Kappa - klimatyzacja

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Kappa - klimatyzacja

Post autor: fotisk » 15 mar 2012, 19:54

Witajcie,
od tej zimy mam problem z klimatyzacją: rok temu wiosną serwis - wszystko ok, teraz co jakiś czas męczy mnie dziwny hałas ze sprężarki klimy, nie ciągły jak sprężarka chodzi tylko od święta, powiedzmy raz, dwa razy dziennie, taki szum połączony jakby z terkotaniem..
Inny, tym razem stały objaw to: powolne dochodzenie do obrotów biegu jałowego tzn: zatrzymuję się na skrzyżowaniu i silnik ma przez ok 2 sek. obroty 1000-1200obr, po tych 2 sekundach obroty spadają na ok 800 i tak znowu przez 1-2 sekundy, wreszcie spadają na 600 i są już stabilne. Dziś włączyłem klimę i normalnie obroty spadły mi na chwilkę z 600 do prawie 400. w czasie przyspieszania włączenie klimy powoduje odczuwalny chwilowy spadek mocy auta...
Sprężarka kończy swój żywot, czy może to tylko łożysko? Jak myślicie, jak to dalej diagnozować?
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

merbart
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: merbart » 16 mar 2012, 9:47

Witam
Sprawdź olej w sprężarce, łożysko jeżeli się kończy to powinno być słyszalne szczególnie w przypadku jak daje taki opór. Zacznij od oleju.

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: fotisk » 16 mar 2012, 10:28

olej dolewany wiosną razem z serwisem klimy, klima szczelna przez co najmniej 2 lata ubyło niecałe 100gram czynnika.
dodatkowego oleju do sprężarki raczej się nie dolewa, z tego co wiem...
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

merbart
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: merbart » 16 mar 2012, 11:21

Olej się dolewa do sprężarki i dodatkowo jest dodawany z czynniekiem. Jeżeli układ jest sprawny to jeszcze warto sprawdzić wentylatory czy nie mają zbyt dużego poboru prądu.

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: fotisk » 16 mar 2012, 17:05

merbart, w takim razie proszę Ciebie o instrukcje gdzie dolać oleju i jakiego? Z tego co pamiętam mam sprężarkę DENSO.
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

merbart
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: merbart » 19 mar 2012, 8:36

Witam
Olej to prawdopodobnie ND-OIL8 czyli PAG46.
Ilość oleju powinna być napisana na tabliczce lub naklejce. Połowę podanej ilości wlej odkręcając śrubę w korpusie spreżarki (do komory korbowej sprężarki) a resztę podaj przez stację do napelniania klimy. Piszę prawdopodobnie bo nieznam typu sprężarki. Ale wystarczy podjechać do servisu klimatyzacji i wszystko wytłumaczą. W mojej sprężarce jest oczko do sprawdzania poziomu oleju.
Pozdrawiam

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: fotisk » 02 maja 2012, 23:59

Słuchajcie, kilka dni ciepła i sprężarka klimy się "naprawiła": chodzi cicho, praca silnika wróciła do normy.
wydedukowałem sobie, że klima musiała się "rozchodzić", w związku z tym pytanie: jak zmusić pzy mrozach klimę do działania???
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

Awatar użytkownika
Tomzik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5389
Rejestracja: 22 gru 2007, 0:00
Imię: Tomczysław ;)
Lokalizacja: Kwidzyn/Świecie

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: Tomzik » 07 maja 2012, 22:04

:hmmm:

Nie wiem, ja mam cały rok ustawione 21 stopni "full auto" (chyba, że muszę szybę odmrozić ;) ) i póki co nic złego z całym układem się nie dzieje.
Są: Lancia Delta 2,0 Multijet; Lancia Phedra 2,2 Multijet; Yamaha XJ 900S Diversion; SHL M11W
Były: Lancia Delta HPE 1,8 16V GT; Lancia Kappa 2,0 20V Turbo; Fiat Croma 2,0 T i.e., SFM Junak M10, Romet Ogar 205

Awatar użytkownika
KrissEB
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 753
Rejestracja: 01 kwie 2012, 0:55
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków, Bełchatów

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: KrissEB » 07 maja 2012, 22:36

Tak apropo danych: olej i czynnik w układzie klimatyzacji w Kappie:

Obrazek

Odnośnie pytania jak "rozkręcić" klimę po zimie. Wg mnie wystarczy w zimie uruchomić klimę przynajmniej raz na miesiąc żeby sobie pochodziła kilka minut i powinien problem ustać.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2012, 22:39 przez KrissEB, łącznie zmieniany 1 raz.
Były: Skoda Favorit 1.3 92'
         Skoda Felicja 1.3 95'
         Lancia Kappa 2.0t 16v 96'
         Lancia Y10 1,1 Avenue 92'
         Lancia Y 1,2 - 60 KM 98'
Są:
  Lancia Beta H.P.Executive 2.0 IE 82'- w trakcie remontu
  Lancia Zeta 2.0 Turbo - 147 KM 95'

Awatar użytkownika
wujekp
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6894
Rejestracja: 03 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: wujekp » 07 maja 2012, 22:39

fotisk pisze:Słuchajcie, kilka dni ciepła i sprężarka klimy się "naprawiła": chodzi cicho, praca silnika wróciła do normy.
wydedukowałem sobie, że klima musiała się "rozchodzić", w związku z tym pytanie: jak zmusić pzy mrozach klimę do działania???
Przy mrozach klima nie działa.
Pozdrawiam
Wujek (p)
Lancia Delta III 1.8 tbi, Fiat Croma 2.4
była: Lancia Kappa 2.0T, "Lancia" Voyager/Chrysler T&C 3.8

Liczby nie kłamią, ale kłamcy liczą ...
Jeśli chcesz do mnie napisać wybierz raczej maila zamiast PW - wujekp(małpa)lanciapolska.org - mogę odpowiadać z opóźnieniem na PW :)

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: fotisk » 07 maja 2012, 23:57

Chyba doszukuję się problemów tam, gdzie to zupełnie nie potrzebne...
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: marceli » 08 maja 2012, 15:00

Kilka dni temu byłem na sprawdzeniu klimatyzacji.
Czułem ,że pewnie jest mało gazu bo chłodzenie było wręcz niezauważalne.
Samochód mam jak wiecie 2lata,teraz idzie 3roczek.Nabijałem układ zaraz po kupnie i naprawie auta.
Pojechałem do znajomego co ma maszynę czynnika było 0,35gr. Sporo ubyło.

Niby wszędzie podają ,że może 10-15%rocznie ubywać nawet z szczelnego układu.Sprawdził,wyszło,że układ szczelny.Dobił gazu,wszystko gra.
Nie za dużo uciekło przez ten czas?

Dodam,że jak było mało czynnika kompresor dość głośno pracował teraz cicho pracuje.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Kappa klimatyzacja. A co jak sam azot będzie i się włączy?

Post autor: Michal198422 » 27 cze 2012, 21:11

Po kilku próbach walki z nieszczelną klimą, ta chyba w końcu jest ok. Na razie nie skaczę z radości bo ostatnio rozszczelniła się po miesiącu. Zrobiłem błąd i założyłem uszczelki z allegro za około 30zł komplet 240 szt. KATEGORYCZNIE odradzam zakup uszczelek klimy (moje miały na opakowaniu nazwę SILVER i kolor jasny zielony) na allegro o niewiadomych parametrach które są teoretycznie w porządku a w rzeczywistości g warte :/ Lepiej się przejechać do ASO i kupić tam. Drożej ale większe prawdopodobieństwo że dadzą radę. Te co kupiłem spełniały swoje zadanie przez chwilę (około miesiąc) po czym nastąpiła permanentna nieszczelność wszędzie tam gdzie te uszczelki się znalazły. Kiedy rozłożyłem układ okazało się, że z przekroju okrągłego uszczelki zrobił się kwadratowy (każde łączenie) :/

Wiele tematów w necie znalazłem odnośnie sprawdzania azotem i kilka razy przeczytałem rady typu pozostawić azot pod ciśnieniem w układzie na 24h i sprawdzić czy ciśnienie układ trzyma. Zastanawia mnie, czy jeśli w tym czasie kiedy jest sam azot w układzie i ktoś choćby przez nieuwagę włączy klimatyzację to co się stanie? Czy kompresor zaczął by działać jak z czynnikiem chłodniczym czy wcale? Czy w takim przypadku nie ma czasem ryzyka zatarcia sprężarki? Na pewno by nie chłodziła ale co jeszcze?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2012, 21:21 przez stabraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniosłem do odpowiedniego działu.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa klimatyzacja. A co jak sam azot będzie i się włącz

Post autor: stabraf » 27 cze 2012, 21:20

Odepnij kabel od sprężarki ;)

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - klimatyzacja

Post autor: Michal198422 » 27 cze 2012, 21:30

Ja mam już nabitą czynnikiem i chłodzi elegancko (25 st. na zewnątrz a z kratek od 3 do 5 stopni):P Zastanawiam sie tylko co mogło by się stać gdyby przy samym azocie została klima włączona ;)
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”