa noga pasandżera😁
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: Borek » 17 gru 2017, 18:33

Tylko delikatnie otwieraj, bo jej zaczepy lubią się połamać i potem wylata.
Drop a gear and disappear!

dermaner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 74
Rejestracja: 15 gru 2017, 23:36
Imię: Marek

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: dermaner » 20 gru 2017, 15:31

Dziś podłączyłem się pod ABS pokazało 3 błędy przerwa w obwodzie kół lewej strony tył i przód oraz błąd z napisem kontrolka ABS przejechałem się z podłączonym komputerem i prędkość z czujników prawej strony pokrywa się z prędkością pokazywaną na liczniku. Nie możliwe bym tak wolno jechał przy 60 km/h wyprzedzam na trasie prawie każdy samochód, chyba że w Polsce wszyscy kierowcy tak z dnia na dzień zaczeli wolno jeździć.
Ma ktoś pomysł co dalej z prędkością zaniżoną zrobić.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: volf » 20 gru 2017, 16:29

Jak to co-chyba widać, ze trzeba naprawić ABS.
Po skasowaniu błędy zaraz wracają czy trzeba trochę przejechać?
We wtyczce modułu czysto? Kable do czujników nie uszkodzone?
Jeśli tak to można się pokusić o podmianę kabelków czujników przodu na odwrót (lewy zamienić z prawym)-jak będzie nadal błąd tej samej strony to raczej moduł ABS uszkodzony a jak strona się zmieni to czujnik.
Sama prędkość dla licznika odczytywana jest chyba tylko z przednich kół...
KAPPA TDS & JTD

dermaner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 74
Rejestracja: 15 gru 2017, 23:36
Imię: Marek

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: dermaner » 28 gru 2017, 10:27

Wczoraj miałem trochę czasu więc się autkiem lekko zająłem podłączyłem komputer i tak jak wcześniej strona kierowcy jest martwa nie pokazuje prędkości ale jest jeszcze problem ze sterownikiem, podczas jazdy z podłączonym kompem prędkość wskazuje do 16 km/H po czym wskazówka prędkościomierza opada do zera na 1-2 sekundy i rozłącza połączenie z komputerem, wcześniej nie zauważyłem tego problemu gdyż tak szybko nie jeździłem. Przedni czujnik mam uszkodzony wyjąłem go oględziny wzrokowe - brak uszkodzeń kabla jak i czujnika. Zmierzony multimetrem - brak jakiegokolwiek oporu Uciąłem kabel przy czujniku dalej brak wskazań na multimetrze. Zastanawia mnie jeszcze czy tak powinno być po wyjęciu czujnika nie zauważyłem żadnych ząbków które czujnik mógł by liczyć.

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: kond243 » 28 gru 2017, 11:46

Nie zauważysz ząbków no są w pierścieniu magnetycznym łożyska. Po wyjęciu czujnika pod pięciu omomierza ma być opór już nie pamiętam jaki ale ma być. Czujnik jest martwy. Szukaj dobrego używanego lub nowego.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: volf » 28 gru 2017, 18:22

Czujnik Halla omomierzem to nie bardzo sprawdzisz, za to uszkodzić przy takim pomiarze możesz.
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Lancia Kappa 2,4 JTD licznik km

Post autor: Maniak » 28 gru 2017, 18:30

I już pozamiatane 8-O czujniki niedostępne a tu ucięty kabel :lol: niezła diagnoza : gafa :
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”